<p>A pénzügyi világválság következtében 2008-ban beállt visszaesést, majd a 2009-ben tapasztalt mélyrepülést követően idén enyhe fellendülés várható az ingatlanpiacon. A Csallóközben tevékenykedő ingatlanértékesítők szerint a válság 2011 derekáig éreztetheti hatását.</p>
Megélénkülhet idén a csallóközi ingatlanpiac
A hitellehetőségek beszűkülése miatt beállt ingatlanpiaci visszaesés a csallóközi térségben mintegy harminc százalékkal vetette vissza az ingatlaneladásokat; ez az arány nagyjából megegyezik az országos átlaggal. Míg a lakásárak 2008-ban átlagban 22 százalékkal növekedtek, 2009 végén már több ezer, esetenként tízezer eurós nagyságrendű csökkenést mutattak; az év végén átlagban 13,4 százalékkal olcsóbban lehetett ingatlant vásárolni, mint egy évvel korábban.
A piac felélesztését a pénzintézetek Szlovákia történelmének talán legolcsóbb hiteleivel próbálták megoldani – sikertelenül. Az ingatlanárak jelenleg a háromnégy évvel ezelőtti szinten vannak, feltehetőleg elérték a mélypontot, további radikális csökkenésre nincs kilátás.
A vevők egyelőre inkább kivárnak
Író Tibor, a dunaszerdahelyi székhelyű I&M Group Kft. ügyvezető igazgatója úgy véli: a kínálat és a kereslet nagyon lassú, óvatos növekedést mutat 2010 első negyedében. „Egyelőre továbbra is tartják magukat a tavalyi árak – mondta –, ám jó okom van azt feltételezni, hogy az idei év első félévének eredményei felülmúlják majd a tavalyi év azonos időszakában elérteket. Az árak jelentősebb mértékű emelkedésében nem bízom, ám a kereslet egyértelmű növekedést mutat.” Egy 2008 elején még 56 ezer eurót érő, átlagos dunaszerdahelyi három szobás lakást ma 43-46 ezer euróért lehet eladni; áremelkedéssel csak a kiemelten jó helyen, lukratív környezetben található családi házak esetében lehet számítani.
„Jelenleg a kisebb, egy-kétszobás lakások iránt mutatkozik a legnagyobb kereslet – közli az ingatlanközvetítő –, a családi házak piaca továbbra is pang. Enyhe elmozdulás talán a városokhoz közel eső falvakban épült sorházak esetében tapasztalható, ám ez sem számottevő. A vevők kivárnak; áttörésre 2011-ben számíthatunk.”
Hasonló pangás tapasztalható az ipari kihasználásra alkalmas területek piacán is; a járási székhely környékén kínálkozó lehetőségek iránt főképp logisztikai cégek érdeklődnek – óvatosan.
Növekvő hitelvállalási kedv
2010 első negyedévét követően jelentősen növekedhet a lakásvásárlási hajlandóság, vélik az ingatlanfejlesztéssel foglalkozó, dunaszerdahelyi VHT Invest Kft. szakemberei. „Értesüléseink szerint a bankok által jóváhagyott hitelkérelmek száma növekszik, a lakosság bátrabban vállalja az ezzel jelentkező többletkiadásokat – közölte lapunkkal Horváth Zoltán, a cég ügyvezető igazgatója. – Kedvezően hat a piacra az építőanyagok árának csökkenése is. Ma még lényegesen alacsonyabbak az építési költségek, mint két évvel ezelőtt, s ez a lakásárak 20-25 százalékos csökkenésében mutatkozik meg.”
Sorházakat ma Dunaszerdahely környékén azok vásárolnak, akik panellakásuktól igyekeznek megszabadulni, míg a társasházak iránt a fiatal párok részéről mutatkozik kereslet. Vermes Gábor, a cég másik ügyvezető igazgatója arról számolt be, hogy a beruházási helyszín megválasztása során egy sor tényezőt figyelembe kell venni. „Annak idején a helyi infrastruktúra fejlettsége, valamint megközelíthetősége és a kedvező környezeti feltételek miatt választottuk Nagyudvarnokot első projektünk helyszínéül – mondta. – Amint Dunaszerdahelyen befejezzük egy öt lakásegységből álló sorház építését, visszatérünk a községbe, hogy megkezdjük két, összességében tizenhat lakásos társasház építését.”
Áthidaló megoldás: a bérlakás
A bankok a hitelezés terén beállt enyhülés ellenére sem „állnak szóba” a lakosság egy jelentős, megfelelő jövedelemmel nem rendelkező rétegével. Számukra az önkormányzatok által épített bérlakások jelentik a megoldást.
Dunaszerdahely polgármestere, Hájos Zoltán április első napján adta át a leendő lakóknak azt a tizennyolc bérlakást, melyeket a Kukučín utcai lakótömbök tetőterének beépítésével hozott létre az önkormányzat. Az ötvennégy négyzetméteres lakások építési költségeit a város 75 százalékban a Állami Lakásfejlesztési Alap által kedvező feltételekkel folyósított kölcsönből, 25 százalékban pedig állami hozzájárulásból fedezte. A polgármester az ünnepélyes átadón hangsúlyozta: a város vezetése fontosnak tartja, hogy a saját családi fészekre vágyó fiatalokat megtartsa.
„A város érdekeit megóvandó, kemény feltételeket szabtunk a bérlők számára – mondta. – A munkaviszony és az állandó jövedelem igazolása mellett ezer eurós előleget kellett befizetniük. Ezzel szeretnénk megelőzni, hogy hátralékot halmozzanak fel a várossal vagy az energiaszolgáltatókkal szemben.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.