Tóth Luca 2. osztályos,Tóth Dani 4. osztályos tanulók otthon, Csillizpatason tanulnak
Gond lehet a többhetes szünet
Az eddigi tapasztalatok pozitívak, bár nem tökéletes megoldás a távoktatás az alapiskolákban. A legkisebbek nem tudnak egyedül tanulni, a mélyszegénységben élőket a körülmények gátolják.
Az oktatási minisztérium pénteki rendelete értelmében az iskolaigazgatóknak lehetőségeik szerint gondoskodniuk kell a diákok távoktatásáról, vagyis arról, hogy a pedagógusok és a tanulók elektronikus kapcsolatban legyenek a kényszerszünet idején. Prékop Mária, az oktatási minisztérium kisebbségi főosztályának vezetője lapunknak azt mondta, hogy számos rendszer áll az iskolák rendelkezésére. „A legtöbb iskola az EduPage-t használja. Már korábban is itt kapták meg a házi feladatot a hiányzó diákok. Egyéb ilyen rendszerek is működnek, illetve elérhető a Digitális oktatási tartalmak központi tárhelye, ahol minden elektronikus formában létrehozott tananyag megtalálható. Az is, amit a minisztérium vásárolt, illetve ami EU-s forrásból készült, közöttük magyar nyelvű anyagok is” – közölte Prékop Mária. Az osztályvezető hozzátette, a közösségi média oldalán több oldal és csoport is alakult, ahol segítik egymást a pedagógusok, tapasztalatot cserélnek és beszámolnak az újdonságokról. Prékop Mária azonban a visszakérdezés fontosságára is felhívta a figyelmet.
Állandó kapcsolatban
A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége (SZMPSZ) folyamatosan kapcsolatban van az iskolák vezetőivel, gyűjtik az információkat. „Komolyan vesszük a koronavírus által kiváltott helyzetet. Az iskoláink nem voltak felkészülve, segítjük a pedagógusokat, ahogy tudjukˮ – mondta az Új Szónak az SZMPSZ elnöke, Fekete Irén. A szervezet honlapján például már megtalálható egy, a távoktatáshoz segédanyagokat nyújtó gyűjtemény, amelyet Tomolya Róbert, a füleki gimnázium tanára állított össze. Ugyanitt megtalálható egy oktató videó is, amely arról szól, hogy a tanításhoz miként lehet igénybe venni a YouTube-csatorna segítségét.
Egyedi megoldások
A napokban folyamatosan gyűjtik az iskolák vezetőinek beszámolóit arról, melyik módszer hogyan vált, válik be. Ezekből összeállítanak majd egy segédanyagot, amelyet feltöltenek a szervezet honlapjára. „Mindenkinek egyedi megoldásokat kell keresnie. Én bízom a kollégák leleményességébenˮ – mondja Fekete Irén. Mivel a Duna utcai alap-iskola Pozsonyban már korábban bezárt, ezért eddig tőlük érkezett a legtöbb javaslat és jó gyakorlat, várhatóan néhány napon belül sok más magyar tannyelvű iskola is előáll a saját módszereivel.
Külön problémát jelent a szegény családokból származó diákok oktatása. Fekete Irén a terepről érkező beszámolók alapján azt mondja, sok családnál nemhogy számítógép és internet, de még okostelefon sincs, így az iskolák számára a napi távkapcsolattartás is szinte teljesen ellehetetlenül. Egyelőre nem látszik megfelelő megoldásnak, hogy egyes helyeken összegyűljön néhány diák például közös leckeírásra, hiszen ezzel akár növelhetik is a fertőzésveszélyt. Az iskolák és az SZMPSZ folyamatosan keresik a lehetséges kiutakat ezekből a helyzetekből is.
Online egyetemek
Moravský László, a Comenius Egyetem Matematika, Fizika és Informatika Kar Kísérleti Fizika Tanszékének tanársegéde lapunknak elmondta, Daniel Ševčovič, az egyetem dékánjának döntése alapján március 9-től 27-ig nincs oktatás az intézményben. „A tanárok azt az ajánlást kapták, hogy elektronikus formában küldjenek tananyagot, e-könyvet, prezentációt a hallgatóknak. Nem tették kötelezővé, nem is lehet, hiszen vannak olyan tanárok, akik a saját, papírra írt jegyzeteikből tanítanak. A tanárok többsége igyekszik némi kapaszkodót nyújtani a hallgatóknak, megadni a témaköröket és hozzá az ajánlott irodalmat, hogy amíg szünetel az oktatás, addig se essenek ki a gyakorlatból.
A félév 13 hétből áll, ebből 4 el fog veszni, ami jelentős kiesés. Jómagam a gyakorlatokat vezetem. E-mailben elküldtem a feladatokat, és felajánlottam, hogy ha majd elcsitul a jelenlegi helyzet, akkor keresünk egy időpontot a hallgatókkal, amikor mindent megbeszélünk, ami nem világos a számukra, átvesszük a feladatokat” – magyarázta a tanársegéd. Az egyetem a tanárok számára otthoni munkavégzést, szakmai publikációt, előadások összeállítását írta elő, bérüket ezalatt az időszak alatt megkapják.
