Egy falusi sportszervezetnek szüksége van-e regisztrációs pénztárgépre, ha a saját rendezvényein frissítőt, alkoholt szeretne árusítani? Ha jól tudom, ilyen gépeket csak azoknak kell beszerezniük, akik kiváltották a magánvállalkozói / kereskedelmi engedélyt.
Kell pénztárgép a falusi sportszervezetnek?
Egy falusi sportszervezetnek szüksége van-e regisztrációs pénztárgépre, ha a saját rendezvényein frissítőt, alkoholt szeretne árusítani? Ha jól tudom, ilyen gépeket csak azoknak kell beszerezniük, akik kiváltották a magánvállalkozói / kereskedelmi engedélyt. A sportszervezetnek nincs ilyen engedélye, mivel nem vállalkozik. Az eladásból származó nyereséget csakis a sportklub működésére használná fel. A vámhivatal ellenőrzése az ilyen rendezvényeken szintén várható. Mivel a sportklubnak nincs vállalkozói engedélye, szükség van-e engedélyek beszerzésére, hogy a saját rendezvényein árusíthasson?
Bár a sportszervezet non-profit szervezet, a működéséhez szükséges anyagiakat valamiképp neki is meg kell szereznie. Ennek több módja van: például tagdíj szedése, adománygyűjtés – fundraising –, de akár vállalkozói tevékenység útján is.
A törvény megengedi, hogy egy sportszervezet vállalkozzon, ha megszerezte a szükséges engedélyeket és eleget tett bejelentési kötelezettségeinek. Az a sportszervezet, amely rendezvényein frissítő italokat és alkoholt árul (tehát olyan tevékenységet folytat, melyből haszon származhat és mely nem tartozik az alaptevékenységei közé), vállalkozik. A Kereskedelmi törvénykönyv 2. paragrafusa a vállalkozói tevékenységet így definiálja: folytonos, önállóan, saját néven és felelősségre, haszonszerzés céljából végzett tevékenység.
Egy polgári társulás amellett, hogy alaptevékenysége nem irányulhat haszonszerzésre, azzal is különbözik a gazdasági társaságoktól, hogy a hasznot, melyre esetlegesen szert tesz, nem oszthatja szét tagjai között. Ehelyett működési költségei fedezésére fordíthatja vagy másképp fektetheti be, a szervezetnek az alapszabályában megfogalmazott törvényes célok beteljesülését szolgálva.
Frissítő és alkoholos italok árusítására a vállalkozási hivatal (živnostenský úrad) által kiadott, frissítő italok és gyorsételek közvetlen fogyasztásra való árusítására szóló engedély szükséges (voľná živnosť – poskytovanie služieb rýchleho občerstvenia v spojení s predajom na priamu konzumáciu).
Szeszes italok közvetlen fogyasztásra való árusításához be kell szerezni továbbá a vámhivataltól az alkoholtermékek után fizetett jövedéki adóról szóló 530/2011-es törvény 54. paragrafusa szerinti engedélyt is (povolenie na predaj spotrebiteľského balenia liehu v daňovom voľnom obehu).
A 289/2008-as, az elektronikus regisztrációs pénztárgépek használatáról szóló törvény szerint azon természetes vagy jogi személy, mely vállalkozói engedély alapján termékeket árusít vagy a törvény 1. számú függelékében felsorolt szolgáltatások valamelyikét nyújtja, melyek ellenében készpénzt fogad el, köteles a vevőnek regisztrációs pénztárgép által kibocsátott nyugtát (pokladničný doklad) kiadni. Kivételt képez az automatából való értékesítés. További kivételek és részletek a törvény 3. és 4. paragrafusaiban találhatók.
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.