<p>Tegnap a szűnni nem akaró havazás és a viharos szél miatt az ország több pontján a rendkívüli helyzetnek megfelelő harmadfokú, legmagasabb szintű készültséget rendeltek el.</p>
Megbénult az élet az időjárás miatt
ÖSSZEFOGLALÓ
A viharos erejű széllel kísért, több helyen egész nap tartó havazás súlyos gondokat okozott a közlekedésben, sok baleset történt, a hó számos települést elzárt.
Keleten ónos eső,
majd hó
A Bodrogközben és az Ung-vidéken csütörtök délután a korábbi ónos esőt havazás váltotta fel, tegnap reggelre pedig már az egész régióban jelentős mennyiségű csapadék hullott. A megyében 19 ezer háztartás maradt hosszabb-rövidebb időre áram nélkül. A villanyvezetékeket vagy a szél szaggatta le, vagy a kidőlő fák – sokszor még a javítást végző szolgáltató cég járművei is elakadtak. A vasúti közlekedésben ugyancsak fennakadások voltak, a Tőketerebesi és a Nagymihályi járásban rengeteg közutat – tegnap reggelig csak az előbbiben 38 szakaszt – le kellett zárni. Az áramszünet miatt a boltok többsége nem nyitott ki, sőt Tiszacsernyőben és Királyhelmecen néhány pénzintézet helyi kirendeltsége is zárva volt. A térség több településén pénteken szünetelt a tanítás. Királyhelmec nagyobb részében a hajnali óráktól szünetelt az áramszolgáltatás, de voltak olyan háztartások, amelyekben csütörtök este tíztől másnap délelőtt fél tizenegyig nem volt áram – ezért fűtés sem.
Királyhelmecen a forgalmas utcákat járhatóvá tudták tenni, de ehhez külső cégek segítségét is igénybe kellett venni. Kisgéresben csütörtök estétől szünetelt az áramszolgáltatás, a háztartások többségében fűtés sem volt, és a telefonok sem működtek. Az iskolában és az óvodában tanítási szünetet rendeltek el, a helyi boltokba pedig csak traktorral tudták a királyhelmeci pékségből elhozni a kenyeret. A Nagygéres felé vezető út tegnap járhatatlan volt, a Perbenyik felé vezető szakaszt munkagépekkel próbálták megtisztítani, ám a szél percek alatt visszafújta a havat az utakra. Nagytárkányban szintén katasztrofális állapotok uralkodtak. A Tisza-parti településen szintén áram nélkül maradtak, és kenyér sem volt. A Bély felé vezető utat tegnap délre négy munkagéppel ideiglenesen járhatóvá tudták tenni, és napközben a Tiszacsernyő felé út is járható volt. A rendőrség délutánra lezárta a Nagykapos és Királyhelmec valamint a Nagykapos és Abara közötti útszakaszt. A hivatalos szervek arra kérték az embereket, ne üljenek autóba, a harmadfokú készültség elrendelésekor ugyanis a közútkezelő elsődleges feladata az emberek mentése, minden egyéb – így az utak tisztítása is – csak ezután következik. A szomszédos északkelet-magyarországi régióban a szlovákiaihoz hasonló helyzet alakult ki, csak Borsod-Abaúj-Zeplén megyében 36 település volt áram nélkül.
Tegnap délután a térségben a havazás megszűnt, és a szél is mérséklődött.
Rendkívüli helyzet
Kassa megyében
Rengeteg problémát okozott a szélsőséges időjárás Kassán és a Kassa-vidéki járásban is. Tegnap 8.30-kor hirdették ki az egész megyére érvényes rendkívüli helyzetet. Kassán 10–15 perces késéssel közlekedtek a tömegközlekedési eszközök, több villamos és autóbusz el se indult, például Bárca és a U. S. Steel felé közlekedők. Négy autóbusz a hóban ragadt. A megye több útja is járhatatlanná vált a kidőlt fák, a keresztbe fordult autók és kamionok, továbbá a hóátfúvások miatt. Egyes szakaszokon félreállították a kamionokat. Az erős széllökések és a havazás miatt helyenként csupán 100 méter volt a látótávolság. Lezárták a Mecenzéfet Stósszal és a Hernádzsadányt Eszkárossal összekötő utat, Kalsánál csak az egyik sáv volt járható.
