A gazdasági és kulturális együttműködést elősegíteni hivatott szlovák–magyar hálózat létrehozását célzó INTERREG-pályázat workshopját rendezték január 29-én az esztergomi Aquasziget termálfürdő tárgyalójában. A pályázatot a pozsonyi székhelyű Szövetség a Közös Célokért Társulás és a budapesti Pro Professione Alapítvány nyújtotta be és valósította meg.
Határtalan információáramlás
A két tanulmányon kívül a hálózatba potenciálisan bevonható szervezetek képviselői számára az Echo Innovációs Műhely (Székesfehérvár) szervezett háromnapos képzéseket (Révkomáromban, Salgótarjánban és Jósvafőn), és elkészült két határszakasz együttműködési adatbázisa is.
A múlt keddi workshop témája a január közepén elkészült második megvalósíthatósági tanulmány volt, melynek legfőbb célja annak vizsgálata, hogy az információs irodák új rendszere miként illeszkedhet az Európai Unió által létrehozott tájékoztatási rendszerhez.
A pályázatot Entz Géza, a Pro Professione Alapítvány kuratóriumának elnöke mutatta be. Ezt követően Pozsgai Péter, a Külügyminisztérium EU-tájékoztató Szolgálatának szakértője beszélt a 2005-ben létrehozott Europe Direct-hálózatról (az unió információs hálózata). Ennek elindításával (akkor még a Miniszterelnöki Hivatalban) több társával együtt ő is foglalkozott. A hálózat jelenlegi állapotáról, valamint a 2008 júniusában megjelenő új pályázatról Kollár Kinga, az Európai Bizottság budapesti képviseletének információs hálózatokért felelős koordinátora tartott referátumot.
Az új kiírás keretében a magyarországi irodák évente 12–25000 eurós támogatást nyerhetnek el az Unióról szóló tájékoztatási feladatok ellátására. A feladatot ellátó szervezeteknek ugyanekkora önrészt kell hozzáadniuk a támogatáshoz. Az előadó arról is szólt, hogy az elszámolás rendje az új támogatási időszakban (2009 és 2013 között) jelentősen egyszerűsödik.
Ocskay Gyula, a megvalósíthatósági tanulmányt készítő munkacsoport nevében a tanulmány következtetéseit ismertette. Az INFO-NET kezdeményezés keretében létrehozandó irodahálózat több ponton is kedvezőbb helyzetű a meglévő uniós intézményekhez képest, mivel azok - a megyeközpontokban - általában túl távol esnek a polgároktól ahhoz, hogy kommunikációs feladataikat eredményesen láthassák el. Az új irodahálózatot térségi lefedettséggel is létre lehet hozni, ha a remélt EGTC-k (európai területi együttműködési csoportosulások) fejlesztési irodáihoz kapcsolódóan kezdhetik meg működésüket. Ez egyben többletfinanszírozási lehetőséget is jelent.
További plusz az INFO-NET-ben a határon átnyúló tevékenység, amely a Europe Direct-hálózat irodái esetében (nemzeti szintű finanszírozási hátterüknek miatt) nem megoldható.
A workshopon mind szlovákiai, mind magyar oldalról jelen voltak a létrehozandó hálózatban érdekelt intézmények képviselői, akik a májusban záruló projekt továbbviteléről is határoztak. (ige)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.