A szállítmány egy részét az ungvári katonai és rendőrségi bázison pakolták le
Humanitárius segítség a harcokban elhunyt katonák családjainak
Az Ukrajnában zajló háború miatt továbbra is naponta emberek ezrei hagyják el az országot. A bajba jutott családokat, a Szlovákiába és más országokba érkező menekülteket hetek óta segítik a különféle segélyszervezetek. Csütörtökön egy négy furgonból álló humanitárius konvoj vitt kézzel fogható segítséget Ungvárra, a segélycsomagokkal egyebek mellett a harcmezőkön megsérült és életüket vesztett katonák családtagjaikat is segítik.
A keleti országrészben működő segélyszervezetek egyikével már hetek óta szorosan együttműködök, nekik köszönhetően több olyan helyre is ellátogattam az elmúlt időszakban, ahol az Ukrajnában dúló háború miatt naponta emberek ezrei szorulnak segítségre. Többször is beszámoltunk arról, hogy a határátkelőhelyek mentén már az első menekültek megérkezése óta szinte éjt nappallá téve dolgoznak a különféle civil szervezetek, az állami szervek és egyéb, a bajba jutottakon segíteni próbáló csapatok. Azt tapasztaltam, hogy a határ itteni oldalán minden szervezetetten és jó ütemben halad, ez természetesen az önkéntesek munkájának is jócskán köszönhető. A határ túloldalán azonban egyre nő a feszültség, Ungváron a háború kirobbanása óta közel 30 ezer fővel nőtt a város lakosságának a száma. Otthonunk melegéből, a tévéképernyőkön át nézve úgy tűnhet, hogy minden rendben van, azonban a menekülteket folyamatosan segítő szervezetek szerint a menekültáradat második hulláma hamarosan a mi térségünkbe is megérkezhet.
Határon túli szükség
A csütörtökön Ungvárba útnak indított, négy furgonból álló humanitárius segélyszállítmány egyik koordinátora, Vladimír Benč, a Podaj Ďalej (Add Tovább) Polgári Társulás önkéntese lapunknak elmondta, már a háború legelső napján számtalan felkérést kapott ismerőseitől, hogy segítsenek a menekülteken és a határ túloldalán élőkön. „A kapcsolataim révén először a megyei szervek, majd azt követően Eperjes város vezetését kértem, de akkor még olyan friss volt az egész dolog, hogy szinte mindenkit lesokkoltak a hírek. Ezt követően léptem kapcsolatba az Add Tovább Polgári Társulás csapatával, akikkel együttműködve egy nyilvános gyűjtést szerveztünk az Ukrajnában élőknek és az ország háborús területeiről elmenekülőknek. Másfél nap alatt 4,5 tonnának megfelelő segélyszállítmányt sikerült összegyűjtenünk, melyet már a háború kirobbanását követő harmadik napon eljuttatunk Ukrajnába. Mivel az első szállítmány eljuttatásában én is részt vettem, az út során pedig a régi ukrán barátommal is sikerült újra találkoznom, eldöntöttük, hogy folyatni fogjuk a humanitárius segélycsomagok célirányos szállítását. A folyamatosan érkező adományok miatt Eperjes városától egy nagyobb raktárat kaptunk kölcsönbe, máig ide érkeznek a világ különböző részéről a csomagok. Mivel a humanitárius segélyszállítmányokat csak egy rendkívül komplex papírmunka után lehet átvinni a szlovák–ukrán határon, rengetegen feladták a harcot és a határ szlovák oldalán hagyták a csomagokat. Ezt nagyon szomorú volt látni, hiszen sok esetben el sem jutott a segítség oda, ahova azt elindították. Az ukrán oldalon lévő kapcsolataimnak köszönhetően mi célirányos segélycsomagokat viszünk, a csütörtöki szállítmány egy részét például a szlovák határőrség együttműködésével az ukrán határőröknek és az ő családjaiknak adtuk át, egy részét pedig egy Ungvárhoz közeli raktárba vittük, ahonnan az ukrán segítőink hamarosan a harkivi, a kijevi és a donbaszi területekre viszik tovább a palettákra szelektált csomagokat” – mondta az Új Szónak Vladimír Benč.
