Ipoly neve napjának ünnepe másodszor

Ipolyság. A Honti Múzeum, a Galéria Baráti Köre, az Ipolyság Város Pecsétje Alapítvány, Ipolyság városa és az érsekújvári Regionális Művelődési Központ összefogásának köszönhetően ma második alkalommal ünneplik meg az ipolyságiak a városnak jelleget adó folyó neve napját.

Ipolyság. A Honti Múzeum, a Galéria Baráti Köre, az Ipolyság Város Pecsétje Alapítvány, Ipolyság városa és az érsekújvári Regionális Művelődési Központ összefogásának köszönhetően ma második alkalommal ünneplik meg az ipolyságiak a városnak jelleget adó folyó neve napját. Pálinkás Tibor, a múzeum vezetője elmondta, az ötlet Danis Ferencé. „Mikor Feri bácsival a fáradhatatlan helytörténésszel a régió történelmében kutakodtunk, felfigyeltünk arra, milyen sokan viselik az Ipoly keresztnevet. Például Fehér Ipoly 19. századi egyházi személyiség, kadétiskolai növendékek és mások. Kíváncsiak lettünk, megtaláljuk-e a naptárban ezt a nevet, s bizony benne van, augusztus tizenharmadikára esik. Feri bácsi pedig kitalálta, mi lenne, ha ezen a napon felköszöntenénk a folyónkat. Tavaly még szűk körben emlékeztünk meg e napról. Nagyon hangulatos volt, ahogy útközben zenélve, verset mondva kisétáltunk az Ipoly partjára. Idén nagy örömünkre megkeresett minket az Ipolyság Város Pecsétje Alapítvány és csatlakozni kívánt a rendezvényhez.” Pálinkás Tibor még elmondta, Tóth Imre palóckutató vizsgálódásai szerint az Ipoly megnevezés az ipó tájszóra vezethető vissza, mely öreget, nagyapát jelent.

A műsor egyik részét a város szervezi. A Csemadokkal szemben található közlekedési parkban föllépnek menyecskekórusok, néptánccsoportok, Bodonyi András és a Kincskereső együttes. Vas Ottó Szabó Lőrinc téli Ipoly verseit mondja el a Tücsökzenéből. Csemegének ígérkezik, hogy Móra Ferenc Honti Igricek című novelláját a parkban a Csillagszóró gyerekszínjátszóinak előadásában nézhetjük meg.

Gágyor Péter a zsinagógához kötődő események hoppmestere elmondta, Hunčík Péternek köszönhetően a város olyan kulturális értékekkel gazdagodik, melyekre száz kilométeres körzetben nincs példa. A tervek szerint az Európa Átriumot Martin Bútora nyitja majd meg. A helyi zeneiskola tanárai komolyzenei koncertet adnak. Lesz dudaverseny és Bartusz György tanítványainak nyílik kiállítása. Gál Tamás Villon verseket ad elő, Benes Ildikó pedig, ki maga is ipolysági kötődésű, Edith Piaf sanzonokat énekel, zongorán Prágai Mariann, bendzsón és bőgőn Preiner Tamás működik közre. A mulatni vágyókat utcabál várja. „A hely szeretetét és egészséges lokálpatriotizmust kell az emberek felé közvetítenünk. Terveink szerint jövőre több napon át tart majd az ünnepség.”– tette hozzá Gágyor Péter.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?