Kritikus „vízállás” a Sajó mentén

Lapunk hasábjain alig egy hete adtunk hírt arról, hogy a Gömör–tornai Karszt legjelentősebb folyója, a Sajó mentén minden a legnagyobb zűrben van, hiszen az egykori bánya vize folyamatosan szennyezi annak vizét. Néhány kilométerrel lejjebb, Lekenye községben szintén „vízállás” van. Nem is akármilyen, hanem fölöttébb zavaros.

Halász Róbert kiterjedt levelezést folytat „vízügyben”; a vélemények és ellenvélemények sokasodnakA szerző felvételeA szóban forgó, mintegy háromszázötven lélekszámú község ma még „Bohúňovo”-ként szerepel a térképeken, a kelet- és közép-szlovákiai kerületek déli határvonalától két-három kilométerre. Hivatalos elnevezését – számos más, zömében magyarok lakta településhez hasonlóan – annak köszönheti, hogy az ország északabbra fekvő részeiben már nincs olyan falu vagy város, melyet a nagy szlovák nemzetébresztőkről nevezhetnének el. Bár a közelmúltban Lekenye lakossága népszavazáson is kinyilvánította, hogy jobb szeretnék, ha a helységnévtáblákon más elnevezés szerepelne, az ügy rendezése egyelőre várat magára. Négy, esetleg nyolc helységnévtábla legyártatása és felszerelése ugyanis nem kis dolog, de a lekenyei és általában a gömöri nép igen türelmes, tehát kivár.

Persze ez a türelem is elfogy egyszer, kiváltképp, ha a falu kútjai a felszínre hoznak valami kis „szennyet”, és a Pozsonyt Kassával összekötő első osztályú út két oldalán elterülő község lakosainak viszonylagos békéjét szenzációra vadászó tévések rúgják fel. Ilyenkor ki vödröt, ki tejeskannát ragad, s hanyatt-homlok rohan a köztudatba óvodakútként rögzült intézményhez, hogy szennyezett vizet merjen, melyet – a filmesek nagy elégedettségére – családja körében az utolsó csöppig el is fogyaszt. Legalábbis ilyen képeket közölt a vezető szlovák kereskedelmi és közszolgálati tévécsatorna az elmúlt napokban Lekenyéről, a lakosság többségének nagy megdöbbenésére. Mondják: volna más, hasznos dolog is, amellyel érdemes lenne foglalkoznia a médiának..., de ez egy másik történet.

Kút lyukkal, kérdőjelekkel

Nem tudom, kiderül-e valaha is, hogy hol kell keresni a „lekenyei sztori” gyökereit; a községben ugyanis annak megalapítása óta, tehát úgy hétszázötven éve nincs ivóvízhálózat. Mindenkinek van viszont kútja, melynek vize egészen a harmadik ezredév kezdetéig alkalmas volt ivásra – legalábbis ezt az állítást látszik alátámasztani a tény, hogy a község egyes lakosai szép életkort éltek meg, és nem jegyeztek fel olyan megbetegedéseket, melyek az ivásra alkalmatlan vízzel függhetnének össze.

Mégis: a község lakosainak egy csoportja 2005. július 27-én petíciót nyújtott be Kozsár Erzsébet polgármester asszonynak, melyben különféle törvényekre hivatkozva követelik, hogy a község vezetése tegyen eleget a lakosság vízellátásának biztosításából fakadó követelményeinek.

A petíció megfogalmazói a Törvénytár 442/2002-es, a nyilvános vízvezetékekről és csatornahálózatról szóló, a 276/2001-es, a hálózatok szabályozásáról szóló, illetve a 369/1990-es közigazgatási törvényekre hivatkoznak, melyek értelmében a község köteles biztosítani a lakosság ivóvízellátását. A beadvány megfogalmazója, az aláírók sorában első helyen szereplő Halász Róbert szerint a község vezetése vét a törvény betűje ellen.

