Jelenkori sorsfordító nők története egy kötetbe sűrítve (FOTÓK)

Szabó Zoltán Attila író a könyvbemutató után dedikálta is műveit (A szerző felvétele)
Dunaszerdahely |

Szabó Zoltán Attila tavaly szeptemberben megjelent könyvében 21 nő életútját ismerhetjük meg, akik alapjaiban rengették meg saját és környezetük világát. Tevékenységükkel, felfedezéseikkel új utat mutattak, mindennapi küzdelmeik és sikereik élő példái annak, hogy az elérhetetlennek tűnő dolgok mégiscsak elérhetőek lehetnek.

Mondhatnám, hogy a hölgyek iránti örök rajongásom ihlette a »XI. század, 21 női sors« című könyvet, de ez túl egyszerű lenne. Az volt a fontos, hogy egy ilyen könyv megszülessen, hiszen a médiában nagyon leegyszerűsítve és általánosítva beszélnek a nőkről, amit ezúton is kikérek magamnak. Ezekben a történetekben érdemi teljesítmény van a nők mögött

 – fogalmazott a szerző a kötet szerda délután, a dunaszerdahelyi Csallóközi Múzeumban megszervezett bemutatóján.

Megismerhettük a „XI. század, 21 női sors” és „A Tabán, a világ közepe” könyvek fő témáit (A szerző felvétele)

Az irodalmi kisfilm

A „XI. század, 21 női sors” című könyv írója, a budapesti Szabó Zoltán Attila rendszeres vendég a hazai irodalmi színpadokon, immáron 13. éve jár Szlovákiába. A Nyugat Plusz irodalmi folyóirat alapító főszerkesztője, az író, kommunikációs szakember, több dokumentumfilm és irodalmi est rendezője által írt könyvek javát így bemutatták a dunaszerdahelyi olvasók előtt is.

A szerdai alkalom egy közel 18 perces kisfilmmel kezdődött, melyet Szabó Zoltán Bendegúz jegyez. A filmben Márai Sándor szövegeit hallhattuk, majd a Talány Akusztik zenélt, utánuk Benkő Péter előadásában szólalt meg Vörös István: Öt idő című műve, végül pedig Lukács Sándor olvasott fel a szerző Tabánról íródott könyvéből.

A Nagy Erikáról szóló fejezet címe „Dacolva az elmúlással” - A Csallóköz tyúkanyója (A szerző felvétele)

A felvidéki nő

Ezúttal két könyvéről mesélt, a „XI. század, 21 női sors” című kötet mellett „A Tabán, a világ közepe” második, bővített kiadását is bemutatta, amiben minden jelenlevő kicsit magára ismerhetett. 

Én is tabáni gyerek vagyok 

– vallotta be büszkén, majd helytörténeti anekdotáival be is bizonyította, hogy a nyugatot és keletet összekötő horizonton valahogy mégiscsak a Tabán a középpont. Beszélgetőpartnere Nagy Erika író volt, a Szlovákiai Magyar Írók Társaságának (SZMIT) titkára, aki ugyancsak helyet kapott a 21 megszólaltatott elismert nő között. A róla készült portréinterjúban olvasható, hogy ő magát nem szereti női íróként aposztrofálni, az írásnak ugyanis szerinte csupán egy fokmérője van, mégpedig az, hogy valaki tud-e írni, vagy sem és ez nem függ a férfi vagy női mivoltunktól. 

A szerda esti bemutatón sem került főszerepbe, inkább a könyvek további érdekességére terelte a szót, amikor az ő történetét firtatta volna a szerző. Saját fejezetének címe, a „Dacolva az elmúlással” sokat sejtető, életútja nem volt nehézségektől mentes.

A szerző már 13 éve visszajáró vendég Csallóközben (A szerző felvétele)

A 21 nő

„XI. század, 21 női sors” című kötetben a nyárasdi Nagy Erika mellett 20 másik női, emberi történetet ismerhetünk meg. Van köztük iskolaalapító, mégpedig a nemzetközi díjnyertes intézmény, a budapesti Kórházsuli alapítója, Magyarország legidősebb, 107 éves hölgye, karitatív tevékenységet végző híresség, elismert színésznő, a magyar népzene jeles képviselője, tehetséges tájépítész, a Michelin által az év ifjú séfjének választott gasztronómiai szakértő, mélyvízi merülő, sakkbajnok, sikeres üzletasszony, Fodor Ákos író özvegye, aki maga is író és szerkesztő, operaénekes, kutatóorvos, borász, paralimpiai bajnok, tengerbiológus, valamint a Sziget fesztivál közkedvelt sajtófőnöke. Életútjaikat olvasva kitűnik e nők fő célja és a sikerhez vezető sokszor rögös út, melyeknek summázott formában ugyan, de egy pillanatra mi is kísérői lehetünk.

 

Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?