Délután ingyenes gyerekprogramokkal és kultúrműsorral várták a látogatókat.
Harmadszorra ültek levendulaünnepet Nádszegen (VIDEÓ és FOTÓK)
A tavalyi és a két évvel ezelőtti Levendula Napok mára már egy nagyszabású fesztivállá nőtte ki magát, melyre számos fellépő és látogató érkezett idén is.
Nagy Zsolt gazdálkodó, magánvállalkozó az elmúlt két évben ennél jóval szerényebben, csupán Levendula Napoknak nevezte a birtokukon tartott rendezvényt, de a szervezőtársainak hála neki is be kellett látnia, hogy oly nagy mértékben gyarapodott a felhozatal, a fellépők sorát, a szolgáltatások és a látogatók számát illetően is, hogy hiba lett volna nem átkeresztelni. A kertükben található, két hektáron húzódó, gondozott levendulaföldön közel 20 000 ültetvény virul, melyet még 2019. október 5-én ültetett a család. Nagy Zsolt feleségének, Nagy Erzsébetnek szívügye volt a levendula és aki már egyszer foglalkozott mezőgazdasággal, nehezen hagyja maga mögött a termelést, magyarázza döntésüket a vállalkozó, ezért nem is hezitáltak sokat, amikor felmerült a levendulatermesztés ötlete. A legfontosabb termékek, melyeket előállítanak a növényből az a levendulavíz és -olaj, de készítenek belőle többféle kozmetikumot, szappant, fürdősót, szörpöket és házipálinkát is. A családi vállalkozás komoly összetartó erő, ahol az édesapa, édesanya és nagy fiuk is kibontakozhat. Nagy Zsolt felel az ültetvény gondozásáért, öntözéséért és a levendula sorok közötti füves, puha gyep ápolásáért. Mindent gépesítettek az ültetvényen, egyedül a kapálás az, amit kézi erővel végeznek el. Felesége, Nagy Erzsébet felel a növény feldolgozásáért, az első száltól az utolsóig. Külön helyiségben dolgozza fel a fogyasztásra és az egyéb felhasználásra szánt termékeket. Fiuk, Nagy Norbert ötlete volt, hogy szervezzenek egy nagy ünnepséget, melyet a betakarításra időzítenének, legyen koncert, jó hangulat, eszem-iszom, aminek szervezéséből ő is jócskán kiveszi a részét.
„Úgy is volt tervezve hogy a hátsó kertünkben rendezzük a fesztivált. Még évekkel ezelőtt jött egy fordulat az életünkben, hogy azt mondtuk, nem folytatjuk tovább a földművelést. Akkoriban csakis azzal foglalkoztunk, hogy állandóan fejlesztettük a gépparkot, gyarapítottuk a földjeinket, de elegünk lett és belefogtunk a nehéziparba, ahol azóta is aktívan tevékenykedünk”
– emlékszik vissza Nagy Zsolt, vállalkozó. A családi házuk melletti nagy területű ipari udvar kipakolása és tisztítása minden évben nagy kihívás, többemberes, majd egyhavi feszített munka eredményre, mire előkészítik a fesztiválra, de aztán mindannyian nagyon büszkék a végeredményre. „Ami szabadidőnk van, kint töltjük a levendulaföldön és azzal dolgozunk, amikor pedig elérkezik a szüret ideje, az előkészületekkel együtt megkezdjük a fesztiválra való felkészülést is” – tette hozzá.
A levendulához köthető kísérő rendezvényeik már június közepétől megkezdődnek, amikor is elindul a „Szedd magad!” akció és a levendulásban való fényképeszkedés, amikre nyitvatartási időben, reggel 9 órától este 9 óráig bárkit szeretettel várnak. A szürethez kapnak ollót és csupán 5 euró fejében teleszedhetnek egy A4-es nagyságú táskát, a tulaj pedig viccesen jegyzi meg a vásárlásnál, hogy jó alaposan tömjék meg azt a szatyrot, hogy nekik minél kevesebb munka és szüretelni való jusson. A fényképeszkedéshez pedig számos kiegészítő, kellék áll ott a helyszínen a profi fotósok és alanyaik rendelkezésére. A növények betakarítása június 19-én fejeződik be. Idén szerették volna túlszárnyalni az előző évek sikereit és megszólították Takács Tímeát, a Dunaszerdahelyi Csaplár Benedek Városi Művelődési Központ igazgatónőjét, hogy segítse őket a kulturális műsorok szervezésében, a repertoár bővítésében.
„A szervezés mellett szükségük volt valakire a kultúrműsorokért felel a rendezvényen belül, így jutottak el hozzám. Részt vettem a tavalyi rendezvényen és láttam, hogy hatalmas lehetőség van benne. A helyben is és a szellemiségben is, ami mögötte húzódik”
– mondta el Takács Tímea a III. Levendula Fesztivál társszervezője. A Levendula Kiscsillagok, a fesztivál fiatal tehetségeinek fellépései nagyon büszkévé tették a rendezőket, akik közt olyan helyi együttesek, kultúrcsoportok mutatták meg tehetségüket, akiket eddig egyáltalán nem, vagy csak kevesen láthattak színpadon.
