A konferencia résztvevői (kép: SJE RTK)
Magyar-koreai református tanácskozás a Selye Egyetemen
A Duna menti város adott helyszínt az ötödik Magyar-Koreai – más néven: Hun-Han – Teológiai Fórumnak, amely magyar és koreai kutatók párbeszédét és együttgondolkodását szolgálja.
A Selye János Egyetem Református Teológiai Kara (SJE RTK) szervezésében egy egész munkahetet töltött ki az októberi konferencia, amely több téma köré szerveződött – közéjük tartozott a Biblia tanulmányozása, az istentisztelet, misszió, diakónia, teológiai oktatás, ökumenizmus, egyházkormányzás, világvallások és ideológiák kérdései. Az előadások rendjét úgy alakították ki, hogy a magyar és a koreai teológusok, református kutatók egymást váltsák, így adva mennél nagyobb teret a párbeszédnek.
Jaeshik Shin, a dél-koreai Gwangjuban székelő Honam Teológiai Egyetem és Szeminárium professzora lapunknak elmondta, idén külön figyelmet fordítottak a fiatal kutatók generációjának bevonására – magyar és a koreai részről egyaránt. Odafigyeltek a nemek egyensúlyára is, több nő gyarapította a szakemberek sorát.
Kovács Ábrahám, a SJE RTK Történeti Tudományok Tanszékének vezetője, valamint az Európai Vallástudományi Egyesület alelnöke az Új Szónak kiemelte, nemcsak a teológia témák megvitatása volt az esemény lényege, mivel az előadók „hozták magukkal“ a saját kultúrájukat is. A koreai protestantizmus és az általános vallásosság vizsgálatakor a Közép-Európában ismeretlen samanizmust, a buddhizmust és a konfucianizmust is figyelembe kell venni – miközben a szekularizmus összeköti a magyar és a koreai kutatókat.
Jaeshik Shin elmondta, sok koreainak nincs elég információja Közép-Európáról, épp ezért nagyon hasznosnak az efféle konferenciák. Idén például a szlovákiai magyarok történelme kapcsán is hasznos ismeretek szereztek:
„Ez jó idő a tanulásra: mi történt itt az első világháború után mostanáig? Nekünk is van hasonló tapasztalatunk. A japán megszállás alatt sok koreai költözött Mandzsúriába, ahol van saját egyházuk és kongregációjuk – de most nem tudunk egymással kommunikálni. Tehát van néhány hasonló tapasztalat a magyar és a koreai oldalon is.“
A konferencia előadásaiból várhatóan jövőre jelenik meg egy tanulmánykötet. Kovács Ábrahám emlékeztetett, az első Magyar-Koreai Teológiai Fórumot még 2015-ben tartották a Debreceni Református Hittudományi Egyetemen. A szervezők azt várják a tudósoktól, hogy mélyebben foglalkozzanak egymás összefüggéseivel, hogy a magyar és koreai egyházakat érintő hasonlóságok és különbségek megállapításával, elemzésével és értékelésével kritikus betekintést nyújtsanak egymásnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.