<p>Komárom/Gúta/Karva/</p>
Megkezdődött a szúnyogirtás a Duna és a Vág mentén
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
Az érintett települések polgármesterei – a környezetvédelmi minisztériumtól kapott útmutatás alapján – árajánlatot kérhetnek a permetezésre szakosodott cégektől, és benyújthatják költségtérítési igényüket a közegészségügyi hivatalhoz. „Ha a hivatal jóváhagyja a kérvényünket, azonnal megkezdjük a permetezést” – mondta Duka Gábor, Karva polgármestere. A Komáromi járásban egyelőre másodfokú árvízvédelmi készültség van érvényben mind a Duna, mind pedig a Vág partján. Ezt a készültségi fokozatot már nem a magas vízállás indokolja, hanem az, hogy az árvízkárok elhárításával, a belvizek szivattyúzásával, vagy éppen a szúnyogirtással kapcsolatos kiadások megtérítését az önkormányzatok igényelhessék az államtól.
Komáromban
már permeteznek
Komáromban már permeteznek, a kora reggeli és késő esti órákban egy gépkocsi járja a terepet. Elsőként az ártereket, majd a Holt-Vág partja, a kertházas övezetek, az Erzsébet-sziget, a Harcsás, Őrsújfalu és a városi zöld területek kerülnek sorra. „A város kataszterében mintegy ezer hektárt kell lepermetezni és kb. két hétig tart a munka – mondta Králik Róbert, a városi hivatal szóvivője. – Idei költségvetésünkben 28 ezer eurót különítettünk el szúnyogirtásra, ami egyszeri permetezésre elég. Természetesen azt várjuk az államtól, hogy az ígéretekhez híven megtéríti költségeinket, hogy további permetezéseket is tudjunk végezni.”
Gútán ködpára
Gútán szerdán és tegnap éjjel gyakorlatilag a város egész területén, valamint a peremterületeken is elvégezték az permetezést. „Korszerű, anyagot alkalmaztunk, amelyet speciális technikával juttattunk ki. Ennek köszönhetően a permetszer ködpáraként nagy területen szóródik szét – magyarázta Horváth Árpád polgármester. – Eddig közel 5000 eurót fordítottunk szúnyogirtásra, reméljük, az árvízvédelmi alapból visszakapjuk a pénzt.” Szükség lenne a folyópartok permetezésére is, ám ehhez állami segítséget várnak Gútán.
Védett ártéri erdők
a Csallóközben
Ajánlást adott ki a dunaszerdahelyi Területi Tisztiorvosi Szolgálat, amelynek értelmében néhány Duna menti településen, így Kulcsodon, Medvén, Szapon és Csiliznyáradon haladéktalanul meg kell kezdeni a permetezést a szúnyoginvázió megfékezésére. A költségeket az állam állná.
A szakemberek szerint a permetezés néhány napon belül más településeken is elengedhetetlenné válhat. Az ajánlást egy, a napokban végzett monitoring eredményeire támaszkodva fogalmazták meg. Rozália Robotková, a dunaszerdahelyi Területi Tisztiorvosi Szolgálat munkatársa elmondta: a vizsgálat elsősorban a szúnyoglárvák fejlődési stádiumát volt hivatott felmérni. Kulcsodon, a település árvíz sújtotta részében már permeteztek a vérszívók ellen. „Szükség lesz egy ennél kiterjedtebb, mintegy hétszáz hektárnyi területet érintő permetezésre, amelynek költségei mintegy hatezer euróra tehetők. Ezt az államnak kellene állnia” – közölte Both Tibor, a település polgármestere. A községben – más Duna menti falvakhoz hasonlóan – a légi permetezés nem kivitelezhető, mivel határában védett ártéri erdők terülnek el. Hasonló a helyzet a Kis-Duna két partján lévő falvakban is, ahol a már kifejlett szúnyogok keserítik meg a lakosság életét.
Peter Kažimír pénzügyminiszter a néhány nappal ezelőtt zajlott kormányülést követően úgy nyilatkozott: a szúnyoginvázió megfékezésével kapcsolatos kiadásokat az állam magára vállalja. „A válsághelyzetek megoldására a kormánynak 11 millió euró áll rendelkezésére, amely akár erre a célra is fordítható” – közölte. (SITA, vkm, la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.