Megtalálták a Kapla várát Serkében

Serke (Širkovce) |

<p>A Gömör-Kishonti Múzeum Serke község önkormányzatával közösen tárta fel a Kapla vár egyik tornyát. Hosszú idő után végre bebizonyosodott, Serke község határában hajdanában vár állt.<br />&nbsp;</p>

Kisfaludi Nándor polgármester lapunknak elmondta, a helyiek között élt a szóbeszéd, mely szerint a Várhegy nem véletlenül kapta nevét, valószínűleg több száz évvel ezelőtt vár állhatott ott. Valódi bizonyíték azonban eddig nem támasztotta alá a szóbeszédet. A feltárási munkálatokat európai uniós forrásból fedezték. Mielőtt azonban a község jelentkezett a pályázati felhívásra, rendeznie kellett a terület tulajdonjogi kérdéseit. Egyebek mellett az önkormányzat, a Szlovák Állami Erdészet és további tizenkét magánszemély is társtulajdonosa a Várhegynek.

Serke harmadik alkalommal kapcsolódott be a kulturális minisztérium által meghirdetett pályázatba, idén végre sikerrel. A feltárási munkálatokra 5 ezer eurót kapott a község, hat hónapra nyolc személy kapott munkát, közhasznú munka keretében segítettek a feltárásban.

Alexander Bottoš, a rimaszombati múzeum régésze elmondta, a feltárás július elsején indult, augusztus első hetében fejeződik be. A feltárást a vár északkeleti, északi részén kezdték el, a Várhegy kevésbé megközelíthető részén, és az egykori vár legmagasabb pontjára bukkantak. Több mint egy méter mélyen téglaépítmény alapjait találták. Bottoš feltételezése szerint a védőtornyot, az úgynevezett donjont sikerült feltárni. A torony alapja 2 méter széles és 3,5 méter hosszú. Gótikus, égetett téglákból épült. Megtalálták a torony alját (padlóját) is, mintegy 4,1 méter mélyen, amely szintén égetett téglából épült. A régész szerint a torony alsó része, mivel elég kicsi az alapterülete, raktárhelyiségként szolgálhatott, felső részében pedig veszély esetén a támadók ellen védekezhettek. A feltárás során további leletek is előkerültek. Találtak két ezüstdénárt, az egyik V. Lajos, a másik pedig II. Rudolf idejéből származik és különböző csempedarabokat. Előbukkant egy hangszer is, az úgynevezett dorong a 15–16. századból származik, viszonylag jó állapotban maradt meg.

A feltárt tornyot hamarosan betemetik. Bottoš szerint a téglák nem viselnék jól a hőmérsékletingadozást, a téli fagyok tönkretennék, elmorzsolódnának. A szakember szerint az elmúlt hónapban csak a töredékét tárhatták fel a hajdani várnak. Meggyőződése, hogy jelentős leleteket rejt még a föld. Elképzelhető, hogy a várhoz tartozó palota, a várfal és különböző gazdasági épületek is feltárásra várnak. A Gömör-Kishonti Múzeum és Serke önkormányzata is folytatni szeretné a munkát, de erre egyelőre nincs pénz. Kisfaludi Nándor polgármester elmondta, pályázni fognak a feltárás folytatására. Pénzre lenne szükség a most megtalált téglafal konzerválására is. Oľga Bodorová, a Gömör-Kishonti Múzeum igazgatója elmondta, ha befejezik a munkálatok adminisztrációs részét és sikerül katalogizálni, restaurálni a felszínre került tárgyakat, kiállítást készítenek a munkálatokról.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?