Összefoglalni ötven év zenei munkásságát egy másfél órás koncertben lehetetlen vállalkozás. Nem is ez volt Németh Imre célja. Bepillantást adni azokba a zenei műfajokba, amikben igazán otthon érzi magát, teret adni a környékbeli fiatal tehetségeknek és bemutatni egy örömteli zenélést. A kezdetekről és a sokrétű zenei munkásságáról beszélgettünk.
Jubileumi koncertet adott Németh Imre
Nemrég a somorjai evangélikus templomban adott jubileumi hangversenyt Németh Imre. A sokoldalú művészt nem kell bemutatni a somorjai közönségnek, tizenhat éven keresztül szervezte a Samaria Régi Zenei Napokat, 2018-tól vezeti a Híd Vegyes Kart, zenét írt irodalmi műsorhoz és színházi darabokhoz, több mint három évtizeden keresztül volt a Szlovák Filharmónia Énekkarának tagja. „Nem volt könnyű ez az út, a filharmónia kórusában énekelni. Olykor sok erőt kivett egy-egy koncert, turné az emberből, de azt hiszem, szerencsés embernek mondhatom magam. Egész életemben azzal foglalkoztam, amit szerettem. Sok szép dolgot átéltem, meghatározó élményekben volt részem. A Szlovák Filharmónia biztos megélhetést nyújtott. Nem voltam kiszolgáltatva mások kegyeinek. Ez volt az ára annak, hogy a maradék szabadidőmben azzal foglalkozhattam, ami talán a leginkább közel állt hozzám, a régizenével” – kezdte a beszélgetést. Felsorolni is nehéz, mennyi minden fért bele ebbe az ötven évbe. Németh Imre a 60-as évek végén beatzenészként kezdte pályafutását. 1972-ben lépett be az Ifjú Szivekbe.
Ötvenéves jubileumának kezdetét egy 1973-ban megjelent lemezfelvételhez köti, amelyet a brünni rádió zenekarával készített. Az Opus Kiadónál akkor jelent meg Németh-Šamorínszky István feldolgozásában a „Szilicei népdalok” és „Négy krasznahorkai népdal” hanghordozó, amelyen Kovács-Balogh Margittal szerepel. 1974-et írtunk, amikor az Ifjú Szivek Magyar Dal és Táncegyüttes tagjaként egy kamaracsoportot hozott létre, amellyel a felvidéki magyar iskolákat járták. Évente 30-40 koncertet adtak a magyarlakta területeken, Pozsonytól Ágcsernőig. A hangversenyek témája a magyar vonatkozású zeneműveket érintette. Az intézményes hátteret az Ifjú Szivek Magyar Dal- és Táncegyüttes biztosította. Időbeli sorrendben a következő évtized, a 80-as évek hozták meg a régizenei vonalat, amire a mai napig örömzenélésként tekint. Akkoriban nem nagyon voltak régizenei formációk, olyanok, akik reneszánsz zenét játszottak. Az 1984-ben alapított Gaudium régizenei együttesnek a mai napig a reneszánsz zene a meghatározó vonala. Leginkább a felvidéki kéziratos gyűjteményekből merítenek, mint a Vietoris kódex, a Lőcsei kézirat, a Kájoni kódex és az Eperjesi graduál. Az Ifjú Szivekkel párhuzamosan, 1982-től egészen 2017-ig, a Szlovák Filharmónia Énekkarának tagja volt. Mostanában leginkább az adventi időszakban hívják fellépesekre ezt a formációt, templomokba és meghitt terekbe, ahol autentikus körülmények között szólalhat meg az együttes. „A magyar reneszánsz közelebb állt mindig a népzenéhez, a népi hangvételhez, mint az európai rokonjelenségek” – foglalta össze Németh Imre.
Felsorolt pár meghatározó fellépést és hangversenyt: „Sok helyen megfordult az együttes. 1995- ben a Pozsonyi Zenei Ünnepek fellépői voltunk a Klarisszák templomban. Sikeresen szerepeltünk régizenei fesztiválokon: Prágában, Český Krumlovban, Brünnben, Budapesten. A Gaudium régizenei együttes 2001-ben szűnt meg létezni az Ifjú Szivek Magyar Dal- és Táncegyüttes keretén belül. Ekkor alakult át az Ifjú Szivek hivatásos táncegyüttessé, és oszlatták fel a vegyes kart, a kamarazenekart és a Gaudium régizenei együttest, valamint a Ghymest.” A 90-es évektől napjainkig nyolc régizenét tartalmazó CD, ebből négy szólóalbuma jelent meg, 2014-ben a Néma éj című album, melyen felvidéki magyar költők verseit zenésítette meg. 1990-től kezdődtek a Samaria Régi Zenei Napok, amelyet tizenhat éven keresztül Németh Imre szervezett, és ahol a műfaj legjobbjai léptek fel: a Prágai Madrigalisták, a Musica Aeterna, Czidra László, a Camerata Hungarica, Skuta Miklós, Érdi Tamas, Ágh Lívia és még sokan mások. A régizenei fesztivál részeként szervezték meg a rendszerváltás utáni első nemzetközi muzikológiai konferenciát. Németh Imre emellett éveken át tanított a somorjai művészeti alapiskolában.
„Jó kapcsolatot ápoltam a zeneiskola növendékeivel. Velük sikerült egy ádventi zenei anyagot tartalmazó hanghordozót megjelentetni Gaudeamus omnes címmel. Ez az anyag is a 16. és 17. század ádventi zenéjét tartalmazza.” 2017-ben nyugdíjba vonult, és 2018- ban vette át a somorjai Híd Vegyes Kar karnagyi szerepét. A somorjai koncerten a fellépők között voltak környékbeli ifjú tehetségek, a művész családja: fia, Mátyás, aki a világszerte ismert Bambergi Szimfonikusok tagja, valamint unokái: Noémi, Klára és Márk, a Híd Vegyes Kar és a Gaudium régizenei formáció tagjai is. A koncert fő támogatója Czucz István somorjai vállalkozó volt. A koncerten fellépő Bódis Antal több hazai verseny díjazottja, Hideghéthy Jenő tanítványa. Az utolsó szám előtt Németh Imre megszólította a közönséget: „Lehetőségük szerint adakozzanak a fiatal tehetségnek, Bódis Antalnak, egy mesterhegedű megvételéhez. Közel ezer euró jött össze a koncert végére. A fő szponzor extra segítségével meg tudtuk venni a kiválasztott mesterhegedűt a fiatal hegedűművész-jelöltnek” – zárta Németh Imre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.