<p>Ráfizetéses a városi ideiglenes szálló működtetése, nincs pénz fejújításra, a lakók fele tartozik – ezeket a problémákat kell rövid időn belül megoldania Rimaszombat önkormányzatának.</p>
Két hónap haladékot kaptak a lakók
Legutóbbi ülésükön sem hoztak döntést az ideiglenes szálló további működtetéséről a rimaszombati városatyák, a témát levették a napirendről. Egy éppen folyamatban lévő főellenőri eljárás miatt halasztottak, annak függvényében határoznak szeptemberben a szálló sorsáról. A 126 férőhelyes Gorkij utcai ideiglenes szállóban jelenleg százan laknak, közülük mintegy ötvenen tartozásokat halmoztak fel, néhányan pedig úgy költöztek el, hogy senki nem tudja, hol laknak. Tartozásaikat nehéz lesz behajtani.
A négyszintes épület állaga folyamatosan romlik. Az építése óta eltelt 33 év alatt alaposan elhasználódott szállóban korábban az építőiparban dolgozók, majd kubai vendégmunkások és egészségügyi dolgozók laktak. Az ingatlan 1991-ben került a város tulajdonába. A Gorkij utcai szállóban most nehéz helyzetbe került, jórészt hajlékukat, munkájukat vesztett, családi problémákkal küszködő emberek laknak. Olyan család is van közöttük, amely már 18 éve él az egyébként csak ideiglenes lakhatást nyújtó intézményben. Albérletet hiába keresnek, és ezzel nem csak ők vannak így. Elmondásuk szerint amíg csak telefonon érdeklődnek, addig mindenki készséges velük akár munkahelyről, akár albérletről van szó. A személyes találkozásnál azonban – úgy gondolják, roma származásuk miatt – már nem akarnak velük megegyezni. A bérleti díjat a szállóban rendszeresen fizetik, de szeretnének saját lakáshoz vagy rendes albérlethez jutni. A lakások ugyanis kis alapterületűek, az alig húsz négyzetméteres szobákban problémás a főzés is.
Szeptemberig biztosan maradhatnak azok a lakók is, akik tartozásokat halmoztak fel, a városvezetés szociális szempontokat figyelembe véve további két hónappal meghosszabbította a bérleti szerződésüket. A problémát azonban meg kell oldani, a szálló működtetése a megszorító intézkedések ellenére is ráfizetéses. Értesüléseink szerint legkevesebb 60 ezer euró (1 807 000 korona) kellene a felújításra. Pillanatnyilag nincs ennyi pénz a város kasszájában, és szeptemberig nem valószínű, hogy sikerül előteremteni az összeget. A városnak mindenképpen szüksége van ilyen intézményre, annak működtetése azonban nem lehet ráfizetéses. Jelenleg hat alkalmazottja van az ideiglenes szállónak, az üzemeltetési költségek lefaragásán már év elejétől dolgoznak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.