Párkány. Eduard Kukan szlovák és Kovács László magyar külügyminiszter részvételével és előadásával kedden nemzetközi konferenciát szerveztek a városban, amelyen a Szlovákia és Magyarország uniós csatlakozásával, az eurorégiós együttműködés bővítésével is foglalkozott.
Közösen Európába
Kovács László bevezetőjében kiemelte: a két ország EU-csatlakozása nemcsak egymás gazdasági, kulturális és kereskedelmi erőforrásait gazdagítja majd, hanem az Európai Unió egészét is. „Egyaránt érdekeltek vagyunk Európa egységesülésében, hiszen mindkét ország szembetalálkozik azokkal a globális kihívásokkal, amelyekre eredményes, korszerű és hatékony válaszokat csak az Európai Unión és a NATO-n belül adhatunk mint szövetségesek, nem beszélve arról, hogy a tagság az érdekérvényesítés leghatékonyabb formája is” – fejtette ki a magyar külügyminiszter. A továbbiakban arról is szólt, Magyarország és Szlovákia az EU alkotmányának kimunkálásakor közösen lobbizik azért, hogy a májusban csatlakozó országoknak minden tekintetben teljes jogú tagságot biztosítsanak, és mindkét ország teljes mértékben megkapja mindazokat az anyagi támogatásokat, amelyek nélkülözhetetlenek a felzárkózáshoz. „A 2007–2013-as időszakra szóló EU-s költségvetés kidolgozásában már teljes jogú tagként veszünk majd részt, éppen ezért rendkívül fontos az olyan, a közép- európai térséget, a közlekedést és az infrastruktúrát alapjaiban érintő gazdaságélénkítő projektek segítése, mint például az észak–déli autópálya kiépítése, amely a Balti-tengertől az Adriáig húzódik majd Szlovákián és Magyarországon keresztül, a Miskolc–Kassa autópálya megépítése, továbbá a V4-ek csoportjába tartozó országok együttműködésének fejlesztése Ausztriával és Szlovéniával. Kovács üdvözli, hogy a kedvezménytörvény ügyében sikerült mindkét ország számára elfogadható megoldást találni, s az egyezmény gond nélkül beilleszthető az EU jogrendjébe. A kölögyminiszter nagyon örül a komáromi magyar egyetemnek is. Tíz év alatt hat és félszeresére emelkedett a Magyarország és Szlovákia közti áruforgalom. Ez is egyik jele a gazdasági együttműködés fellendülésének, s hiszem, a vámszabályok egyszerűsödésével, eltűnésével, a személyi igazolvánnyal történő utazással és a határon való csak egyszeri megállással a turizmust és a munkavállalást is megkönnyítjük” – mondta Kovács László.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.