Idén elkezdődhet a víztisztító építése Gútán

gúta
Gúta |

Úgy tűnik, évtizedekig tartó várakozás után végre megépülhet a szennyvíztisztító-állomás Gútán, ami Horváth Árpád polgármester szavai szerint a város további fejlődésének egyik alapfeltétele.

A hétfői testületi ülésen Roman Čajka, a nyitrai székhelyű Nyugat-szlovákiai Vízügyi Társaság (ZsVS – Západoslovenská vodárenská spoločnosť) beruházási igazgatója, valamint Sztruhár Dániel, a pozsonyi AD Consult tervezőiroda elnökségi tagja számolt be a képviselőknek a tervezett beruházásról, amelyet a szolgáltató, ZsVS valósít meg saját forrásból az elkövetkező években. A vízművek még 2009-ben elkészíttette egy új, a lakóövezeten kívül eső, a Vág töltése mellé tervezett tisztítóállomás építési engedélyének kiadásához szükséges tervdokumentációt, a kivitelezésre pedig uniós pénzeket akart lehívni. Mivel pályázatuk sikertelen volt, a beruházás pedig túl drága, az építkezés elmaradt. A ZsVS-nek azonban idén tavasszal lejár a környezetvédelmi szakhatóság által kiadott, kivételre jogosító engedélye, ami alapján tulajdonképpen tisztítás nélkül engedik a Vág folyóba a szennyvizet.

„Társaságunk szégyene, hogy Gútán még nincs szennyvíztisztító-állomás” – ezekkel a szavakkal kezdte az új projekt bemutatását a testületi ülésen Roman Čajka. Mivel az előző projekt túl drága volt, több mint 27 millió euróba került volna, beleértve a csatornahálózat bővítését, amire a társaságnak nem volt pénze, új terveket dolgoztak ki. Eszerint szakaszosan épül meg a mechanikus-biológiai tisztítóállomás a ZsVS jelenlegi telephelyén, a Szlovák utca végén; a helyszínről már konzultáltak a szakhatóságokkal. Az első fázis mintegy 6,5 millió euróba kerül, és ha az engedélyeztetési folyamat a tervek szerint halad, már idén megkezdődik a kivitelezés. Elsőként felújítják a fő szivattyúállomást, majd a mechanikus szennyeződések kiszűrésére alkalmas technológiát szerelik be, végül a biológiai tisztítórendszert. Ami a kapacitást illeti, az első fázisban 7000 ekvivalens lakosra méretezik; ebbe azok a háztartások tartoznak, amelyeket már rákötöttek a csatornahálózatra, továbbá az ipari létesítmények, amelyek szennyvíz-termelését szintén ekvivalens lakosra számítják át. Távlatilag – 2035-ig – pedig összesen 13 750 ekvivalens lakosra bővítik a tisztítóállomást és kiépítik a hiányzó csatornahálózatot.

Abban valamennyi képviselő egyetértett, hogy nagy szükség van erre a beruházásra, de többen aggodalmukat is kifejezte amiatt, hogy a lakóházak közelében épülne fel a tisztítóállomás, és a bűz zavarhatja a környéken élőket. A szakemberek szerint azonban olyan korszerű, zárt rendszerű technológiát alkalmaznak, ami ezt gyakorlatilag kizárja. Példaként Párkányt hozták fel, ahol hasonló technológiájú tisztítóállomás működik. Elhangzott továbbá, hogy a beruházás nem terheli a város költségvetését. Roman Čajka azt is kifejtette, hogy emiatt a beruházás miatt nem emelkedik a víz- és csatornadíj Gútán; az árakat az árszabályozási hivatal szabja meg, egységesen a vízügyi társaság egész területére, amelyhez 500 település tartozik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?