Féltve óvják varázslatos templomukat a nagycsalomjaiak

<p>Nagycsalomja. Rengeteg látnivalót tartogat az Ipoly mente varázslatosan szép vidéke. A kanyargós utcájú, dimbes-dombos, bujkáló falvakat jegenyesor mögé rejtő, Mikszáth által Görbeországnak titulált táj egyik ékköve Nagycsalomja mintaszerűen feltárt és rekonstruált romtemploma, a történelmi Hont megye egyik legrégebbi szakrális helye.</p>

SZÁSZI ZOLTÁN

Nagycsalomja parókiájának első írásos említése 1070-ből származik. Ortvay Tivadar Magyarország egyházi földleírása szerint ezek alapján 945 éve már létezett valamilyen szakrális építmény a falu fölötti domboldalon, mondhatni stratégiai helyen. Nagycsalomja első írásos emléke jóval későbbi, 1244-ben keletkezett, de biztos, hogy a hely jóval korábban is lakott volt már, a késő bronzkor pilinyi kultúra népének, és kvádok településének nyomát is megtalálták a falu feletti dombon, ahol egy igen jelentős lelet is előkerült – lóháton ülő lovast ábrázol és a Besztercebányai Megyei Múzeum emblémája ma – egy bronzból készült aquamanille, azaz szakrális célokra használt víztartó edény. Valószínűleg a tatárok elől rejtették el.

Enyészet,

majd újjászületés

Az is joggal feltételezhető, hogy az Árpád-kori romtemplom egykori donátorai, alapítói Hont megye jeles családjai közé tartozhattak, talán maga a Hont Pázmány nemzetség volt ez a család. A templom sok évszázadon át szolgált, majd a 19. század első harmadának végén fokozatosan elhagyták. 1879-re, amikor Steindl Imre műépítész lerajzolta és megóvására kísérletet tett, már elég rossz állapotba került. A templom csak tovább romlott, egészen 2007-ig, amikor a falu polgármestere, Nagy Mihály kezdeményezésére elkezdődött a rom feltárása, felmérése, majd hosszú és fáradságos munkával a részleges újjáépítés és konzerválás. Elévülhetetlen érdemei vannak ebben az azóta elhunyt Václav Hanuliak régésznek és Majcher Tamásnak, a Szécsényi Kubinyi Ferenc Múzeum szakemberének.

Újjáéledt a hely

Nagycsalomja utolsó pillanatban megmentett romtemplomán 2014-ben fejezték be a munkálatokat. Azóta több családi és társadalmi rendezvénynek adott helyet az épület. Az ódon falak közé koncerteket, szabadtéri istentiszteleteket, múzeumi éjszakát, közösségi rendezvényeket terveznek. Érdemes lesz itt megállni, sétálni az ezeréves falak, faragott kövek, régi téglák közt.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?