<p>Nyitra. A városi kertészetet vezeti február elejétől a 2012-ben közbeszerzési pályázat manipulálásával megvádolt volt megyei alelnök, Vladislav Borík. A polgármester nem is tagadja, hogy személyesen döntött az alkalmazásáról, mert jó mezőgazdasági szakembernek és ügyes menedzsernek tartja.</p>
Kertész lett a korrupcióval vádolt volt megyei alelnök
VRABEC MÁRIA
Boríkot és a megyei hivatal két további alkalmazottját 2012 májusában az irodájukban tartóztatták le. Az volt a vád ellenük, hogy az új megyeháza építésére kiírt pályázatot próbálták úgy manipulálni, hogy bizonyos vállalkozói csoportnak kedvezzenek. Az építendő irodaház költségvetése tízmillió euró volt, az ügyben három, egyenként kb. 30 ezer eurós megrendelést játszottak át négy vállalkozó kezére. Az említett vállalkozókat ugyancsak letartóztatták, de a hivatalnokokkal együtt egy nap után szabadon is engedték. A vizsgálat azóta is tart, nem tudni, mi igazolódott be a vádból. Borík a letartóztatása után azt állította, bár ő választotta ki az építkezést végző vállalkozókat, betartotta a képviselő-testület által meghatározott feltételeket, kenőpénzt egyiktől sem fogadott el és végül úgyis felbontották a szerződéseket.
1200 eurós munkanélküli-segély
Rögtön a letartóztatást követően Milan Belica megyeelnök is kiállt Borík mellett, de végül a képviselő-testület leváltotta a megyei alelnöki posztról és a Smerből is kilépett. Fél évig munkanélküli volt, az 1610 eurós megyei alelnöki fizetése alapján 1200 euró segélyt ítéltek meg neki annak ellenére, hogy megyei képviselőként havi 500 euró fizetést kapott. Tavaly egy hulladékfeldolgozó magáncégnél dolgozott, idén pedig a frissen létrehozott városi kertészet vezetőjeként alkalmazta Jozef Dvonč (Smer) nyitrai polgármester. „Nagy tapasztalatai vannak a mezőgazdasági vállalkozások területén, az a feladata, hogy megszervezze a városi kertészet működését. Természetesen úgy tekintek rá, mint büntetlen előéletű személyre, ha elítélik, akkor majd beszélünk a dologról” – mondta Dvonč. Borík nem nyilatkozott, csak annyit mondott, ő sem tudja, hol tart az ellene folyó vizsgálat, mert 2012 májusa óta egyszer sem idézték be kihallgatásra, nem is értesítették a fejleményekről.
Nyitrai módszerek
Annak idején az üggyel kapcsolatban Róbert Kaliňák belügyminiszter azt nyilatkozta: a nyitrai letartóztatás a példája annak, hogy a rendőrség a Smer tagjai ellen is megteszi a szükséges lépéseket, ha azok nem tartják be a törvényeket. Azóta csaknem két év telt el, és még mindig nem tudni, történt-e közbeszerzési csalás a nyitrai megyei hivatalban. Sokkal inkább az a gyanú látszik beigazolódni, hogy Borík a Smeren belüli hatalmi harc áldozata lett. Tibor Glendával, a Smer kerületi elnökével akkor romlott meg a kapcsolata, amikor 2011-ben takarékossági okokból nem javasolta, hogy a megye szerződjön azzal a vállalkozóval, aki megnyerte a megyeháza építésére kiírt első pályázatot. Borík menesztése nem egyedülálló eset, Nyitrán hasonló módszerrel szabadultak meg az előző Smeres megyei alelnöktől, Ľubica Burdovától is. Burdová főleg a lévai és a nagytapolcsányi kórház átvétele kapcsán volt aktív, és gyakran bírálta a Smer kerületi elnökének módszereit. 2010 szeptemberében leváltották az alelnöki posztról és kilépett a pártból is, tavaly pedig már nem is indult a választásokon. Vladislav Borík most a Polgári Baloldal Pártjának (Strana občianskej ľavice) tagja.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.