Kritikus útszakaszok
a Rozsnyói járásban
Tegnap a Szoroskő-hágón, valamint a Rozsnyót Kassával összekötő főútvonalon is szünetelt a teherforgalom. A Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) nagyon erős, helyenként 100–140 kilométeres széllökésekre figyelmeztetett. A Kassa Megyei Rendőrkapitányság arra szólította fel a lakosságot, hogy csak a legszükségesebb esetekben üljenek autóba. A megye területén huszonnégy óra leforgása alatt az időjárással összefüggésbe hozható nyolcvan káresemény és tizenkét közlekedési baleset történt.
Tanítási szünet
a párkányi régióban
Több alapiskolában szabadnapot kaptak a diákok. Bátorkeszin, Búcson és Karván is szünetelt a tanítás. Köbölkúton a tanulók fele nem jutott el az iskolába. Az ítéletidő fennakadásokat okozott a tömegközlekedésben is. „A Párkány és Komárom illetve a Párkány és Érsekújvár közötti szakaszon szünetelt a buszközlekedés. A pozsonyi távolsági járatot el sem indítottuk. A Zselíz irányába közlekedő autóbuszok is késtek. A városi buszok is késéssel közlekednek. A helyzet egyébként az időjárás és a szél függvényében szinte percenként változik” – nyilatkozott lapunknak Csepregi Zoltán, a Szlovák Autóbusz-közlekedési Vállalat párkányi kirendeltségének vezetője. Sok a koccanásos baleset, az árokba csúszott autó, helyenként keresztbe fordult kamionok akadályozzátk a forgalmat. A párkányi üzletek polcairól hiányzott a kenyér és a pékáru.
Autók az árokban
az Érsekújvári járásban
Árokba csúszott autókat, autóbuszokat, teherautókat kellett menteni a hó fogságából az érsekújvári járásbeli Szímő, Kamocsa, Kolta és Zsitvabesenyő határában. A környékbeli falvakban élőket a vihar elzárta Nagysuránytól és a járási székhelytől. A régióbeli diákok nem jutottak el az iskolába. Andódon többórás áramkiesés volt csütörtökön este, az Érsekújvár–Tardoskedd szakaszon tegnap reggel több autót kellett kihúzni az útszéli árokból.
Káosz a Komáromi járásban
Csütörtökön 20 órától a helyenként több méter magas hóátfúvások miatt rendkívüli helyzet volt a Komáromi járásban. Éjjel mintegy 200 személyautó és kamion rekedt az utakon, amelyek mentése még tegnap délelőtt is tartott. A mentési munkálatokat Robert Kaliňák belügyminiszter, Tibor Gašpar országos rendőrfőkapitány és Alexander Nejedlý országos tűzoltó-főkapitány irányította. A rendőrség és a tűzoltóság mellett a szeredi katonai alakulat, valamint a bősi Komplex Központi Mentőszolgálat is bekapcsolódott, tegnap délelőtt pedig a műszakimentő-páncélossal felszerelt nagyszombati Pole önkéntes tűzoltó-egyesület és a malackai szakemberek is a helyszínre érkeztek.
A járásban több településen – Tany, Nemesócsa, Csallóközaranyos, Gúta és Komárom – evakuációs központokat hoztak létre, ahol több száz embert szállásoltak el csütörtök éjjel. „Térségünkben mintegy 600 személynek kellett segítséget nyújtani, voltak, akik vonatban rekedtek, másokat autójukból, buszból kellett kiszabadítani – mondta Magyarics Gusztáv, Nemesócsa polgármestere. – 250–300 személyt szállásoltunk el, részben a községi szállóban, részben a kultúrházban kaptak helyet. Szerencsére van pékség a faluban, úgyhogy reggel friss pékárut tudtunk adni nekik.” Gútán harminc felnőttet és két gyereket szállásoltak el a sportpálya melletti szállóban – tudtuk meg Horváth Árpád polgármestertől. A városban tegnap délelőtt hivatalos közleményben kérték a lakosokat, hogy ne hagyják el Gúta területét, sem gépjárművel, sem máshogy. Komárom is szinte teljesen el volt zárva tegnap, vasúton is csupán Érsekújvár irányából lehetett megközelíteni. Azok számára, akik Komáromban rekedtek, a Panoráma Szállóban adtak meleg ételt és szállást, a hajléktalanok és a rászorulók részére pedig megnyitották a Vár utcai melegedőt. A 63-as utat Nagymegyer és Komárom között dél körül tudták annyira felszabadítani, hogy 40 percenként felváltva engedték a járműveket. Délelőtt a Gúta–Komárom szakaszon is több órára az úton rekedtek az autósok. Komáromban és Gútán is lemondták a március 15-i ünnepségeket és a koszorúzást.