A tánctér melletti hűs lugasban felállított asztalokon kaptak helyet a meghívott kézművesek és itt rendezték a gyermekfoglalkozásokat is. A Szomolai házaspárt már több fesztiválról is ismerhették a látogatók, most gipszfigurákat festettek a gyerekekkel, egészen délelőtt 10 órától délután 5 óráig, melyeket egy termésekkel, levelekkel és ágacskákkal díszített álló házikó közepében helyezhettek el, aminek a tetejét lila színű makarónitésztával díszítették. Gulyás László, kovácsmester, aki számos kovácsolt dekorációval, virágokkal, csengettyűkkel, patkókkal, tányérokkal érkezett a helyszínre, örömmel mondta el, hogy itt Szlovákiában bátran bemutathatja a gyerekeknek mesterségét és a nekik készített tárgyakat el is vihetik tőle, a szomszédos országokban ugyanis ez nincs így. Van, ahol például egy plexi fallal választják el tőle a közönséget, ami egy kissé megnehezíti a munkáját
„Itt Szlovákia déli részén gyakran hívnak ilyen hétvégi fesztiválokra, de hét közben is többször tartok bemutatót iskolákban vagy nyáron, napközis táborokban”
– mondta el a szakember, majd hozzátette, hogy egy ideje már ez a főállása, korábban munka mellett űzte a kovács mesterséget és örül, hogy most végre csak erre koncentrálhat.
A fák alatt készíthettek a gyerekek homokképeket, volt arcfestés, a kézműves vásárban pedig vásárolhattak üvegfestményeket, bio termékeket, illóolajokat, makramékat, táskákat, ékszereket és kerámiatárgyakat is.
„Elhívtam a Szabó Gyula Szakközépiskola tanulóit, hogy tevékenységükkel itt is propagálták az iskola képzéseit, ők arcot festettek és hajat fontak a gyerekeknek. Hozzá kell még tennem, hogy a fesztivált pénzbeni támogatás nélkül valósítottuk meg, kizárólag szponzorok segítségére hagyatkozhattunk”
– mondta el Takács Tímea. Idén 1500 fő érkezett az esti koncertekre, amihez hozzáadódik még az ingyenes, délutáni programok látogatóinak száma, melyet nehéz megsaccolni, mert folyamatos volt a mozgás, de bátran kijelenthető, hogy közel kétezren érkeztek a nap folyamán. A rekkenő hőségben ugyan kevesebben voltak kint a programokon, de a hűvösebb idő érkeztével kezdett megszaporodni a látogatók száma.
„Ez a rendezvény minden előadónak, szervezőnek és a községnek is jót tesz. A kulturális előadásokkal közösséget építünk, és önmagában már ez hatalmas értéket képvisel. A részvétel a látogatók és a csapatmunka a szervezők részéről összekovácsol bennünket, amiben mindannyian megtaláljuk az egybetartozás érzését”
– hangsúlyozta a szervező. A levendulaünnepen fellépett a Nádszegi Fúvószenekar, a Lámpás Citerazenekar csoportjai, a Krpčiarik gyermek néptánccsoport, a Chill & Dance táncstúdió, Nagy László harmonikán, a Nádos Néptánccsoport. Az esti koncertsorozatot a Renova zenekar kezdte, majd Kacz Éva, Nádszeg polgármesterének köszöntője után Lofti Begi, Kollányi Zsuzsi, Nagy Adri, Nótár Mary és Peter Šrámek léptek fel a nagyszínpadon. Az egész nap folyamán ingyenes élménykocsikázás várta az érkezőket, volt állatsimogató és ugrálóvár is.
A fesztivál logisztikáját és infrastruktúráját a Nádszeg községe támogatta. A rendezvény fővédnöke Kacz Éva, Nádszeg polgármestere volt, aki dicsérő szavakkal illette a szervezőket és szeretettel köszöntötte a jelenlévőket.
„Pár évvel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna, hogy levendula ültetvények lennének Nádszegen. Dinnyeföld, paprika, kukorica és gabona váltották egymást. Sajnos a klímaváltozás és a globális felmelegedés következtében az éghajlatunk is annyira megváltozott, hogy már kénytelenek vagyunk barack helyett fügét enni nyáron, dinnyét, paprikát, paradicsomot pedig csak akkor, ha tudjuk öntözni. A mezőgazdászok helyzete is csak bonyolódott az uniós szabályozások kapcsán, sokan letettek erről a kenyérkeresetről. És itt köszön vissza az a hihetetlen nádszegi tulajdonság, hogy minket a körülmények nem győznek, le, hanem alkalmazkodunk és újragondoljuk a lehetőségeinket! Így gondolták újra Zsoltiék is levendulaültetvényükkel lehetőségeiket, és milyen jól tették! Eddig Tihanyba jártunk levendulát szedni, romantikus családi fotókat készíteni, levendula termékeket vásárolni. Ezt már megtehetjük Nádszegen, a régiónkban az elsők között! Nem sopánkodnak, nem tétlenkednek, hanem gondoltak egy nagyot és megvalósították!”
– mondta büszkén beszédében Kacz Éva, Nádszeg polgármestere. A koncerteket hajnalig tartó szórakozás követte, közben étellel és itallal kínálták a látogatókat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.