<p>Galánta. Kezdődik a Galántai Honismereti Múzeum épületének felújítása és átépítése. Pénteken ünnepélyes keretek közt mutatták be a terveket. A megközelítőleg másfél millió eurós beruházásból év végére teljesen megújul a múzeum.</p>
Megújul a Galántai Honismereti Múzeum
BARTALOS ÉVA
A megnyitón Kolek Péter, az önkormányzat kulturális bizottságának elnöke betekintést nyújtott a múzeum történetébe. Galántán 1969-ben alapították meg a múzeumot a neogótikus kastélyban. A nyolcvanas években rekonstruálni kezdték a kastélyt, ezért a múzeumot áthelyezték a városközpontba, az egykor bankként működő, századforduló idejéből származó épületbe, de itt nem fért el minden tárgy, a múzeum raktára Tornócon (Trnovec nad Váhom) kapott helyet. A múzeum jelenleg is a főút menti, U alaprajzú épületben működik. Elsősorban a néprajz, a Kis-Duna és a Vág alsó folyásán található vízimalmok és a molnármesterség történetének dokumentálására specializálódott. A múzeum gyűjteménye körülbelül 22 000 tárgyat számlál, legnagyobb részét a népi kultúrához fűződő tárgyak alkotják. A néprajz mellett régészeti, történelmi, numizmatikai gyűjteménye van. Az épületben évente átlag hat kiállítást szerveznek, de rendeznek kulturális és nevelő programokat, szemináriumokat és konferenciákat. A malommesterség történetéről szóló, 2006-os országos konferencia volt az egyik legsikeresebb a múzeum történetében. Az intézmény fenntartója 2002 óta a Nagyszombat megyei önkormányzat. A komplex felújítás előkészületei 2007-ben kezdődtek. Keppert József múzeumigazgató elmondta, évek óta várták ezt a pillanatot. „A mai nap az egyik legfontosabb, hacsak nem a legfontosabb az intézményünk életében” – mondta beszédében az igazgató. Tibor Mikuš, Nagyszombat megye elnöke leszögezte, kulturális örökségünk megőrzése közös feladatunk. „Együtt dolgozunk azért, hogy megőrizzük a legértékesebb dolgokat, amelyeket elődeink ezen a területen létrehoztak, hogy a következő generáció is büszke legyen rá” – monda. A megyeelnök hozzátette, a felújítás határideje időközben a felére csökkent, novemberre be kell fejezni az épületet. A munkálatok 85 százalékát az Európai Unió regionális operatív programjából nyert támogatásból, 10 százalékát állami támogatásból, a fennmaradó részt a megyei önkormányzat költségvetéséből finanszírozzák. „Korábban többször is alakítottak az épületen, de ez nem mindig szolgálta a múzeum javát. A most kezdődő átalakítással akadálymentesítik, amire eddig nem volt lehetőség. Restaurálóműhelyek és egy új könyvtár is helyet kap az épületben” – mondta Špánik János városi építész. Az építész elmondta, a tervek kidolgozásánál különösen figyeltek arra, hogy az épület eleje domináns maradjon. Az új megoldásoknak köszönhetően növekszik a kihasználható tér, kialakítanak egy fedett belső udvart.
Ma nyitják meg az év utolsó kiállítását, május végétől ideiglenesen – az építkezés befejezéséig – nem rendeznek több tárlatot. „Múzeumi klubesteket szervezünk a reneszánsz kastélyban vagy a neogótikus kastélyban. A múzeum munkatársait a leltárakban folyó munka köti le. Az új kiállítások tervein dolgoznak, hogy mire elkészül az épület, azok is meglegyenek” – mondta Keppert.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.