Leomlott tornya sorsára jut a zeherjei templom is?

Zeherje lakosai számára szeptember 11-e különösen emlékezetes nap. A világ ilyenkor a New York-i ikertornyok pusztulására emlékezik, a zeherjeiek arra, hogy 2003. szeptember 11-én este leomlott a templom tornya.

Még ma is könny szökik a helybeliek szemébe, ha eszükbe jut az a nap. A hűvös széllel és esővel érkező estén az egész falut megrázó morajlással zúdult alá a templomdombról a XIX. század elején épült torony. Magával sodorva villanyvezetéket, telefonkábelt, községi lármafavezetéket. Háromszáz köbméternyi törmelék borította el a főutcát, a domboldaltól egészen a községházáig. Az ijedtségen kívül isteni szerencsével senkinek nem esett baja, pedig a torony alatti kis téren van a falu fiatalságának megszokott találkozóhelye. Ha történetesen ott tartózkodik valaki, nem sok esélye lett volna az életben maradásra. A sors azonban kegyes volt. Olyanynyira kegyes, hogy még a jó százméternyi zuhanást követően is sértetlenül került elő a törmelék alól a torony két harangja. Azóta a templomgondok, Kovács Istvánné udvarán várják sorsuk változását.

Dióhéjban Zeherjéről

A tipikus gömöri kisközség története messzi időkbe nyúlik, századok viharai tépázták, mindig a hadak útjába esett, s elszenvedte mindazt, amit az elmúlt évszázadok alatt olyan sok gömöri kis falu elszenvedett. Temploma különleges. Az egyhajós, gótikus építészeti stílus nyomait magán viselő épület szinte uralja a falut. Klasszicista tornyát a XIX. század elején építették. A templomdombon máig láthatóak az egykori erődítés nyomai, a helyi hagyomány úgy tartja, hogy a XV. században a kelyhesek, a Gömör egy részét uralmuk alatt tartó husziták egyik vezére is itt van eltemetve. Néhányan még sírkövének helyét is ismerni vélik, a régészek azonban egyelőre nem találják. Megtalálták viszont a templom hajójának nyugati részén azt a késő gótikus bejáratot, amelyhez hasonló szépségű és ilyen jó állapotban, szinte épségben fennmaradó csak a rozsnyói püspöki székesegyházban van. A templombelsőből az omlás után elővigyázatosságból kimentették a szintén figyelemre méltó, XVIII. századi szószéket. Most a Református Keresztyén Egyház Tudományos Gyűjteményének raktárában pihen, hamarosan restaurálják. A vakolat alatt freskómaradványokat is találtak a szakemberek. Zeherje volt egyébként az a község, amely az 1776-os vallási villongások után helyet adott a rimaszombati reformátusoknak. Itt tarthatták istentiszteleteiket, mivel saját templomukat, a rimaszombati Fő téren álló, most római katolikus templomot Mária Terézia parancsára elvették tőlük.

Omlás után

A torony leomlása óta az is gondot jelent, mi legyen az óriási mennyiségű törmelékkel. A kő, tégla és vakolat azóta is a domboldalon hever. Igazából gazdája sincs az épületnek, csak az utóbbi hetekben derült ki, hogy a hivatalosan a mai napig az egykori Járási Nemzeti Bizottság mezőgazdasági osztályának tulajdonában van. A gyülekezet létszáma már a húszat sem éri el, elöregedett, pünkösd óta csak beszolgáló lelkész jár nagyobb ünnepeken istentiszteletet tartani. Akarat még volna, csak már erő nincs rendbe tenni mindazt, ami még rendbe tehető. De pár napja érkezett végre egy biztató hír. Ružena Gembická polgármester asszony tavaly ősszel kért segítséget a kormányhivataltól, személy szerint Csáky Pál miniszterelnök-helyettestől. Ezúttal érvényes lett a bibliai mondat, hogy kopogtassatok és megnyittatik, kérjetek és adatik. A kormányhivatal Csáky Pál közbenjárására százezer koronás célirányos támogatást hagyott jóvá az omladék eltávolítására. A munka tehát hamarosan megkezdődik, néhány vállalkozót már megkeresett a polgármesteri hivatal és remélhetőleg még a nyáron sikerül eltávolítani a törmeléket. Turistalátványosság lehetne

Ružena Gembická akkor lenne igazán nyugodt, ha a templomot meg tudná menteni az enyészettől. – A falu saját erejéből erre nem lesz képes. Pályázni kell, mindent el kell követni, hogy megmentsük az épületet. Nálunk is nagy a munkanélküliség, rossz a szociális helyzet és már az emberi kapcsolatokat is kikezdte a mai kor.

Jó lenne a templomot, a falu legdominánsabb épületét rendbe tenni. Ez talán fellendítené a turizmust is, hiszen a Gótikus Útvonal egyik látványosságává válhatna. Szükség lesz egy régészeti feltárásra, konzerválásra, ismeretterjesztő kiadványra is. Tervek vannak, akarat is van, reméljük erőnk is lesz és meghallgatásra találunk az alapítványoknál – mondta a polgármester asszony.

Az erre járónak most is azt tanácsolom, térjen be Zeherjére. A templomot ebben az állapotában is érdemes megtekinteni, és óhatatlanul eszünkbe ötlik, hogyan pusztulnak el szemünk láttára a múlt értékei. Pedig néha csak odafigyelésre lenne szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?