Különösebb vita nélkül fogadták el a költségvetést Komáromban (A szerző felvétele)
Közel 25 millióból gazdálkodhat idén Komárom
Költségvetési provizóriummal kezdte az idei évet Komárom, miután a novemberben leköszönt testület már az új önkormányzatra hagyta a városi büdzsé elfogadását. A január 31-ei ülésen komolyabb vita nélkül 20 igen és két tartózkodás mellett fogadták el a képviselők az idei költségvetést, amelynek kiadási és bevételi oldalán is 24,7 millió euró szerepel.
Magasabb bevétel, több feladat
Keszegh Béla (független, 4KN Függetlenek Komáromért Csoport) polgármester az anyag felvezetésében kifejtette, hogy a jövedéki adókból ugyan közel 760 ezer euróval több fut be a városkasszába, mint tavaly, ám ennek nagy részét az előírások alapján célirányosan kell felhasználni; 40 százalékát az iskolaügyre, 6 százalékát szociális célú kiadásokra. Emellett az állam 10 százalékos béremelést irányozott elő a közszférában, bevezette az 50 főnél több alkalmazottat foglalkoztatók munkáltatóknál a turisztikai utalványokat – ami mintegy 50 ezer euró többletkiadást jelent a városnak –, az önkormányzatok hatáskörébe utalta a járdák tisztítását a lakóövezetekben is, az iskolaköteles óvodásoknak és az alapiskolásoknak járó ingyen ebéd bevezetése miatt pedig bővíteni kell a konyhák kapacitását. „Ha teljesíteni szerettük volna a városi hivatal egyes főosztályvezetőitől beérkező kéréseket, akkor további 4 millió euróval magasabbnak kellene lennie a büdzsének” – mondta a polgármester. A helyi adók és járulékok nem emelkedtek idén.
Iskolakonyha- és tornaterem-felújítás
A városban 5 iskolakonyha működik, ezek kapacitását az ingyen ebédre vonatkozó törvény miatt mintegy 1000 fővel, 3500-ra kell növelni. Valószínűleg egy új konyhára is szükség lesz, de a meglévőket mindenképpen korszerűsíteni kell. Erre a célra 300 ezer eurót szánnak a folyó kiadásokból. További 200 ezer euróból újítják fel az iskolai tornatermeket, összefüggő járdafelújításra 150 ezer eurót szánnak, 50 ezer eurót pedig az iskolai pályázatok társfinanszírozására tartalékolnak. A tavalyinál 22 ezer euróval több, azaz 300 ezer euró jut közvetlen sporttámogatásra (a sportintézmények fenntartásának finanszírozásával együtt egyébként több mint egymillió eurót fordít az város a sportra), a kulturális szervezetek támogatása szánt keretet viszont csak 5 ezer euróval emelték, 80 ezer euróra. Pluszkiadást jelent, hogy a tavalyi 216 ezerrel szemben idén már 300 ezer euróval kell támogatni a városi tömegközlekedést. Az előző években bevezetett gyakorlatot követve ismét 250 ezer eurós ún. képviselő tartalékalapot hoztak létre, tehát mind a 25 képviselő 10-10 ezer euró felhasználásáról dönthet. Bauer Ildikó (MKP) felvetette, hogy ezt a pénzt nem kellene így elaprózni, inkább évente néhány komolyabb beruházásra fordítani, olyanokra, amelyek bevételt generálnak a városnak, vagy csökkentik a kiadásokat.
Nem mindenki kapott pénzt béremelésre
Andruskó Imre (Híd-frakció) a vitában megjegyezte, hogy míg 2014-ben 7,4 millió euró, addig idén már 12,4 millió euró bevétele van a városnak a jövedéki adóból, ám szerinte ez a hatvan százalékos növekedés nem mutatkozik meg arányosan sem a bérek emelkedésében sem a város fejlődésében. Azt is felvetette, hogy van olyan alapiskola, ahol az alkalmazotti létszám nem éri el az 50 főt, tehát az ott dolgozóknak nem jár a turisztikai utalvány, míg az óvodákban – amelyek, bár egyenként kevesebb a dolgozójuk, de nem jogalanyi intézmények és alkalmazottaik száma hozzáadódik a városi hivatal alkalmazottainak számához – megkapják ezt a támogatást. Korpás Péter (független) pedig azt nehezményezte, hogy míg a városi hivatal költségvetésének kiszámításakor figyelembe vették a 10 százalékos béremelést és a turisztikai utalványokkal járó kiadásokat, addig a városi intézmények a tavalyival azonos költségvetésből gazdálkodhatnak. Tehát saját maguknak kell kigazdálkodniuk az ezekre a tételekre szükséges összeget.
Hitelképes a város
Tőkejellegű bevételt mindenekelőtt városi ingatlanok eladásából remélnek, összesen 366 ezer eurót. Tőkejellegű kiadásokra 717 ezer euró szerepelt a költségvetés, a különbséget hitelből és egyéb pénzügyi műveletekből fedezik. A pénzügyi bizottság elnöke, Patrik Ruman (független, 4KN Függetlenek Komáromért Csoport) ezzel összefüggésben megjegyezte, hogy a város eladósodottsági mutatója nagyon kedvező, mindössze 15 százalék, a törvényileg megengedett 60 százalékkal szemben. A tőkejellegű kiadásokról a következő ülésen dönt az önkormányzat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.