Nyitra/Komárom. A kultúra és a sport támogatására szánt másfél millió korona elosztásáról is döntöttek legutóbbi ülésükön a nyitrai megyei képviselők.
Hitelfelvételről is döntöttek a képviselők
„A pénzt, amely a megye saját bevételeiből származik, elsősorban civil szervezetek, a kulturális csoportokat működtető Csemadok alapszervezetek, polgári társulások között osztottuk el – tájékoztatta lapunkat Fehér Miklós, a megyei önkormányzat alelnöke. – Közel 120 kérvény érkezett, az igényelt összeg pedig meghaladta az ötmillió koronát. Mivel ennyi pénz nem állt rendelkezésünkre, és célunk elsősorban az amatőr kultúra támogatása volt, az elosztásból kizártuk a fellépők és szervezők honoráriumának térítésére vonatkozó kérvényeket. Előtérbe helyeztük viszont az egyes csoportok felszerelésére, például fellépő ruhák, hangszerek beszerzésére, a csoportok működtetésére irányuló igényléseket.”
A megyei képviselők júniusi ülésükön már kétmillió koronával megnövelték a kulturális intézmények költségvetését, amelyből félmilliót a határon átnyúló kapcsolatok támogatására szántak, ezúttal pedig mintegy nyolcvan civil szervezet között osztották el a 1,5 millió koronát.
A képviselők ugyancsak elfogadták a megye által ez év tavaszán alapított, a veszélyes hulladék hasznosítására, illetve likvidálására szolgáló NISAK Rt. hitelszerződését és garancialevelét. Az 50 millió koronás hitelre, amelyet az OTP Banktól készül felvenni a társaság, a megye nyújt garanciát. A pénzt a hatástanulmányok kidolgozására, a tervek előkészítésére, a közvélemény tájékoztatására fordítja a társaság. Magát a beruházást, amely mintegy kétmilliárd koronát igényel, az EU kohéziós alapjából szeretné megvalósítani a megye. „A jelenleg működő, a veszélyes hulladékok megsemmisítését végző üzemek engedélye 2006–2007-ben lejár. Ezért is értékelhető rendkívül pozitívan a megyének ezen előremutató kezdeményezése, amely Szlovákiában egyedülálló, a legkorszerűbb követelménynek megfelelő központ felépítésére irányul” – jelentette ki Fehér.
Egy további, húszmillió korona nagyságrendű hitelfelvételről is döntött a testület. A pénz felét a komáromi kórház kapja orvosi műszerek vásárlására, a többit részben oktatási intézmények beruházásaira, részben a pályázatokhoz szükséges önrész fedezésére fordítják. A karvai kertészeti középiskola például 2,5 millió koronát kap az intézmény tetőszerkezetének felújítására, a nyitrai J. Rosinský Művészeti Alapiskola pedig 1,4 milliót kazánházának rekonstrukciójára.
„A testület jóváhagyta a Nyitra megye és Veszprém megye között megkötendő együttműködési keretszerződés szövegét is. Ha minden a tervek szerint halad, a két önkormányzat elnöke október folyamán írhatná alá ünnepélyes keretek között a szerződést” – mondta Fehér. Komárom-Esztergom megye után tehát, amellyel tavaly novemberben kötött együttműködési megállapodást Nyitra megye, ez már a második magyarországi térség lesz, amellyel szorosabbra szeretné fűzni a szálakat a nyitrai megyei önkormányzat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.