Mértani pontosságú vetítés is készült az épületekhez (Tuba Ádám felvétele)
Lebilincselő vetítések a belvárosban (FOTÓK)
A nappal szürke somorjai kultúrház szeptember utolsó és október első napján vibráló színekbe borult. A kétnapos rendezvényen több programmal is várták a nagyközönséget, kiállítással és szabadtéri vetítésekkel szórakoztatták őket.
Még a szervezők is megdöbbentek azon, hogy milyen sokan érdeklődnek a fényfestészet iránt. Nem csak művészetkezdelő fiatalok jöttek el, hogy kortársaiktól tanulhassanak, hanem kisgyermekes családok is, akiknek a magas falakra vetített színes, mozgó formák mellett az is remek szórakozást nyújtott, hogy a vetítő előtt szaladgáltak, kitakarva ezzel egy-egy pillanatra pár képkockákat. A látogatók azonban ügyet sem vetve erre, érdeklődve figyelték a különleges fényeket, ami nem volt mindennapi látvány.
A nemzetközi és hazai művészek által megelevenített képi formák merőben mások voltak, mint azt egy szokványos fényfestésen megszokhattunk. A péntek este 9 kor kezdődött első vetítésről a zuhogó eső ellenére senki sem távozott.
A sikeres péntek este után elterjedhetett az esemény híre, mert szombaton már tömeg fogadott bennünket. A kultúrház előtti tér is tele volt és az út mellett a járdán is álltak az emberek.
– mondta Szűcs Gábor, képzőművész, tanár, a somorjai Sérum light festival főszervezője. A képeket generáló művészek többnyire előben készítették a vetítést. Volt olyan is, aki egy speciális szoftver segítségével dolgozott, amivel hangban is leképezte mindazt, amit vetített.
Tájképeket engedett ki hangban, kicsit villogott is, mintha stroboszkóp lett volna, de nagyon látványos volt. – tette hozzá. Volt olyan előadás is, ahol színes animációkat vetítettek a falakra, ami ugyancsak mozgott.
A rendezvény programjában az audiovizuális fő performansz során két szoftver dolgozott párhuzamosan. A valós idejű képalkotó technikával készült generatív animációkat összekeverték olyan „loop”-okkal, azaz ismétlődő rövid animációkkal, amiket már előre elkészítettek. Mindeközben olyan zenét hallhattunk, ami hatással volt a képekre és a képek is visszahatnak a zenére. Eleinte absztrakt textúrákat ábrázoltak a kisfilmek, majd mikroorganizmusokat, baktériumra emlékeztető képződményeket, később ebihalakat láthattak, majd végül egy tájkép és felhők bontakoztak ki. Az előadás célja az evolúció megjelenítése volt, megjelenítve az élet kezdetét egészen napjaink természeti látképéig.
Egy ilyen audióvizuális rendezvény tervezése egy hosszú és aprólékos folyamat, amihez a mai modern technikát hívják segítségül.
Előre lefotóztam a somorjai kultúrházat lépésenként, balról jobbra, aztán a földtől egészen a legmagasabb pontjáig, majd a diákjaimmal készítettünk róla egy fotógeometriát. Ami azt jelenti, hogy egy szoftver segítségével kiépítettünk egy pontfelhőt, amiből összeraktunk egy csomagolást. Ez a csomagolás lényegében egy 3D modell az épületről, amit még le kellett tisztítani. A végső modell lett az, ami végül alkalmas volt arra, hogy animációt készítsünk rá. Ez az, amit a rendezvény előtt szétküldtem a fellépő animátoroknak és DJ-knek, hogy ők is elkészíthessék rá a saját előadásukat.
– magyarázza Szűcs Gábor.
A fényfesztivállal párhuzamosan egy interaktív kiállítást is megtekinthettek az érdeklődők a kultúrházban. Ez is nagy népszerűségnek örvendett, sorban álltak a résztvevők, hogy ők is kipróbálhassák a speciális hajpántokat. Középen egy bevetített tárgyat láthattunk, ami a fejpántokkal megjelenített agyhullámoknak köszönhetően változtatta a színét. A látogatóknak csak fel kellett venniük őket és az agyhullámaik hatására a fények változtatták a színeiket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.