<p>Dunaszerdahely/Galánta. Várhatóan ma elfogadja Nagyszombat megye önkormányzata Tibor Mikuš megyeelnök előterjesztését, és rövid időn belül versenypályázaton keresnek magánbefektetőket a dunaszerdahelyi és a galántai kórházba.</p>
Magánbefektetőket keresnek
ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ
A november 9-re kihirdetett megyei választásokon induló új megyeelnökjelöltek többsége gyanúsnak tartja, hogy 5 héttel a választások előtt akar Nagyszombat megye ilyen döntést hozni.
A megyét irányító MKP és a Smer–SNS–HZDS koalíció várhatóan megszavazza Mikuš javaslatát. Ezt erősíti meg az is, hogy Berényi József, az MKP megyeelnökjelöltje, jelenlegi megyei képviselője egyetért Mikuš beterjesztésével. „Régóta keresi a befektetőket a megye a kórházaiba, valahol sikerült, például Szakolcán, valahol nem” – indokolta a megye terveit lapunknak az MKP elnöke. Nagy József, a Híd megyeelnökjelöltje viszont megvárná a versenypályázattal a november 9-i megyei választások eredményét. „A képviselők, akik az elmúlt négy vagy nyolc évben tönkretették a kórházakat, már úgy látják, nem lehet tovább fejőstehénnek használni őket, ezért akarják ilyen gyorsan eladni a kórházakat” – mondta lapunknak Nagy. Ugyanakkor ő is úgy véli, hogy a viszonylag rossz anyagi helyzetben levő, felújításra szoruló kórházak megmaradásának és fejlődésének záloga a magánbefektető. „Garantálni kell, hogy a kórházak megkapják a szükséges tőkeinjekciót, s nem csak papíron lesz tőkeemelés, ezeket a feltételeket már a versenytárgyalás kiírásába is bele kell foglalni. Nem hiszem, ahogy akik ide juttatták a két kórházat, ezt megteszik, ezért kellene megvárni a novemberi választásokat” – mondta a Híd megyeelnökjelöltje.
Pallya Gábor (MKP), a galántai Szent Lukács kórház felügyelőtanácsának elnöke elmondta, a galántai kórháznak nem égetően fontos a stratégiai partner keresése, de olyan befektetőknek lehetőséget adnának, akik értenek az egészségügyi intézmény irányításához. Pallya hozzátette, eddig hivatalosan egy befektető sem érdeklődött. A tájékoztatón elmondták, a megyei tulajdonban levő intézmény tartozásai elérik a 900 ezer eurót, ebből csaknem 670 ezer euróval a megyének tartozik a kórház, idén több mint 300 ezer eurós adósságot törlesztett. Az igazgató elmondta, a tervezett fejlesztéseket csak fokozatosan tudják elvégezni, a költségek finanszírozásához a régió nagyvállalkozóitól is segítséget kérnének. A kórház a városi hivatallal is tárgyal az adóterhek elengedéséről. Az épület után 20 ezer euró adót fizetnek évente, az intézmény befizetné az adót, és ebben az értékben támogatást kérne a várostól, melyből további új műszereket vehetne.
Horváth Zoltán, a dunaszerdahelyi kórház igazgatója szerint egy 3,5 millió eurós befektetéssel már nagyon elégedett lenne, ekkora ugyanis az öt év alatt felhalmozott adósság hozzávetőleges értéke. „Az adósságunk jelenleg már csökken, 3,5 millió euróval már nagyon eredményesen el lehetne indulni” – magyarázta Horváth. Ez az összeg azonban már tartalmazza az elmaradt felújításokat, a szükséges korszerűsítést is. A lejárt határidejű kifizetetlen számlák pontos összegét nem akarta elárulni. „Ha most vannak potenciális befektetők, akkor most kellene lépni” – mondta lapunknak az igazgató.
Az önkormányzat elé ma kerülő beterjesztés a Grafobal Group ajánlatát említi, amely 6–6 millió euróval emelné a jelentős adósságokkal küszködő két kórház alaptőkéjét. A Grafobal mellett azonban másik két befektető is jelentkezett: az Agel és a Penta befektetői csoport. (lpj, béva)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.