Késnek a „mindent látó” kamerák

Kassa. A Szlovák Nemzeti Felkelés lakótelepén azonnal szükség lenne térfigyelő kamerákra, ám anyagi okokból csak két év múlva tudják üzembe helyezni őket. A rendszer segítségével a legfrekventáltabb bevásárlóközpontok és parkolók környékét szeretné szemmel tartani a városi rendőrség.

Az utóbbi hónapokban érezhetően megugrott a lopások száma Kassa legnépesebb lakótelepén. A városi rendőrség szakértőinek számításai szerint a projekt költségei elérhetik a 6,7 millió koronát, és mivel a városi hivatalnak nincs erre kerete, az Északi városkerület önkormányzata kénytelen kigazdálkodni az összeg nagyobbik részét. Emiatt a legoptimistább forgatókönyv szerint is csak 2009-re lesz üzemképes a hat kamerából álló rendszer, valamint a hozzá tartozó számítógépes központ, amelynek segítségével állandó felügyelet alatt tarthatják a problémás helyeket.

„A városban jelenleg hozzávetőlegesen tízezer ember él kisebb-nagyobb lopásokból. Többen közülük a környező kisvárosokból költöztek Kassára, épp amiatt, hogy zsebtolvajlásból, autófeltörésekből, vagy áruházi lopásokból tartsák fenn magukat. Mivel a városközpontban már több helyen működnek térfigyelő kamerák, és a járőrök is könnyebben átlátják a helyzetet, a tolvajok fokozatosan áttették székhelyüket a nagyobb lakótelepekre. Havonta átlagosan mintegy húszmillió korona értékű magántulajdonnak kel lába a városközponton kívül, és ez csupán a bejelentett lopások értéke” – tudtuk meg Slavomír Pavelčáktól, a városi rendőrfőkapitány helyettesétől.

Az állami rendőrség adatai szintén meglehetősen ijesztőek. Az év első felében a főváros után Kassa utcáin „dolgozott” a legtöbb zsebtolvaj, akik a pénztárcák mellett főleg értékesebb mobiltelefonokra specializálódtak, de az üzletek előtt hagyott babakocsik sincsenek biztonságban. A rablótámadások száma is ugrásszerűen megnőtt az előző időszakhoz viszonyítva, főleg az esti órákban támadnak az útonállók. A rendőrségi statisztikák ráadásul tudvalévően nem tükrözik hűen a valóságot, sokan ugyanis be sem jelentik a rablótámadásokat és lopásokat, mivel tudják, mekkora összegig minősül kihágásnak, és honnantól számít bűnténynek a rablás. A károsultak egy része ezért egyszerűen letiltatja az ellopott mobiltelefon SIM-kártyáját, és új készüléket vásárol. Mivel a személyi állomány bővítésére az elkövetkező időszakban sem lesz lehetőség Kassán, a szakértők sokat várnak a kamerarendszertől. Az eddigi tapasztalat ugyanis azt mutatja, hogy a bűnözés jelentős mértékben csökkenthető ily módon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?