Madármegfigyelésre jelentkezhetnek a látogatók

<p>Érsekújvár. A vízi és szárazföldi ökoszisztémák sokféleségét mutatja be az április 12-től látható természetrajzi-ökológiai kiállítás a megyei fenntartású Thain János Múzeumban.</p>

SZÁZ ILDIKÓ

A 2011–2020 közötti éveket az ENSZ a biodiverzitás évtizedének nyilvánította, ennek a jegyében készült A füvek országában – A Föld füves életközösségei című kiállítás. Nagy utazásra hívja a látogatókat a múzeum a füvek birodalmába. A biodiverzitás nemcsak a növény- és állatfajok sokféleségét jelöli, hanem a vízi és szárazföldi ökoszisztémák gazdagságát is. Ott, ahol több a csapadék, mint a sivatagokban – de nem elegendő ahhoz, hogy erdő alakuljon ki –, megjelennek a füves életközösségek. A kiállítás ezeknek az életközösségeknek a három jellegzetes típusát mutatja be. Az első csoportot Afrika, Dél-Amerika, Ázsia és Ausztrália trópusi szavannái alkotják, és a Zambiából származó kiállítási tárgyak, valamint a Kilimandzsáró alatt elterülő szavannamodell szemlélteti. A kiállítás a mérsékelt égöv sztyeppéivel folytatódik, ahol a nagy eurázsiai sztyeppe a térhódító, amely egyfajta biológiai és kulturális átmenetet alkot. Az észak-amerikai kontinensen a sztyepp prérivé változik, amelyet a társas prérikutya föld alatti városának modellje jelképez. A következő vitrinben található az északi területek sivár füves társulása, a tundra. A Thain János Múzeumba látogatók megismerkedhetnek továbbá a közép-európai réti életközösségekkel, az alluviális és nedves rétek, legelők, sós rétek világával, valamint a tőzegtelepekkel. Az alapiskolások és középiskolás diákok kedvéért rendszerint minden kiállításhoz kiegészítő foglalkozásokat is terveznek a múzeum dolgozói. A diákok részt vehetnek a világ füves-növényi társulásait bemutató előadáson, és a szervezők interaktív játékokkal várják a fiatalabb látogatókat. Az érdeklődők madármegfigyeléssel egybekötött kirándulásra jelentkezhetnek, melyek kedvező időjárás esetén valósulnak meg.

A kiállítás anyagát május 31-ig tekinthetik meg az érdeklődők. Petrovič László, a Thain János Múzeum dolgozója, a tárlat kurátora elmondta, saját kabalafigurájuk is van: az Ottó nevű túzok a hazánk területén élő legnagyobb repülni tudó madár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?