Hídfelújítás és pontonhíd

Komárom/Gúta. Tegnap megkezdődtek annak a pontonhídnak az elhelyezéséhez szükséges terep-előkészítő munkálatok, amely a Gúta és Ifjúságfalva közti Kis-Duna-híd felújítása idején a két település közti forgalmat biztosítja.

A hídon naponta 2500–3000 jármű halad átVas Gyula felvételeErre a megoldásra azért van szükség, mert az útszakasz teljes lezárása esetén a gépkocsivezetőknek több tíz kilométeres kerülőt kellene megtenniük Ifjúságfalváról Komárom, valamint Gútáról Vágsellye irányába.

Maga a hídfelújítás a felső acélszerkezet tisztításával, rozsdamentesítésével már folyik, az útszerkezet rekonstrukciójához azonban csak a pontonhíd elkészültét követően, azaz a tervek szerint mintegy tíz nap múlva foghatnak hozzá. Keszeg Istvántól, a beruházást végző Komáromi Regionális Útkarbantartó Vállalat műszaki igazgatóhelyettesétől megtudtuk, a hidat teljesen „lecsupaszítják”, azaz az aszfaltfelületen kívül az úttartó acélszerkezetet és – szükség esetén – a hosszanti irányú tartószerkezetet is eltávolítják. „A hídra felvezető útszakaszokat megemeljük, ezáltal biztonságosabbá válik itt a közlekedés. Mostanáig ugyanis egyik irányból sem volt jól belátható a híd forgalma” – tette hozzá. A felújítást követően megnövekszik a híd teherbírása is, amelyet az elmúlt évek során az építmény rossz műszaki állapota miatt 16 tonnára kellett csökkenteni. A mintegy százéves hídon uralkodó állapotokat jól tükrözi, hogy az utóbbi időben a kerekek nyomásától több helyen átszakadt az úttest, amelyet toldozással-foltozással próbáltak járhatóvá tenni. A felújítást követően sem változik viszont a híd szélessége. Bár a tervezés során felmerült, hogy a gyalogosok és kerékpárosok részére a híd mindkét oldalán a jelenlegi konstrukcióhoz „ragasszanak” egy-egy járdát, ez a megoldás nagyon megnövelte volna a költségeket. A beruházás értéke – amelyet a Nyitra megyei önkormányzat saját forrásából fedez – így is megközelíti a húszmillió koronát.

Komjáti László, a Komáromi Regionális Útkarbantartó Vállalat igazgatója az 573-as út jelzett szakaszán türelemre és fokozott óvatosságra kéri az autósokat. „Előfordulhat, hogy a hirtelen változó vízállás miatt a pontonhíd elemeit bővíteni vagy csökkenteni kell, ami 20-25 percet vesz igénybe – mondta. – Arra az időre teljesen le kell állítanunk a forgalmat, és emiatt kisebb torlódásra lehet számítani. A pontonhídon egyébként jelzőlámpás irányítás mellett váltakozó irányban haladhat majd a forgalom.” A vállalat állandó kapcsolatban lesz a vízügyi társasággal, amely a vízállás alakulásáról tájékoztat majd, és a pontonhíd szerelését igyekeznek csúcsidőn kívül végezni. A pontonhíd 24 órás szakmai felügyeletét a hadsereg szeredi alakulata biztosítja.

A gútai Kis-Duna-hídon egyébként jelentős forgalom halad át; naponta 2500-3000 járműről, javarészt tehergépkocsiról, kamionról van szó. A gútai agrárvállalkozók földjei is túlnyomórészt a híd túlsó felén vannak, így az ő munkájuk is nehezebb lesz a felújítás idején. Az újjáépült híd átadását november végére tervezik, az építkezés kivitelezője a zsolnai Novin Kft.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?