Hogyan oszthatják fel a közös vagyont az élettársak?

Tizenöt éve tartó kapcsolatom zátonyra futott. Szakításunk egyebek mellett azt is jelenti, hogy (immár volt) élettársammal fel kell osztanunk a közös vagyont. Mivel sosem házasodtunk össze, a lakásban, ahol jelenleg élünk, mindkettőnknek egyenlő tulajdonrésze van.

Tizenöt éve tartó kapcsolatom zátonyra futott. Szakításunk egyebek mellett azt is jelenti, hogy (immár volt) élettársammal fel kell osztanunk a közös vagyont. Mivel sosem házasodtunk össze, a lakásban, ahol jelenleg élünk, mindkettőnknek egyenlő tulajdonrésze van. Próbáljuk közös megegyezéssel felszámolni a közös tulajdont, de egyelőre nem találtunk olyan megoldást, ami mindkettőnknek tetszene. Anyagilag egyikünk sem áll a helyzet magaslatán, ráadásul még az érzelmi viharok sem ültek el. Jogilag mik a lehetőségeink? Mi történhet, ha nem sikerül dűlőre jutnunk?

(folytatás)

A közös tulajdon megszüntetéséről és rendezéséről szóló szerződéssel (zmluva o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva) a tulajdonostársak a lakást egyikük kizárólagos tulajdonába rendelhetik. A polgári törvénykönyv (40/1964-es törvény) 141. paragrafusa szerinti szerződést írásban kell megkötni, és a szerződő felek aláírását hitelesíteni kell. A szerződés a tulajdonrész-átruházás és az annak fejében fizetendő ellenérték meghatározása mellett magába foglalhatja a felek egyéb viszonyainak a rendezését is, ha az ügylet ezekre is kiterjed.

Ha a tulajdonostársak úgy döntenek, hogy egy harmadik személy részére értékesítik a lakást, a polgári törvénykönyv és a 182/1993-as törvény vonatkozó rendelkezései szerinti ingatlan adásvételi szerződést kötnek a vevővel (kúpna zmluva o prevode vlastníckeho práva k bytu). Ez esetben csak az eladók aláírását kell hitelesíteni.

Ha csak az egyik tulajdonostárs adja el a tulajdonrészét a lakásban (míg a másik megtartja a sajátját), a lakás közös tulajdonban marad, csak épp változik az egyik tulajdonostárs személye. Ilyenkor a jelenlegi tulajdonostársnak elővásárlási joga van a másik tulajdonrészére. Kivétel, ha azt az utóbbi egy hozzátartozójára (blízka osoba) ruházza át. Az elővásárlási jog annyit jelent, hogy harmadik személy csak azután szerezheti meg a tulajdonrészt, ha azt ugyanazon feltételekkel, írásban felkínálják a jelenlegi tulajdonostársnak, és ő a rendelkezésére álló határidőn belül nem élt elővásárlási jogával. A részleteket a polgári törvénykönyv 140. és 605. és köv. paragrafusai tartalmazzák.

Mindhárom fent említett esetben be kell jegyeztetni a tulajdonosváltozást a kataszteri nyilvántartásban. A tulajdonjog átszállása ugyanis csak a tulajdon(rész) átruházásának bejegyzésével teljesül be.

Ha a tulajdonostársak átmeneti megoldást választva egyelőre nem oszlatják fel a közös tulajdont, és a lakást bérbe adják, kétféle bérleti szerződést köthetnek. A klasszikus bérleti szerződés elemeit a polgári törvénykönyv 685. és köv. cikkei tartalmazzák, rövid távú bérletre viszont a 98/2014-es törvény biztosít a bérbeadó számára kedvezőbb feltételeket. A cikkben említett törvények hatályos változata megtalálható a www.slovlex.sk online adatbázisban.

A tájékoztatás nem minősül

jogi tanácsnak.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?