Jár a végkielégítés?

2007 szeptemberében létszámleépítés miatt felmondtak a munkahelyemen. Három hónapos felmondási időt kaptam. Időközben viszont találtam egy új munkahelyet magamnak, ahová már novembert elsején be kellett lépnem. Október végével megszüntettem a munkaviszonyomat, és ezt levélben tudattam a munkáltatóval.

2007 szeptemberében létszámleépítés miatt felmondtak a munkahelyemen. Három hónapos felmondási időt kaptam. Időközben viszont találtam egy új munkahelyet magamnak, ahová már novembert elsején be kellett lépnem. Október végével megszüntettem a munkaviszonyomat, és ezt levélben tudattam a munkáltatóval. Végkielégítésemet azonban a mai napig nem kaptam meg. Szeretném tudni, hogy jogosult vagyok-e a végkielégítésre és milyen paragrafusra hivatkozhatom?

Jelige: lelépő

A levélben leírtak és a mellékelt dokumentumok értelmében a munkáltató jogosan mondta fel a munkaviszonyát. Az erre vonatkozó írásbeli felmondást idén szeptemberben kézbesítették, ezért a törvényes három hónapos felmondási idő október elsejétől kezdett telni. A munkaviszonya a felmondás idő elteltével, vagyis december utolsó napján ér véget. Tekintettel arra, hogy a felmondást a munkáltató a munkahely megszűnésével indokolta, a Munkatörvénykönyv (MT) értelmében Ön jogosult a lelépőre, amelynek magassága az öt évnél hoszszabb ideig tartó munkaviszonyából adódóan az átlagbére háromszorosának felel meg. A munkáltató a végkielégítést a munkaviszony megszűnése után az utolsó havi bérrel együtt köteles kifizetni, feltéve, ha a felek nem kötnek más megállapodást a kifizetés illetően.

A helyzetet némileg bonyolítja, hogy a felmondási idő alatt kérvényezte a felmondási idő lerövidítését úgy, hogy a munkaviszonya október végével szűnjön meg. A munkáltató ebbe nem egyezett bele és kilátásba helyezte, hogy ha nem dolgozza végig a felmondási idő teljes hosszát, akkor egyhavi átlagbérének megfelelő kártérítést fog Öntől követelni. Ha megegyezést kötöttek volna arról, hogy egy bizonyos időponthoz véget ér a munkaviszony, akkor lényegében már nem felmondásról lett volna szó, hanem a munkaviszony megegyezéses megszüntetéséről, s ebben az esetben már nem lett volna jogosult a végkielégítésre.

Mivel a felmondás érvényben maradt és Ön ennek ellenére csak egy hónapot dolgozott le a felmondási időből, a munkáltató valóban követelheti a kártérítést. Ezért a lelépő összegéből levonhatja a büntetést, és csak az átlagbére kétszeresét kell Önnek kifizetnie.

Gulyás Éva, ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?