Mátyás király – mankóval?

Sajógömör. A MEDIATEL Kft. által a Slovak Telecom Rt.-vel közösen megjelentetett „Helyi Arany Oldalak” címmel a nógrádi és gömör-kishonti térség cégeinek, intézményeinek telefonszámait tartalmazó kiadványban található pontatlanságra hívta fel a figyelmünket Zsíros Gábor, Sajógömör polgármestere.

Sajógömör. A MEDIATEL Kft. által a Slovak Telecom Rt.-vel közösen megjelentetett „Helyi Arany Oldalak” címmel a nógrádi és gömör-kishonti térség cégeinek, intézményeinek telefonszámait tartalmazó kiadványban található pontatlanságra hívta fel a figyelmünket Zsíros Gábor, Sajógömör polgármestere. Mint elmondta, őt is a település múltjára büszke lakosok figyelmeztették a külső szemlélő számára talán lényegtelennek tűnő, de a helyi lakosság körében nagy felháborodást kiváltó – egyébként a település látnivalóit propagálni kívánó – tájékoztató szövegre. A szűkszavú tájékoztató szerint az 1882-ből származó neogótikus templom melletti parkban áll Mátyás király mankós szobra. Az írás szerzői értelmezésében azért ábrázolta a szobrász mankóval Mátyást, mert az igazságos király erre támaszkodva járt a nép között. A polgármester tájékoztatása szerint amennyiben a telefonkönyv szerzői felvállalják az egyes régiók népszerűsítését is – ami egyébként igen dicséretes dolog –, nem ártana előbb a helyszínen tájékozódni, de ha ez nem lehetséges, akkor egyéb forrásokban kellene utánanézni a dolgoknak. S mivel épp telefonkönyvről van szó, még a helyi polgármesteri hivatal telefonszáma is megtalálható a füzetben, ahol pontos tájékoztatást kaptak volna a szerkesztők. ĺgy megtudhatták volna, hogy a Holló Barnabás által készített és 1912-ben felállított szobor nem mankóval, hanem kapával ábrázolja az egykori uralkodót, utalva a helyi mondára. Egyébként ez a szobor az egyetlen a magyar uralkodókat ábrázoló alkotások közül, mely a jeles államférfit nem az uralkodás jelképeivel – jogarral, országalmával vagy karddal – mutatja be. Ugyancsak érdemes tudni erről az alkotásról, hogy a nevezetes kolozsvári Fadrusz-szobor mellett a közelmúltig ez volt a másik, a jelenlegi Magyarország határain túl felállított Mátyás-szobor. Mint ismeretes, a magyar történelem egyik legnagyobb államférfijának újabb, szlovákiai szobrát a közelmúltban leplezték le a komáromi Európa Udvarban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?