Külföldön is híres a mai lovasiskola

Vágsellye. Fennállásának 100. évfordulóját ünnepelte tegnap a Vágsellyei Mezőgazdasági Szaktanintézet, népszerű nevén a „lovasiskola”.
Egészen pontosan a mezőgazdasági szakképzés centenáriumát ünnepelték, hiszen amióta 1904-ben megalakult az akkori mezőgazdasági iskola, az intézmény több átalakuláson ment keresztül.

Vágsellye. Fennállásának 100. évfordulóját ünnepelte tegnap a Vágsellyei Mezőgazdasági Szaktanintézet, népszerű nevén a „lovasiskola”.

Egészen pontosan a mezőgazdasági szakképzés centenáriumát ünnepelték, hiszen amióta 1904-ben megalakult az akkori mezőgazdasági iskola, az intézmény több átalakuláson ment keresztül. Történelmét Magdaléna Birsteinová igazgatónő vázolta a városon keresztül vezető, díszes lovas felvonulást követő ünnepségen. Az iskola története tulajdonképpen már a 19. században kezdődött, hiszen az akkori illetékes szervek még 1897-ben áldásukat adták egy szaktanintézmény létrehozására Vágsellyén. Hét évvel később a Királyfai úton megalakult a mezőgazdászképző. A csehszlovák földművelési minisztérium az iskolát 1929-ben megszüntette, a városvezetés azonban ebbe nem nyugodott bele, és az iskolát tovább működtette. Az intézmény később újra megkapta az engedélyt, és a végzősök „aranykalászos földművesnek” járó bizonyítványt kaptak. Az iskola a múlt század negyvenes és ötvenes éveiben is változott, mígnem 1965-ben ménest hoztak létre, és megkezdték a versenylovak tenyésztését.

Lótenyésztő és lovaglóképző szak 1975 óta van, 1979-ben bevezették a munkáskáderek levelező tagozatos továbbképzését. A tanonciskola 1981-ben középfokú szaktanintézetté alakult át, ahol ma egyebek mellett farmer, nyeregkészítő, lótenyésztő és lovas szak közül választhatnak a növendékek. A mezőgazdasági gépesítés szakon magyar nyelvű oktatás is folyik. Újabban kísérleti jelleggel agroturisztikai menedzserek képzése folyik, valamint leendő lovasedzőket és lovasturista-kísérőket is okítanak. A diákok nagyon szép eredményekkel dicsekedhetnek a lóversenyek, a voltízs és más lovassportok terén. A vágsellyei iskolában rendszeresen szerveznek voltízs világkupa-versenyeket. Jól együttműködnek csehországi, magyarországi, németországi, finn és norvég mezőgazdasági iskolákkal. Tibor Baran polgármestertől a város díszoklevelét, Helena Psotovától, a Nyitra megye önkormányzatának oktatásügyi főosztályvezetőjétől pedig a megyei elnök díszoklevelét vehette át az igazgatónő.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?