<p>A statisztikai hivatal friss adatai alapján az idei év első felében némileg ugyan nőtt az átlagbér a megyében, ám még mindig jócskán elmaradunk az országos átlagtól.</p>
Kevesebbet keresünk az országos átlagnál és lassabban nő a bérünk
A megyei átlagbér pontosan 661,11 euró, míg országos viszonylatban 721,4 euró. A kimutatás alapján leszűrhető, hogy régiónkban lassabban nőnek a bérek: Nagyszombat megyében az évközi növekedés 2,6 százalékos volt, míg országosan a bérek gyarapodása 3,7 százalékot tesz ki.
A növekedés leginkább a Galántai járásban volt érzékelhető, ott ugyanis egy év alatt csaknem 16 százalékkal emelkedett az átlagbér összege. A Dunaszerdahelyi járásban mindössze 4 százalékkal nőttek a bérek, viszont még mindig örülhetünk, ugyanis a Nagyszombati és a Szenici járásban csökkentek.
Még mindig érvényes a megállapítás, hogy legjobban az keres, aki a pénzügyi vagy biztosítási ágazatban tud elhelyezkedni. A megyében ez 1443 eurót jelent, ami több mint kétszerese az átlagbérnek, tehát érdemes ezen a területen próbálkozni. Ennél kevesebbet, de még mindig kiemelt bérezést biztosít a bányászat, (1181 euró az átlagbér), valamint az információs és távközlési ágazat (1117 euró).
A tudományos, műszaki munkát végzők még mindig többet kereshetnek 1000 eurónál, a közigazgatási, szociális ágazatban azonban már „csak” 939 euró az átlagbér. Az energiaszolgáltatók alkalmazottai átlagosan 823 eurót visznek haza, az ipari termelésben pedig 810 eurót lehet keresni. A közlekedési, raktározási dolgozók és az ingatlanokkal foglalkozók egyaránt 725 euróhoz juthatnak átlagban, az építőiparban dolgozók pedig 704 eurót keresnek havonta. További sorrend: adminisztratív munkaerő – 657 euró, nagy- és kiskereskedelem, járműjavítás, oktatásügy – 648 euró, művészetek, szórakoztatás, idegenforgalom – 646 euró, egészségügy, szociális segély – 622 euró, csatornatisztítás, szemételhordás – 602 euró, mezőgazdaság, erdészet, halászat – 599 euró, lakhatási, étkezési szolgáltatások – 412 euró.
A kisvállalkozásokban az elmúlt évhez képest jócskán csökkent a foglalkoztatottság. A 20 személynél kevesebbet foglalkoztató vállalkozásoknál idén összesen 107 276 személy dolgozik, a létszám mintegy 6,2 százalékkal alacsonyabb, mint tavaly ilyenkor – ez 7136 személyt jelent.
Szlovákia munkaképes lakosságának összlétszámát alapul véve, a foglalkoztatottak 8,5 százaléka tevékenykedik Nagyszombat megyében. Járásokra lebontva a Dunaszerdahelyi nem áll a legjobban, hiszen a tavalyi adathoz viszonyítva most 6 százalékkal kevesebben dolgoznak. (szt)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.