Jó szóval is oktasd!

1997-ben a komáromi gimnázium tanára, Csémy Marianna indította el a Dobré slovo szavalóversenyt magyar diákok részére. A helyi kezdeményezésbe idővel bekapcsolódtak a Komáromi mellett az Érsekújvári, a Vágsellyei, a Nyitrai és a Lévai járás magyar iskolái, valamint magyarországi nemzetiségi iskolák is.

1997-ben a komáromi gimnázium tanára, Csémy Marianna indította el a Dobré slovo szavalóversenyt magyar diákok részére. A helyi kezdeményezésbe idővel bekapcsolódtak a Komáromi mellett az Érsekújvári, a Vágsellyei, a Nyitrai és a Lévai járás magyar iskolái, valamint magyarországi nemzetiségi iskolák is. 2002-ben Rimaszombatban a Csemadok ottani területi választmányának megtetszett a komáromiak kezdeményezése (bár akadtak kemény ellenzői is, akik nem tartották ildomosnak, hogy ezt a rendezvényt a Csemadok vállalja), s az akkor alakult Szlovákiai Magyar Vers- és Prózamondók Egyesületével közösen megrendezte a verseny első évfolyamát a bátkai alapiskolában. A rendezvény a vártnál jóval nagyobb sikert aratott, közel kilencven diák jelentkezett. Ez a szám azóta folyamatosan növekszik, s az idén már elérte a százat a versenyzők száma, pedig most már iskolai fordulók is megelőzték a végső megmérettetést. A versenynek viszont nem az eredeti helyszín adott otthont, ugyanis még mindig terjed a sárgaság a környéken, így biztonsági okokból a rendezvény beköltözött Rimaszombatba, ahol a Ferenczy István Alapiskola vállalta az idei évfolyamot. A zsűriben a város szlovák iskoláinak pedagógusai valamint a helyi művelődési központ igazgatója, Ľubomír Šárik foglaltak helyet. A legtöbben a harmadik kategóriában (alapiskolák 7–9 osztálya) indultak, s az idén itt volt a legmagasabb a színvonal is. A középiskolások viszont nem igazán erőltették meg magukat, öten vállalták a megmérettetést.

Az I. kategória zsűrielnöke, Gabriela Ľuptáková szerint a legkisebbek között igazi tehetségek is akadtak, akik semmivel sem maradnak el szlovák anyanyelvű társaiktól, bár sokuknál gondot okoz, hogy nem igazán értik a szöveget, ezért gyakoribb a szöveg eléneklése és rossz tagolása. Tavaly ellátogatott a versenyre Jaroslava Čajková, a Hviezdoslavov Klubín főszervezője is, és szóba került, hogy idővel a Dobré slovo lehetne az országos verseny egyik selejtezője is, míg a Csemadok elnöke szeretné, ha a Dobré slovo maga országos versennyé épülne ki. Alakuljon bárhogyan is a verseny jövője, egy biztos: a járás iskoláinak életében piros betűs ünnep lett a Dobré slovo időpontja, hisz alig akadt olyan iskola (sőt még a szomszédos Tornaljáról is érkeztek), amely ne hozta volna el tehetséges diákjait.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?