Baráti köszönet
A csütörtökön útnak indított és 12 órával később célba juttatott, több mint 14 tonnát meghaladó szállítmány egy részét tehát azok a határőrök, katonák és rendőrök, illetve családjaik kapták, akik a háború miatt aktív szolgálatot teljesítenek, a csatatérre vonultak vagy sajnálatos módon a harcokban elhaláloztak. A nekik szánt szállítmányt az ukrán–szlovák határvonal neutrális zónájában, egy rögtönzött ünnepélyes átadó keretében nyújtották át Cepjuk Ruslan, a csapi határőrség parancsnoka, illetve Róbert Gucký, az Országos Rendőr-főkapitányság Határ- és Idegenrendészete igazgatójának jelenlétében. „Nagyon köszönjük a szlovák barátaink segítségét. Sokat jelent ez nekünk, hiszen nemcsak a harcban elhunyt bajtársaink családjait segítik ezzel, hanem a jelenleg is aktív munkát végző munkatársaink életét is könnyebbé és biztonságosabbá teszik. Minden segítség jól jön, de legfőképpen gyógyszerekre és egyéb egészségügyi csomagokra lenne szükségünk. Jó látni, hogy az Ukrajnából elmenekülők biztos otthonra és segítő kezekre találnak a határ túloldalán is, nem utolsósorban pedig a szlovák kollegáknak is köszönet jár a határon várakozók gyors és problémamentes ügyintézéséért is” – mondta az ukrán parancsnok.
Folyamatos ellenőrzés
Bár az ukrán oldalon szolgálók számára ez volt az első ilyen szállítmány, Róbert Gucký szerint nem áll le a folyamat, sőt, az elkövetkező időszakban mindent megtesznek annak érdekében, hogy a szolgálatot teljesítő ukrán kollégák további segélycsomagokban részesüljenek. „Elsősorban olyan éjjellátó távcsövekre is szükségük van, melyekből Ukrajna területén ezekben a pillanatokban hiány van. Mivel ezekben a háborús időkben a határon dolgozó szlovák és ukrán határőrök is folyamatos veszélynek vannak kitéve, Szlovákia keleti határvonalán olyan operatív központot hoztunk létre, mely a határ menti szolgálatot és az egyes folyamatok koordinálását irányítja. Míg a menekültáradat legelején a határőrök is részt vettek a menekültek fogadásában, most már a tűzoltóság vette át a munka ezen részét, ennek köszönhetően pedig a határőrök visszatértek azokra a helyekre, ahol most nagy szükség van rájuk. Mivel olyan katonaköteles ukrán férfiak is vannak, akik nem tudnak fegyverrel bánni vagy nem akarnak részt venni a háborúban, sokan a zöldhatáron próbálnak átjutni a szomszédos országokba. Legtöbbször olyan férfiak szöknek át, akiknek már itt van a családjuk túlnyomó része. Ha ezeket a férfiakat elkapják a határőrök, egy kötelező adatfelvétel és kihallgatás után tovább engedjük Szlovákia területére” – tette hozzá Gucký.
Segítség az árváknak
Dittel Laura, a kassai Kárpátaljai Segélyszervezet (Karpatská Nadácia) elnöke az Új Szónak elmondta, hogy bár a háború kezdete óta minden menekültön próbálnak segíteni, jelen pillanatban elsősorban a bajba jutott gyerekeknek, az árváknak és az ideiglenesen szülők nélkül maradt kiskorúaknak igyekeznek folyamatos segélyszállítmányokat eljuttatni. „Mi is azonnali gyűjtéseket indítottunk, ezekbe számos hazai és külföldi vállalkozó és egyéb segélyszervezet is bekapcsolódott. A Transnational Giving Europe nemzetközi segélyszervezet közbenjárásának köszönhetően most is tart egy gyűjtés, melybe 19 európai országtól kapunk segítséget. A csütörtökön eljuttatott humanitárius szállítmány a mi részünkről elsősorban a menekültek ezen csoportját segítette két részben: először feltérképeztük az ukrajnaiak igényeit, azt követően pedig egy olyan partnert találtunk, akik célirányos segélyt juttatnak el ezekhez az emberekhez. Azt, hogy az embereknek mire van szükségük, mindig az adott helyzettől és a bajbajutottak környezetétől függ. Mi elsősorban a Nyugat-Ukrajnából keletre szállított és speciális családi közegekben elhelyezett árva gyerekeknek próbálunk segíteni, nekik elsősorban egészségügyi csomagokra és gyógyszerekre van szükségük. A hatályos törvények miatt mi ezekről nem tudunk gondoskodni, éppen ezért ruhákat, takarókat, melegítőket és ehhez hasonló csomagokat juttatunk el hozzájuk” – zárta Dittel Laura.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.