„Négy éve élünk itt, a község Szigetnek nevezett részén – mondja Halász úr. – A község lakossága ugyanis így nevezi ezt az utcarészt, melyet egykor a Sajó és annak Malom-ága határolt. Nem gondoltuk, hogy ilyen gondjaink lesznek. Körülbelül ideköltözésünk idején kezdődött a községi vízvezeték-hálózat kiépítése, ám ez – a versenytárgyalás hosszadalmassága miatt – sokáig akadozott. Kezembe vettem az ügyet, és a polgármester asszonyhoz fordultam azzal, hogy az érvényben lévő törvények értelmében biztosítsanak számunkra ivóvizet. Követelésünk jogosságát a környezetvédelmi minisztérium is alátámasztotta, azzal a megjegyzéssel, hogy ez a községi hivatal hatáskörébe tartozik. Kértük, hogy lajtos kocsi szállítson ivóvizet a községbe, ám ekkor hirtelenjében kiderült, mégis van a faluban ivóvízforrás – legalábbis a polgármester asszony szerint. Ez az óvodakút volna, de elég csak ránézni, hogy az ember lássa: állapota nem felel meg az alapvető egészségügyi normáknak sem.”

Szó ami szó, a falu kútjának állapota hagy némi kívánnivalót maga után. Tövénél hatalmas, időközben gumidarabbal letakart lyuk éktelenkedik, melyen keresztül bármi becsoroghat a kútba. Vizét a helyi óvoda alkalmazottai is csak felmosásra használják, a lurkók inkább ásványvízen vannak. Ez – a helybeliek állítása szerint – azonban nem ok a pánikra.

Nem veszélyes, de...

A tudomány mai állása szerint ivásra alkalmatlan az olyan víz, melyben a nitrátok tartalma literenként meghaladja az ötven milligrammot (az egyéb káros összetevők határértékeinek közlésétől most eltekintek). Nos a szóban forgó óvodakút vizében ez az érték mintegy kilenc milligrammal magasabb a megengedettnél; ezért is nyilvánította a rozsnyói Körzeti Közegészségügyi Hivatal 2004. november 4-én kelt határozatában vizét emberi fogyasztásra alkalmatlannak.

„A lekenyei óvodakút sosem volt nyilvános ivóvízforrás – mondja Klein László körzeti tisztiorvos. – Az innen nyert víz viszont alkalmas arra, hogy egyéb célokra hasznosítsák. Talán segítene a helyzeten, ha a kút környékét rendben tartanák, ha a környezetét tisztítanák, ám ahhoz, hogy ivóvizet nyerjenek belőle, elsősorban alapos elemzés, illetve hivatalunk beleegyezése szükségeltetik. A polgármester tehát semmiképp sem jelentheti ki, hogy ez nyilvános ivóvízforrás.”

Kérdésemre, hogy kit terhel a felelősség azért, ha valaki mégis megbetegszik ettől a víztől, akár megnyugtatónak is felfogható választ kaptam. Annyira nem szennyezett, hogy az egészségre közvetlenül ártalmas volna, de a normákat és a törvény betűjét be kell tartani – tudtam meg. Valamint azt is, hogy válsághelyzetről jelen esetben szó sincs.

Mindezek ellenére a mintegy két tucatnyi lakos által aláírt petíció – vagy inkább kérvény – megjárta a köztársasági elnök hivatalát is. „Utazása” hiábavaló volt, mivel a hivatal a közvetlen érintetteknek, azaz Lekenye község vezetésének továbbította azt. A falu első embere nem igazán érti a hirtelen fellángolt indulatokat és a szerinte személye ellen irányuló hadjáratot, bár sejtései vannak arra vonatkozólag, honnan is fújhat a lángokat tápláló szél.

„A községben sosem volt ivóvízvezeték, mint ahogy számos gömöri településről is hiányzik – mondja Kozsár Erzsébet. – Ezzel persze nem azt akarom mondani, hogy ennek így is kell maradnia. Úgy vélem, a község vezetésének igyekezetét minősíti, hogy ebben a megbízatási időszakban, 2003-ban végre megkezdődött a községi ivóvízhálózat megépítése. Megtaláltuk a megfelelő vízforrást, megépítettük a nyomóállomást és a főnyomócső egy részét is. Mindez többmilliós beruházás, amely alapos előkészítő munkát, pályázatok benyújtását feltételezi. A munkálatok az előre megállapított ütemterv szerint, pontosan haladnak, és jelenleg azért állnak, mert kimerítettük az idei évre szóló anyagi keretet; de ha a körülmények engedik, a helyhatósági választásokig körülbelül nyolcvan százalékra szeretnénk megépíteni a vízvezetéket.”

