Ismeretlen ismerős képei

Kassa. A konzumtársadalom lélekromboló hatásait igyekszik enyhíteni, illetve a helyi közélet ismert alakjainak művészi tevékenységét bemutatni a Kassai Polgári Klub, amely már a második figyelemre méltó huszadik századi kassai polgár képeit és írásait állítja ki a Magyar Közösségi Házban.

Kassa. A konzumtársadalom lélekromboló hatásait igyekszik enyhíteni, illetve a helyi közélet ismert alakjainak művészi tevékenységét bemutatni a Kassai Polgári Klub, amely már a második figyelemre méltó huszadik századi kassai polgár képeit és írásait állítja ki a Magyar Közösségi Házban. Ezek a közösségformáló, érzékeny és költői lelkű autodidakták ma már kuriózumként hatnak, főleg ami az elhivatottságukat illeti. Közéjük tartozott dr. Samuelis László törvényszéki bíró is, aki a száraz jogi tevékenységgel párhuzamosan minden szabad idejében tájképeket és portrékat festett, regényt, meséket, verseket és novellákat írt, sőt filozófiai eszmefuttatásokra is ragadtatta magát. „Félrecsúszott értékrendünk és az abból eredő keserűség, életuntság, illetve az anyagiak vad hajszolása közben álljunk meg egy pillanatra és vegyük észre, hogy vannak más, tartósabb értékek is” – áll a polgári klub kiadványának előszavában. Ez a vékony könyvecske egy kassai orvos, Pohl-Petneházy Ferenc verseit és rajzait tartalmazza, és az ember önkéntelenül is tippelgetni kezd, vajon a mai orvosok, ügyvédek és bírók érdeklődnek-e az irodalom és a festészet iránt. Hogy dr. Samuelis László érdeklődött, ahhoz nem férhet kétség. Tagja volt Feld Lajos amatőr képzőművészeti körének, részt vett több festő- és rajztanfolyamon, amelyeket az akkori kultúrintézmények amatőr képzőművészek számára rendeztek. A kor ismert kassai alkotói, Löffler Béla, Grotovzky János és Halász-Hradil Elemér irányították, biztatták. Nem csoda, hiszen színkezelése, képépítése figyelemre méltó, ecsetvonásaiban a technikai tudás mellett benne van a nagy festők, mindenekelőtt az impresszionisták iránti tisztelet, és a hosszú évek során felhalmozott művészettörténeti ismeretek. Olajfestékkel, pasztellel és szénnel egyaránt dolgozott, képeiből a természet szeretete és a táj szépségeire való rácsodálkozás gyermeki öröme sugárzik. Három képe is szerepel a Löffler Múzeum gyűjteményében, kéziratai pedig megtalálhatók a felsőszeli Bibliotheka Pro Patriában, a szlovákiai magyar művészek munkáinak társaságában.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?