Párkány. Kezdetben volt az ősi, bevált recept: meghűlés, nátha, influenza esetén – sőt: azt megelőzve – a régiek langyos, sós vízzel öblögettek, tisztították az orrukat, garatjukat. Aztán jött egy magyar feltaláló, aki a Somadrin oldattal lett világhírű.
Jakabék sóbarlangjában két tonna sótömb között gyógyulhatunk
A speciális sóoldatot Somogyi István találta fel a nyolcvanas évek végén, 1996-tól szabadalmaztatták a találmányt. Jelenleg unokája, Somogyi Péter, a budapesti Somadrin Centrum irányítója, és Magyarországon már egész hálózata alakult ki az úgynevezett épített sóbarlangoknak. A természetes sóbarlangok klímája és a sós tengeri levegő jótékony hatása évezredek óta ismert, a technológia segítségével lényegében ezt tudják akár házi körülmények között is megteremteni.
Magától párolog az oldat
A párkányi Jakab házaspár az Új Szóból vette az ötletet, hogy kialakítsanak egy ilyet. Jakab Attila, a házigazda sejtelmesen mosolyog, mert a kerítésen ugyan ott látjuk a sóbarlang feliratot, de akárhogy is nézegetjük a portát, csak egy felújított bódét látunk az udvaron. A bódéba lépve aztán jócskán meglepődünk, sótéglákkal borított falak, a téglákon nagy méretű műanyag amforák, s bennük a sóoldat. „Ez tulajdonképpen egy inhalációs helyiség, amely a légúti megbetegedésekben, asztmában, hörg- és légcsőhurutban, arc- és homloküreg-gyulladásban szenvedőknek, pollenallergiával küszködőknek, valamint nátha és megfázás esetén nyújt enyhülést – mondja Jakab Attila. – A sóbarlangok és az inhalációs helyiségek között az a különbség, hogy a sóbarlangban eltöltött egy óra az inhalációs helyiségben eltöltött nyolc órának felel meg. Itt, a sóbarlangban a sótéglák és az oldat együttesen fejtik ki hatásukat. Az oldat tizenhat-tizennyolc foknál természetes úton magától kezd párologni, melegíteni nem szabad. Persze, a helyiséget felfűthetjük szobahőmérsékletre, 18-23 fokig, és akár lakószobaként is használhatjuk. Az oldat ugyanakkor a berendezési tárgyakat nem károsítja, nem csapódik le rájuk.
Két tonna sótömb
Jakabéknál a nyolc négyzetméteres barlangszobában két tonna sótömböt helyeztek el, itt tehát egyszerre négy személy is vehet egy kis levegőkúrát. S ehhez elég egy órát itt tölteni. A sótéglák konyhasóból és speciális adalékanyagokból készülnek, utóbbiak összetétele a feltaláló titka. Egy idő után ezek egyetlen nagy sótömbbé érnek össze. Jakab Attila elmagyarázza: maga a folyadék telített sóoldat, amely természetes, kristályos szerkezetű anyagokat tartalmaz. A párolgás következtében a negatív ionizációnak és a magas párakoncentrációban oldott sókristályoknak köszönhetően – ez utóbbiak mintegy aeroszol formájában vannak jelen a helyiség légterében – fokozódik a légzőszervek öntisztulási folyamata, csökkennek és megszűnnek a gyullladásos folyamatok. Fontos megjegyezni, hogy a levegő abszolút víztartalma alacsony, tehát az emberi szervezet növekvő vízleadása csökkenti a nyálkahártya váladékának mennyiségét.
A kedvező élettani hatást Jakabék már a saját családjukban és ismerőseik körében is tapasztalták, kisfiuk, Gábor például itt szokott tanulni, játszani, és a megfázást, a náthát azóta sokkal könynyebben bírja le. A házigazda barátja asztmás, munka után eljár ide – terápiaszerűen, tizenöt napon keresztül napi egy óra elegendő a biztos hatáshoz. Jakab úr légcsőproblémákkal küszködik, ő is szívesen tartózkodik a sóbarlangban.
Az idevarázsolt „tengeri levegőből” nagyokat szippantva orvosi szakvéleményeket lapozgatunk a Somadrinról és a sóbarlangról. Például a mohácsi kórház gyermekosztályának főorvosa vagy egy debreceni tüdőgyógyász szakorvos is kiválónak minősíti a gyakorlatban bevált élettani hatást. Jakab Attiláék Szlovákiában forgalmazói is a terméknek, sóbarlangjukat pedig hamarosan a szélesebb közönség előtt is megnyitják. Legutóbb az óvodákat, iskolákat szólították meg kedvező ajánlattal. Bár egy-egy ilyen helyiség kialakítása nem olcsó mulatság, a szülői munkaközösségek, az önkormányzatok, a szponzorok segítségével nem is lehetetlen. Jakab úr számítása szerint egy tíz négyzetméteres helyiség kialakítása körülbelül 24 ezer korona egyszeri befektetést igényel; ebben az árban ők már a sótéglákat és az oldatot is biztosítják. Két-három havonta pótolni kell az oldatot, ekkora területre 10 liter szükségeltetik, ami 750 koronát jelent. Az iskolák és az óvodák viszont mások – szülők, lakosok – számára is hozzáférhetővé tehetik a sóbarlangot, és még jelképes belépti díj esetén is fedezhető az oldat pótlása. Nálunk például Komáromban és Galántán van óvoda, iskola, ahol már működik sóbarlang. Remélhetően egyre több helyen ismerik fel jótékony hatását. Persze, a Somadrin és a sóbarlang nem csodaszer, és nem helyettesítheti az orvosi kezelést, de pozitív tulajdonságait már a Távol-Keleten is kihasználják.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.