A körülményekről csupán anynyit, hogy a község lakosainak egy másik, tehát a petícióból kimaradt csoportja az elmúlt hetekben zajlott falugyűlésen megerősítette a polgármester aszszonyt tisztségében és törekvéseiben is. Egyben kikérik maguknak az általánosítást, pontosabban azt, hogy a kákán is csomót keresőkkel egy kalap alá vegyék őket. Mint mondják: megvárják, amíg a vízvezeték a házukhoz ér.

Valós vagy kreált probléma?

A lekenyei vízállás akár happy enddel is tetőzhetne, ha olykor meg nem bolygatnák a csitulni látszó felszínt.

Például azzal, hogy elrendelik a vízvezeték-építéssel kapcsolatosan felmerült és térített számlák felülvizsgálását. Ezt a feladatot a számvevőszék munkatársai végezték el, megállapítva, hogy e téren minden a legnagyobb rendben. Vagy azzal, hogy időről időre szóvá teszik, miért épp a polgármester asszony lakhelye felé épül a főnyomócső. Nem maradhattak el az ilyen esetben szokásos feljelentések sem; konkrétan a polgármester asszony ellen azzal, hogy meg akarja mérgezni a faluját. De él a községben egy olyan változat is, mely szerint a petíció mögött a vízvezeték építésére meghirdetett versenytárgyalás során hoppon maradt cégek (öten pályázták meg ezt a munkát) valamelyike áll, és a lakosság egy csoportját csupán önös érdekei érvényesítése céljából használják fel. Ebből viszont még nem lesz ivóvíz.

Miből lesz? – tehetnénk fel a sarkalatos kérdést, mint annak idején Mózes népe a szikla tövében.

„A hivatalok nem foganatosíthatnak szankciókat a községgel szemben, ha az anyagi okokból nem képes biztosítani a lakosság ivóvízellátását – tudtam meg Lydia Bekerová állami főtanácsostól, az Állami Vízfelügyelőség munkatársától. – Ez alól csak a szükségállapot képez kivételt, ám jelen esetben erről szó sincs. A megoldást a vízvezeték-hálózat kiépítése jelentené, melynek kivitelezésére a környezetvédelmi minisztérium a Környezetvédelmi Alapból, a Kohéziós Alapból, illetve szerkezeti alapokból is folyósíthat támogatást. Ezek megítélése során a minisztérium elsősorban Szlovákiának az Európai Unióval szemben vállalt kötelezettségeit tartja szem előtt. Megjegyzem: Lekenye község 2003-ban és 2004-ben is kapott támogatást a tárcától, és mint a vizsgálatokból kiderült, ezek felhasználása jogszerűen történt.”

Csupán az érdekesség kedvéért említem meg, hogy 2005-ben 977 kérvény érkezett be a Környezetvédelmi Alaphoz; ha tehát némely község nem jut azonnal a fejlesztéshez, építkezéshez szükséges összeghez, próbálkozni évről évre érdemes.

Emlékszem, néhány éve még az borzolta a kedélyeket Gömör e kies vidékein, hogy odaér-e egyik-másik faluba az annyira áhított földgázvezeték vagy sem. Odaért. A közelmúltban azonban a jó gömöriek többsége visszatért a fatüzelésű kazánokhoz, mert a földgázárak növekedésének követése az emberi ész – és a szűkös pénztárca – számára időközben lehetetlenné vált. A vezetékes ivóvízellátás is csak szolgáltatás, melynek kell hogy legyen felvevőpiaca, különben értelmetlenné válik. Nem ártana talán felmérni ezt a keresletet is, mielőtt a tisztelt felek végképp belegabalyodnak a személyeskedések eme szövevényébe.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?