<p>Galánta. A források 93,8 százalékát kimerítette a Dudvág Helyi Akciócsoport. Májusban indítják el az utolsó pályázati felhívást a megmaradt összegre.</p>
Kétmillió euróért fejlesztett a Dudvág Helyi Akciócsoport
BARTALOS ÉVA
A Dudvág Helyi Akciócsoport 2008-ban alakult polgári társulásként, egy évvel később megkapta a helyi akciócsoport címet, 2009-ben a mezőgazdasági tárcával írt alá szerződést a Leader program elindítására. A Dudvág HACS jelenleg 26 tagot számlál, 12 község – Alsószerdahely, Kismácséd, Tósnyárasd, Feketenyék, Taksony, Kosút, Vága, Vízkelet, Gány, Nagymácséd, Kajal, Hidaskürt és 14 további tag – magánvállalkozói és fizikai személyek alkotják. A rendelkezésükre álló csaknem 2,1 millió euró 95 százalékát az akciócsoportba tartozó községek fejlesztésére és a már elérhető szolgáltatások bővítésére különítették el.
„Mindegyik község pályázott. Volt, amelyik egy projektet adott be, de olyan is akadt, amelyik többet. Alsószerdahely, Feketenyék, Vízkelet és Nagymácséd háromszor is pályázott. Ez elsősorban a falu gazdasági helyzetétől és a tervezett beruházás nagyságától is függ. Jóllehet, a falvak költségvetését csak az összköltségek kis része terheli, de előbb ki kell fizetniük az munkálatokért a teljes összeget, csak ezután kaphatják meg a támogatást” – tájékoztatta lapunkat Tóth Judit projektmenedzser.
Az elmúlt három évben 14 pályázati felhívást írtak ki, a 32 beérkezett pályázatból már 24-re aláírták a szerződést a Mezőgazdasági Kifizetési Ügynökséggel. Ennek köszönhetően megszépültek a falvak közterei, községi hivatalokat és ravatalozókat újítottak fel. Egy-egy fejlesztés megengedett költsége legfeljebb 165 000 euró lehetett.
Taksonyon a régi alapiskola épületét alakítják át, itt lesz a községi hivatal, egy internetes helyiség és könyvtár. Nagymácsédon a falu főtere újult meg a Leadernek köszönhetően. Kismácsédon a községi hivatalt és a ravatalozót korszerűsítették. „A ravatalozó elé fa tetőszerkezetet építettünk, és hűtőberendezést vettünk” – mondta lapunknak Hontvári Ferenc, Kismácséd polgármestere. A két projekt összesen csaknem 80 000 euróba került. „A Leader program azért nagy segítség, mert a kisközségek máshogy aligha tudnak uniós támogatáshoz jutni. Az is lényeges, hogy csak akkor van szükség a drága tervdokumentációra, ha már biztosak vagyunk abban, hogy a kistérség megkapja a támogatást a tervezett tevékenységekre” – nyilatkozta Hontvári Ferenc. Hozzátette, örülnének, ha a jövőben is lehetőség lenne újabb beruházások megvalósítására. „A községben bőven akad tennivaló. Időszerű lenne a Dudvág-híd felújítása, az óvoda, az ifjúsági és nyugdíjasklub korszerűsítése, a járdák, utcák javítása” – folytatta a polgármester. Eddig tíz projekt fejeződött be a Dudvág akciócsoportba tartozó községekben. A még folyamatban, illetve egyelőre csak tervként létező projektek befejezésének határideje 2015.
Nemcsak a községek fejlődésére, hanem az oktatásra és a tájékoztatásra, vidéki turizmus fejlesztésére is igényelhető támogatás. Tóth Judittól megtudtuk, ebben az témában négy projekten dolgoznak. A Pro Urbe polgári társulás A történelem nyomában a Dudvág HACS területén és a Pro Mached polgári társulás „Innovatív kommunikáció vidéken” projektjei összesen több mint 22 000 euró támogatást kaptak. „Az új pályázati körben a községi utakra, járdákra és a kultúrházak felújítására is igényelhető támogatás. Korábban ezek a tevékenységek nem szerepeltek az akciócsoport stratégiai tervében” – mondta a projektmenedzser.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.