Homályos feltételek
Hamar Mónika, a vágsellyei Pázmány Péter Alapiskola és Óvoda igazgatója szerint komoly problémák adódhatnak a elektronikus tanulással. „Nem teljesen tisztázottak a feltételek, nem vagyunk egészen felkészülve erre, komoly problémák lehetnek. Mindenki arról beszél, hogy távoktatást fogunk végezni elektronikus formában, de a szükséges feltételek sajnos nem mindenki számára adottak. Vannak olyan iskolák, ahol bejelentették, hogy délelőttönként meghatározott időben online oktatást tartanak. Én viszont úgy vélem, nem várhatjuk el a szülőktől, hogy minden gyermeknek számítógépet és hozzá internet-hozzáférést biztosítsanak. Igaz, szinte minden háztartásban van számítógép, okostelefon, táblagép, de iskolánk tanulói között is vannak olyanok, akiknek nincs. Éppen ezért kértem a kollégákat még a múlt hét végén, az iskolabezárások előtt, hogy péntekig állítsák össze két hétre a tananyagot, az elvégezendő feladatokat, amit a tanulók az osztályfőnököktől megkaptak. Ezen kívül az EduPage elektronikus oktatási rendszeren keresztül is hozzáférhetnek a szülők és a gyerekek is, illetve kommunikálni tudnak egymással. Akiről tudjuk, hogy nincs internet-hozzáférése és számítógépe, annak papírra leírva odaadtuk. Meglátjuk, hogy két hét múlva hogyan alakul a helyzet. A kollégákat arra is megkértem, hogy ha visszatérünk az iskolába, a számonkéréskor, az osztályzásnál vegyék figyelembe a kialakult helyzetet és körülményeket” – fejtette ki az igazgatónő.
Kitolják a beiratkozást
Lőrincz Katalin, a lévai Juhász Gyula Alapiskola igazgatóhelyettese elmondta, a járási székhely egyetlen magyar alapiskolájának 120 tanulója van, és mintegy tíz olyan diákról tudnak, akinek otthoni körülmények között gondot jelent az internetcsatlakozás. Az iskola tanulói és a szülők egy kóddal csatlakozhatnak az iskola rendszerére, a tanulók ott kapják a házi feladatokat, ott kommunikálnak a pedagógusokkal, vagy a közösségi oldalakon pontosítják a tennivalókat. Azoknak, akiknek erre nincs lehetőségük, SMS-ben küldik el vagy telefonon diktálják le a feladatokat a pedagógusok. Az iskolai beíratás időpontját a fenntartó április utolsó hetére tette, az alapiskola vezetése reméli, hogy ott nem lesz halasztás.
Mélyszegénységben gond
Nagy Katalin, a tornaljai Kazinczy Ferenc Alapiskola igazgatója lapunknak elmondta, iskolájuk is az EduPage oldalt használja, de ez – nem beszélve a számítógép- és internetcsatlakozásról – csak megfelelő szülői háttérrel működhet. „A különleges helyzetre való tekintettel rengeteg olyan portált tettek elérhetővé, köztük magyar oldalakat is, ahol a tananyag, a feladatok, a gyakorlólapok elérhetők. Ilyen például a Mozaik Kiadó oldala, ahol ingyen elérhetők a segédanyagok, több hazai kolléga is közzétett gyűjteményeket és magunk is gyártjuk a feladatokatˮ – mondta Nagy Katalin. Úgy véli, azok a szülők vannak nehéz helyzetben, akiknek elsős a gyermekük. „Velük mindenképpen foglalkozni kell, a legkisebbek csak szülői segítséggel képesek dolgozni, vidékünkön pedig nem ritka, hogy a szülők több műszakban dolgoznakˮ – mutatott rá az igazgató. Az ország egyik legnagyobb iskolájába jelentős a mélyszegénységben élő diákok száma. „Vannak diákok, akiknek semmilyen elektronikus eszközük nincs, a feladatokat hozzájuk is eljuttattuk, az önkormányzatok és a szociális terepmunkások bevonásával. Egy részüktől egyelőre semmilyen visszajelzést nem kaptunk. Most abban bízunk, ha nem jelentkeznek is, dolgoznak és nem esnek ki a ritmusból. Ellenőrizni nem tudjuk őketˮ – magyarázza az igazgató. Nagy Katalin szerint ezt a két hetet át tudják vészelni az iskolák, bár vannak rizikók, küszöbön van a 9. osztályos diákok tesztelése. Nagyobb gondban lesznek az iskolák és a diákok akkor, ha a kényszerszünet négyhetes vagy még hosszabb lesz.
Az általunk megszólított pedagógusok szerint a hosszabb kiesés akár a nyári szünidő rovására is mehet. Többhetes szünetet ilyen formában már nem lehet áthidalni.
Ismerkedés a rendszerrel
„Mi a hét elején indítottuk be az online rendszert, mivel eddig igazából még egyszer sem volt rá szükség. Nekünk is teljesen új az egész folyamat. Nem félünk tőle, hiszen eddig sikerült mindennel megbirkóznunk. A diákokkal való kapcsolattartásban sem látunk különösebb fennakadásokat. A felső tagozatos diákjaink mondhatni önállóan kommunikálnak a tanárokkal, többségük Messengeren vagy egyéb online üzenetküldő rendszeren keresztül tartja a tanárokkal a kapcsolatot, az alsó tagozatos tanulók leckéit pedig általában a szülőkön keresztül juttatjuk el az apróbbakhoz. A tanárok egyelőre zökkenőmentesen dolgoznak otthonról. Ha meghosszabbítják az iskolák zárvatartását, biztosan szokatlan lesz, de bízom benne, hogy a leckék feladásával nem lesz gond. Egyébként jelen pillanatban a főbb tantárgyakra, például a matematika, az irodalom, a magyar és a szlovák nyelv oktatására összpontosítanak a tanárainkˮ – mondta lapunknak Nagy István, a szepsi Boldog Salkaházi Sára Egyházi Iskolaközpont igazgatója. (béva, vp, száz, mb, ie, nr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.