Lapunk múlt heti szombati számában (február 14., 4-5. oldal) azt tekintettük át, hány elsőst írattak be a dél-szlovákiai városok magyar alapiskoláiba. Az elkövetkező hetekben a községi alapiskolák beíratási adatsorait közöljük járásonként.
Helyzetkép a Nagyrőcei járás iskoláiban
Egyelőre négy elsős
Míg a nagymúltú, teljes szervezettségű Sajógömöri Magyar Tannyelvű Alapiskola alsó tagozatát csak a helyi gyerekek látogatják, addig a felső tagozatra a Vály-völgyi gyerekek is ide járnak. Amint azt Parlag Istvánné igazgató elmondta, az idén eddig négy gyereket írattak be az első osztályba, ami szeptemberig még várhatóan két-három tanulóval fog emelkedni. A tavalyi hat beíratott elsőshöz képest ez a szám nem mutat változást, az igazgatónő szerint ez a létszám a demográfiai hullámvölgynek tudható be. Mint elmondta, korábban több szülő a közeli Tornaljára íratta gyermekét, mára azonban ez a helyzet megváltozott. A beíratást megelőzően meglátogatták a helyi óvodát, és az ovisokat is meghívták az iskolába, a szülőknek pedig nyílt napot rendeztek, hogy maguk is láthassák, hogyan folyik a tanítás a helyi iskolában. Az alsó tagozatos tanulók két osztott osztályban – elsősök a harmadikosokkal, másodikosok a negyedikesekkel öszszevonva – tanulnak képesített pedagógusok irányítása mellett.
Gömörfalva
Iskolabuszt indítanának
A gömörfalvai (az egyesült Harkács és Sánkfalva) iskolában február másodikán került sor a beíratásra. A teljes szervezettségű iskola – ahol harminc pedagógus tanít – magyar és szlovák tagozatát jelenleg 362 tanuló látogatja, ebből a magyar osztályokban 192 gyermek tanul. Amint azt Rajtúk Lászlótól, az iskola igazgatójától tudjuk, az intézmény körzetébe tizenegy település tartozik. Mint mondta, bár a beíratás lezajlott, az adatok még nem véglegesek. Eddig összesen 37 gyermeket írattak be a szülők, ebből húszat a magyar osztályba. Ugyanakkor az iskola magyar részlegén előkészítő osztály is működik, így szeptemberben két magyar és egy szlovák osztályt tudnak indítani.
Mint Szlovákiában minden iskola, úgy a gömörfalvai is pénzhiánynyal küszködik. Az iskola épületét tatarozni kellene. Szükség lenne új padokra, taneszközökre, s az iskolai könyvtárra is ráférne a felújítás. Ugyancsak gondot okoz, hogy egyetlen számítógépük sincs, amelyet a gyerekek használhatnának. Mint megtudtuk, az iskoláknak járó juttatások két csatornán keresztül érkeznek. A nevelőnők bérét és az iskolai étkezde juttatásait – a nem kötelező iskolai szolgáltatásokét – az iskolaügyi minisztérium utalja át, a tanítók bérét pedig a megye. Az így átutalt összegből épphogy kijönnek, mondta Rajtúk László. A pénzből csak az alapvető dolgokra futja, bérekre egyáltalán nem. Úgy gondolja, jobb lenne, ha az átutalt összeget tételes bontásban kapnák, tehát már eleve meghatározná a minisztérium vagy a megye, hogy milyen összeg fordítható az egyes kiadások fedezésére. Ezzel megkönnyítenék az iskola és az önkormányzat dolgát is.
A jövőben azon is el kellene gondolkodni, hogy nem lenne-e célszerű az érintett önkormányzatoknak és az illetékes hivataloknak közösen iskolabuszt indítaniuk. Egy iskolabuszon valószínűleg olcsóbban utazhatnának a gyerekek, mivel a fuvarozási vállalatok nemcsak az autóbusz üzemeltetési költségeit és a gépjárművezető bérköltségeit, hanem egyéb kiadásaikat is bekalkulálják a menetdíj árába.
Deresk
Két összevont osztály
Az iskolát jelenleg 24 helybeli gyermek látogatja. Az oktatás két összevont osztályban folyik, az elsősök a harmadikosokkal, a másodikosok a negyedikesekkel járnak egy osztályba. A falu polgármestere, Cseh Jolán elmondta, hogy beíratás előtt a pedagógusok és az iskolások rendszeresen felkeresik a helyi óvodát. Ez évben Deresken 10 új elsős ül be az iskolapadokba.
Sajószárnya
Veszélyben az iskola
A közigazgatásilag Tornaljához tartozó településen néhány éve megszűnt az önálló szlovák nyelvű iskola, így ma itt összevont alsó tagozatos iskola működik. A magyar osztályban 16, a szlovákban 11 diák tanul. Amint azt Magdaléna Olšavská, az intézmény igazgatója elmondta, sajnos Tornalja közelsége megmutatkozik a létszámban is. Több szülő részesíti ugyanis előnyben a tornaljai iskolákat, szemben a helyivel. Míg tavaly összesen 12 gyermeket írattak be a szülők az első osztályba, addig a napokban lezajlott beíratás alkalmával már csak két gyermeket a magyar és egyet a szlovák osztályba. Korábban felmerült az iskola összevonásának gondolata a tornaljai iskolákkal, de esetleges megszüntetése is, értesüléseink szerint azonban erre nem kerül sor. Ennek a lépésnek a következtében ugyanis a település – vagy ha úgy tetszik, városrész – végképp elveszítené megtartó erejét, ugyanis az itt működő kórházat is megszüntetik a pénzhiány miatt. ĺgy minimálisra csökken azon tényezők száma, amely helyben maradásra ösztönözhetné a fiatal családokat. Ezt tudatosítva az iskola pedagógusai meg is tesznek mindent annak érdekében, hogy iskolájukat vonzóvá tegyék. Az igazgatónő elmondta, hogy az oktatás során az előírt tananyag mellett nagy hangsúlyt fektetnek a környezetvédelemre. Az iskola népszerűsítésére nemcsak a beíratás előtt helyeznek hangsúlyt, napi kapcsolatban vannak a helyi óvodával és a falu lakosaival is, valamint rendszeresen szerveznek kultúrműsorokat az iskola épületében.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.