<p>A U. S. Steel az érintett önkormányzatokkal közösen azt a problémát próbálja megoldani, hogy ki fizeti a roma dolgozókat kényszerszabadságuk idején. A válság ugyan nincs kihatással a romák foglalkoztatására a vasgyárban, ám új munkaerő felvételéről egyelőre szó sem lehet.</p>
Ki fizesse a romákat?
A romák foglalkoztatására irányuló projekt 2002 óta működik. Jelenleg 133 roma dolgozik a vasgyárban, akik iskolai végzettség és kellő gyakorlat hiányában hosszú ideig munkanélküliek voltak. Főként segédmunkásként dolgoznak, fizikai munkát végeznek. Munkáltatójuk a U. S. Steel, valamint Nagyida, Saca és Kassa önkormányzata. Az önkormányzatok az alkalmas munkaerőt kiválasztják és szerződés alapján ideiglenesen „kölcsönzik“ a vasgyárnak. Az üzem fizeti a bérköltségeket és a járulékokat.
A megrendelések drasztikus csökkenése miatt a vasgyár nemrég takarékossági intézkedéseket hozott. Február elejétől négynaposra csökkentették a munkahetet, a szabadnapért pedig 60 százalékos bérkompenzációt kapnak a dolgozók. A gyár egyelőre nem tervezi, hogy felbontja a szerződést az érintett önkormányzatokkal. „A projekt folytatódik“ -mondta Ján Bača, a vállalat szóvivője. A romák száma ennek ellenére csökkenhet a vasgyárban, a szerződésben ugyanis benne foglaltatik, hogy ha a dolgozók közül bárki bármilyen szabályt megszeg, ami miatt kizárják a projektből, az önkormányzatok nem vehetnek fel új embert a helyére. Ma már mintegy harminccal kevesebben vannak, mint négy hónappal ezelőtt.
A teljes cikk nyomtatott kiadásunkban olvasható.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.