Magda asszony arra kért, látogassam meg otthonában, el szeretné mesélni élettörténetét. Okulásul azoknak, akik valamilyen felsőbb hatalom nevében dönteni akarnak arról, ki, mikor vállaljon gyereket. – Nekem hat van, mert hívő vagyok – mondja csendesen, majd hozzáfűzi: szombaton este menjek, amikor nincs odahaza az ura.
Megkérdezésünk nélkül akarnak dönteni élet és halál kérdéséről
A külvárosi lakótelep szomszédságában lapuló kis ház egyikéből lárma hallatszik. A visítás sírásba csap át, de a pattogó szavak után nagy lesz a csönd. Amikor belépek a konyhába, egy aprócska fiúcska csimpaszkodik a csont sovány aszszony szoknyájába. – Egek, nem elég a hat gyerek, ráadásnak ott az unoka is – döbbenek meg a látványtól, de mielőtt megszólalnék, Magda asszony kimondja: ez a legkisebb, a hatodik. Negyvenegy évesen szültem, mert a párom kedvére kellett tennem, ma sincs ez másképp. Ugye, idősebbnek gondolt? – néz rám tiszta tekintettel, én csak bólintani tudok. „Azért szeretnék beszélni ezekről a dolgokról, mert elegem lett abból, hogy valakik megkérdezésünk nélkül akarnak dönteni élet és halál kérdéséről. Mintha mihaszna állatként csak arra volnánk jók, hogy férjünk kedvére tegyünk és ha megesik a dolog, sorra szüljük a pulyákat. Gyermekáldásról beszélnek, miközben gyakran teher a gyerek. Nézze – nyit be a szobába –, két súlyosan egészségkárosodottról gondoskodom. Isten akarata volt hogy megszülessenek? Elfogadtam, mert hívő vagyok, de nem tudom, hogyan döntöttem volna, ha terhességem alatt tudomásomra jut, mivel kell számolnom. A két lány után boldogan vállaltam a harmadikat, valahogy megsejtettem, hogy fiam lesz. A párom eleinte nagyon büszke volt, de amikor kiderült, beteg gyereknek adtam életet, engem hibáztatott. Akkor még falun éltünk, nagyon nehezen viseltem, hogy kisfiam mássága miatt összesúgtak a hátunk mögött, megszóltak. Tanácsért a templomba jártunk, de mit segíthetett a tisztelendő? Imádkoztunk mindketten, ő is értünk, mégis, a negyedik gyerek is hibásan született. Akkor először lázadtam fel Isten ellen, s tettem fel magamnak a kérdést, mit vétettem, hogy ennyire büntet? A két nagyobbik lányom nehezen viselte, hogy nem nagyon érek rá velük foglalkozni, szórakozni, a beteg fiúkra szállt haragjuk. És mi tagadás, egyre nehezebben éltünk, a szövetkezet tönkre ment, a férjem munka nélkül maradt. Egy rövid ideig, amíg elintéződött a segély, a szomszédok hordták az ennivalót, a ruházatot. Baráti segítséggel a férjem munkához jutott, de költözködnünk kellett. A két legkisebb már ide született. Fővárosiak. No hiszen... Hiába kértem az uramat, vigyázzon, nem kell több gyerek, mit törődött ezzel. Az ötödik után hiába akartam vele megbeszélni a tabletta szedését is, tiltakozott, azzal érvelt: az egyház tiltja. Mert amikor jónak látja, vallásos. Amikor a kocsmába megy, akkor bezzeg nem. Amikor hazatántorog, ismét az, s nagy hangon figyelmeztet is asszonyi kötelességeimre. Gondolja, élvezet a házasélet? Amikor az ember attól retteg, hogy terhes lesz, vagy attól, felébred a négy közül valamelyik?!”
Figyeli arcom rezdüléseit, ugyanis amikor a hatból csak négy gyereket említ, én önkéntelenül felemelem a szemöldökömet, ő pedig gyorsan mondja tovább. – A két nagyobbik lány már férjnél van. Nem tagadom, amint nagykorúak lettek, elmenekültek hazulról. De mert vallásosan neveltük őket, nem kanászodtak el, férjhez mentek. És sorra szülik a gyerekeket, ők is. A vőim tisztességes emberek, de nem győzik eltartani a nagy családot, a huszonhat éves lányomnak három gyereke van, a huszonnégy esztendős a negyediket várja. Sírva mondta, hogy valami születési rendellenesség gyanúja merült fel, de az ura váltig állítja, az orvos biztosan téved. Úgy tartja a kezdettől fogva, istennek nem tetsző dolog az antibébi és persze a küret is. Ez már sok lett nekem is! Hogy én nem léptem, s nem vállaltam a terhességmegszakítást, az egy dolog. Régen volt, másképp éltünk, nem akartunk bűnt elkövetni! Hittünk, bíztunk és mire mentünk? Most a lányom és az unokáim sorsásról van szó. Azt akarom, vetesse el, ha beteg a magzat. Legyen tekintettel az egészséges gyerekeire, önmagára. Hiszen tudja, mi vár rá, elvégre két beteg testvér mellett nőtt fel – sírta el magát. Megnyugodva kissé a fogamzásgátló tabletták árára kérdez. – Rá kell bírnom a lányaimat, hogy szedjék, akár a férjük, az egyház akarata ellenére is. A gond az, hogy sokba kerül, ha volna miből, én adnám nekik pénzt a gyógyszerre. Hat gyereknek adtam életet, kínlódva neveltem fel őket, mert túl nagy volt a teher. Segítséget reméltem, de alig kaptam. Beletörődtem a sorsomba, nem tagadtam, nem tagadom meg Istent. De hogy ez legyen a lányaim, az unokáim sorsa is? Nem! – mondja határozottan.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.