Hóhelyzet nyugaton – csak erős idegzetűeknek
Kiadós havazás, viharos erejű szél, heves széllökések kísérték a Dunaszerdahelyi járásban a március idusán ismét beköszöntő telet. Több település közt szünetelt a forgalom, helyenként a tűzoltóságot kellett bevetni a járművek kiszabadítására, folyamatosan érkeztek jelentések árokba csúszott járművekről.
A március 14-én ismét téliesre fordult időjárás komoly fennakadásokat okozott. Főképp a másod- és harmadosztályú utakon volt válságos a helyzet, a hóátfúvások több települést teljesen elvágtak a külvilágtól. Magyarországon rekedt az a dunaszerdahelyi iskoláscsoport, amelyik kirándulóbusszal Győrön keresztül tért volna haza Budapestről; a diákokat egy iskolában szállásolták el. Tegnap reggelre válságossá vált a helyzet – Alistál és Bögellő, Albár és Vásárút, Csallóközkürt és Felsővámos, Csallóköznádasd és Dercsika között járhatatlanná vált az út, hasonló helyzet állt elő Vitény és Lég között is. A látótávolság a reggeli órákban időnként nullára csökkent, a helyi hírportálok egyikén megjelent bejegyzés az utazást csak erős idegzetűeknek ajánlotta.
Ján Baďanský, az útkarbantartó vállalat dunaszerdahelyi részlegének igazgatóhelyettese tegnap délelőtt úgy tájékoztatott: Nagyszombatból kértek erősítést. „A Dunaszerdahelyt Pozsonnyal összekötő 63-as főút járható – közölte –, a Nagypaka és Lég, a Macháza és Bacsfa, a Nagyszarva és Csallóköztárnok, az Alistál és Nyárasd, valamint az Illésháza és Bélvata közötti útszakaszok viszont nem. Vásárút polgármestere segítséget ajánlott fel, így a település és Albár között traktor próbálja áttörni a hótorlaszokat, amelyek helyenként elérik a kétméteres magasságot. A Medve–Vámosszabadi határátkelőre vezető utat folyamatosan takarítjuk, mégis sok kamion reked az utakon.” A zjazdnost.sk hírportál a Dunaszerdahelyi járásban helyenként 10–15 centiméteres összefüggő hótakaróról számolt be.
Michal Humeník, az SAD DS Rt. autóbusz-közlekedési vállalat igazgatója elmondta: tegnap reggel nem indítottak menetrendszerinti járatot Galánta, Komárom, és Egyházkarcsa irányába. „A Pozsony és Dunaszerdahely közötti járatok rendesen közlekednek, délre a helyzet remélhetőleg a járás más útjain is rendeződik” – közölte. A RegioJet vasúti személyszállító társaság március 14-én leállította a forgalmat Komárom és Dunaszerdahely között, majd tegnap minden járatát törölte a Komárom–Lég vonalon. Később a Csallóköz központja és a főváros, illetve Dunaszerdahely és Nagymegyer közt jelentős késésekkel helyreállt a forgalom, a Nagymegyer és Komárom közötti pályaszakasz azonban járhatatlan volt.
Szerda este lezárták az I/63-as főút Nagymegyer és Komárom közötti szakaszát is. Eva Vozárová, a Slovak Lines szóvivője arról tájékoztatott, hogy Somorja és Bős között leállt a buszközlekedés. A dunaszerdahelyi, somorjai és nagymegyeri tűzoltókat tizenkét óra leforgása alatt 27 esetben riasztották közlekedési balesetekhez, műszaki mentéshez. (leczo, mars, guzsu, szaz, vkm, la)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.