Igazi turisztikai csemegét, történelmi érdekességeket kínál a Vály-völgy

Füge előtt balra kanyarodva Gömör egyik legszebb völgyébe juthat el az utazó, a Vály-völgybe. Hat település bújik meg itt, a Kálosa-patak által kettészelt völgyben, amely felett ugyancsak különleges és feledhetetlen látnivalót, igazi turisztikai csemegét kínáló természeti és történelmi érdekességek találhatók.

Füge előtt balra kanyarodva Gömör egyik legszebb völgyébe juthat el az utazó, a Vály-völgybe. Hat település bújik meg itt, a Kálosa-patak által kettészelt völgyben, amely felett ugyancsak különleges és feledhetetlen látnivalót, igazi turisztikai csemegét kínáló természeti és történelmi érdekességek találhatók.

A Lyukas Kő

Már a neve sem hétköznapi. A Kálosa-patak völgyének északi végén elterülő Felsővályba érkezve a falu fölött magasodó sziklaormokra téved a tekintet, amelyekről messziről látszik, a megnevezés, a Lyukas Kő, ugyancsak pontos. Páratlan szépségű tölgyeseken át, egy erdei úton lehet eljutni aztán arra a helyre, amely fölött a Lyukas Kő magasodik. Felsővály 232 méteres tengerszint feletti magasságától az érdekes természeti képződmény eléréséig közel kétszáz méternyi szintkülönbséget kell leküzdeni, de a bizarr formájú sziklák látványa, valamint az egész Délkelet-Gömörre nyíló panoráma minden fáradtságért kárpótolja az embert.

Egy kis geológiaóra

A Vály-völgy című, 1991-ben megjelent szakkönyvben, Gaál Lajos geológus, a vidék kiváló ismerője és szerelmese a tájegység földtani fejlődésének áttekintéséről szóló fejezetében megállapítja, hogy a Vály-völgyet határoló magaslatok kőzeteinek felépítése a földtörténeti harmad- és negyedidőszakban alakultak ki.

Egykor, a földtörténeti harmadkor első felében, az oligocén korszakban ezt a tájat tenger borította, melynek üledékei megtalálhatók csaknem az egész Vály-völgy hosszában. Az ezt követő korszakban, a miocénban a tenger visszahúzódott, vulkáni kitörések rázták meg és alakították át ezt a tájat. A vulkáni tufával kevert homokkő konglomerátum aztán a földrengések és az esőzések hatására lesüllyedt, így alakult ki a most Lyukas Kőnek nevezett sziklaperem. A sziklákon fokozatosan megtelepülő növényzet, az eső és a szél pedig az elmúlt évmilliók alatt csendesen formálta tovább a tájat. A természeti tényezők addig koptatták a sziklát, míg abból kihullottak a nagyobb andezit- és homokkődarabok. ĺgy keletkeztek azok az üregek és lyukak, amelyekről a Lyukas Kő a nevét kapta.

Egyórányi séta

Ennyit biztosan megér ez a hely. Sétánk alatt szinte misztikus formájú sziklaképződmények mellett visz el a jól kitaposott ösvény. Alig másfél órányi gyalogtúra innen Balog vára. Ám mielőtt a kora középkori várhoz elsétálnánk, nézzünk körül egy bronzkori vár helyén is, a Desko várnál. A Lyukas Kő délkeleti oldalán egy őskori erődítmény nyomai fedezhetőek fel. Mára ugyan az erdő visszafoglalta ezt a területet, de a figyelmes szemlélődő némi keresgélés után felfedezi az egykori erődítmény és település nyomait. A földvár maradványainál késő rézkori, a tudományos elnevezése szerint a bádeni kultúra korszakából származó cseréptöredékek kerültek elő. Több mint háromezer évvel ezelőtt tehát már biztosan lakott volt ez a vidék. Ugyanúgy előfordulnak a középső bronzkor és a kései bronzkor kultúráinak emlékei is cseréptöredékek formájában. Elsősorban a pilinyi és a kijétei kultúra népének régészeti anyaga maradt fenn. Emellett a terepbejárásokkor 13. és 14. századi, középkori cserepek is felszínre kerültek, bizonyítva, hogy a Desko vár ezekben az időkben is emberi lakóhelyként, menedékként szolgált. Talán a tatárok betörésekor itt húzódott meg a pusztítás elől menekülve, ezen a viszonylag nehezen megközelíthető, jól védhető helyen a Vály-völgy lakosságának egy része. Talán a Vály-völgyiek nemessége is ebben a hősi ellenállásban gyökerezik. Ennek kiderítése a történészekre vár.

Ha kellőképpen elfáradva, a látványától feltöltve visszaér a vándor Felsővály községbe, ott megpihenve ismét egy különleges látvány tárul elé, a felsővályi erődtemplomé. De ez már egy másik történet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?