Jánosházán nem látják a nyomorból vezető kiutat

Tardoskedd/Jánosháza. Kétszer áll meg az autóbusz a Tardoskeddtől hat kilométerre fekvő Jánosmajorban. Reggel, amikor beviszi a gyerekeket a falu iskolájába és a betegeket az orvoshoz, majd délután három óra tájban, amikor hazahozza őket.

A ma Jánosházának vagy Jánosmajornak is nevezett egykori Tagi major korábban prímási-, majd püspöki birtok volt, ma Tardoskedd részét képezi. A helyiek közül – mintegy húsz család él itt – az idősebbek még emlékeznek a jól működő állami gazdaságra, amely munkát adott nekik. Azóta az enyészeté lettek istállók, gazdasági épületek.

A lakók többsége állami támogatásból él, és költséges, fáradságos dolognak tartja az álláskeresést. „Az érsekújvári Osram cég alkalmazottja voltam, de nem bírtam az utazást. Ahhoz, hogy valaki dolgozzon, elő kell teremtenie az utazásra, ruhára és élelemre valót. Naponta három és fél kilométert tettem meg kerékpáron az állomásra, onnan vonatoztam a városba. Este ugyanígy jöttem haza, a fizetésem felét arra költöttem, hogy dolgozni járjak. Akkor sem volt több pénzünk, mint amennyiből most élünk” – panaszolta az ötvenes éveiben járó József. A férfi szociális segélyből él a feleségével együtt, a lakbér és a rezsiköltség kifizetése után havi 4–5 ezer koronából gazdálkodnak.

Óvodáskorú gyerekek szaladgálnak az utcán. A kicsik közül egy sem jár óvodába, nappal az egyik omladozó ház sötét helyiségében játszanak. Az egyik kislány édesanyja elárulja, családjuk Nagykürtösről került a majorba, élettársa pedig Léváról érkezett ide a szüleivel, egyikük sem dolgozik. Irigylik azokat, akik többre vitték, és mára munkát, szebb otthont találtak a központban. Nagyra tartják azokat az ismerőseiket, egykori majorlakókat, akik megengedhették maguknak, hogy beköltözzenek a nagyközségbe. (száz)

Felújításra szorul a híd

A jánosháziak elárulták, félnek átkelni a csatorna feletti hídon, mivel a védőkorlátja nem biztonságos. Juhász György polgármestertől megtudtuk, komoly gondot okoz a falunak a Jánosmajorban élők hátrányos helyzete. „Nagy szükség volna a majorba vezető út felújítására is. Tulajdonjogilag az út egyes szakaszai a mai napig nem rendezettek. A major területén egykor állami birtok működött, és több egyéni birtok is található ezen a részen” – árulta el Juhász György. A helyieket bevonták a közhasznú munkába. A jánosháziak örömmel éltek a lehetőséggel, nagy segítség volt a számukra, hogy a majorban dolgozhattak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?