Az elmúlt hétvégén a galántai Esterházy-kastély udvarán tartották a III. Nemzetközi Fúvószenekarok Fesztiválját, ahol két ország négy zenekara adott koncertet. A fesztivált Galánta Város Fúvószenekara szervezte.
Fúvószenekarok koncertje a kastély udvarán (VIDEÓ)
Négy zenekar, négy eltérő stílus, ami összeköti őket, az a zene szeretete és fúvóshangszerek. A fesztivál nyitógondolatát Récsei Noémi, a rendezvény háziasszonya fogalmazta meg: „a zene szívnyelv, amely minden kultúrát és országot összeköt”. A fúvószenekarok fesztiválja az emberi kapcsolatokról és a kultúrák találkozásáról is szól. Peter Kolek, Galánta polgármestere üdvözlő beszédében kiemelte: „a fúvószene, mint jelenség városunkban jó egy évtizede van jelen, teljesen új formát azonban akkor öltött, amikor Lelkes János karnagy vette kezébe a zenekar irányítását”.
Négy zenekar, négy stílus
A program délután két órakor kezdődött, a nézőtér akkor még elég foghíjas volt, késő délutánra megtelt. Elsőként a Swingless Jazz Ensemble Junior lépett színpadra, ők a nyitrai Helena Madariová Zenei Alapfokú Művészeti Iskola mellett működő formáció. A big band – nagyzenekar a zeneiskola diákjaiból és tanáraiból áll. Vidám, pörgős és játékos dzsesszzenét játszottak. Megtudtuk, hogy a junior formáció két éve zenél együtt és a galántai volt a második fellépésük. A következő zenekar a több mint 30 éves súri (Šúrovce) Šúrovanka Fúvószenekar volt. A zenei formáció célja, hogy támogassa a népi kultúrát és hagyományokat, valamint bemutassák a fúvószene sokszínűségét. Harmadikként a győri Rába Koncert Fúvószenekar lépett színpadra. A zenekar megalakulását az 1930-as évek végére, a katonazenekarok korára teszik. 1940-től már szervezett formában, fúvószenekarként működött és fellépéseket is vállaltak. Napjainkban több mint harminc taggal működik és nagyzenekari darabokat adnak elő. Utolsóként a helyiek, Galánta Város Fúvószenekara szólaltatta meg a hangszereket. Repertoárjukban sokféle zenei stílus megtalálható, az indulóktól kezdve, a koncertdarabokon át a populáris zenéig, előadták egyebek mellett Kodály Zoltántól a Kállai Kettőst.
Galánta Város Fúvószenekara
A zenekar 2016-ban jött létre a kulturális szakbizottság kezdeményezésére, a képviselő-testület támogatásával. A fúvószenekar célja az volt, hogy képviselje Galánta városát a különböző társadalmi eseményeken. A város megkereste Lelkes Jánost, vállalja el a fúvószenekar megalapítását, ő elvállalta a feladatot és azóta is a rézfúvósok karmestere. Nem volt egyszerű dolga összehozni a sokféle zenészt, akik között akadt professzionális és amatőr is. Tanárok, a zeneiskola növendékei, tapasztalt zenészek és lelkes kezdők, ők máig a közös zenélés energiáját és a fejlődés igényét hozzák a zenekarba. Első fellépésük, 2016. május 1-jén, a galántai Esterházy-kastély udvarán hatalmas siker volt. A zenekar létszáma mára eléri a negyven főt, javarészt képzett zenészek, többen közülük Bécsben vagy a Szlovák Rádióban is játszanak. Lelkes János karnagy, a fesztivál szervezője megosztotta történetét:
„Kiskorom óta foglalkozom fúvószenével, tubán játszom, a hegysúri Nagy Lajos volt a tanárom. A kötelező katonai szolgálatot Csehországban teljesítettem, ott bekerültem a katonazenekarba. Miután onnan hazajöttem, Magyarországon elvégeztem a karnagyképzést, ott szerettem meg végérvényesen a fúvós- és koncertzenét. A galántai zenekarban tíztól 62 éves korig vannak zenészek. Kezdetben hetente kétszer, mostanában hetente egyszer vannak próbák. Fellépéseink alkalmával többször eljutottunk már a testvértelepüléseinkre, a csehországi Mikulovba és a magyarországi Tótkomlósra, de jártunk már Franciaországban és számos nemzetközi fúvós találkozón. Több alkalommal járt nálunk vendégzenész is. Rendkívüli esemény volt számunkra, amikor ez év augusztusában Esterházy Antal herceget a galántai Esterházy-kastély parkjában díszpolgárrá avatták. A kastély déli tornyában felcsendültek a fanfárok. A korhű hangszert a mi négy trombitásunk szólaltatta meg, nagyon megható volt.”
A galántai fúvósok minden év januárjában újévi nyitókoncertet adnak a Városi Művelődési Központban, ahol másfél órás előadáson mutatják be a teljes repertoárt.
A fesztivál első két évében 50 fős nagyzenekarok vettek részt, fellépett a rendőrzenekar is. Minden éven más formációt hívnak meg a szervezők. A mostanin úgy igyekeztek összállítani a programot, meghívni a zenekarokat, hogy többféle stílust bemutassanak. Lelkes János úgy látja, van igény erre a zenei stílusra, ha valaki a zeneiskolában, gyerekként találkozik a fúvószenével és jó tanárra akad, biztosan marad ennél a műfajnál, mert a közös zenélés mindig örömteli. A fellépő zenekarok mindegyike sok munkát és szenvedélyt fektettet az előadott produkcióba. Utolsó számként a négy meghívott zenekar együtt eljátszotta a Radetzky-indulót.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.