<p>Ha egy vándor az égből pottyant volna mostanság tájainkra, eszébe se ötlött volna, hogy itt a húsvéti ünnepekre készülődnek, nem karácsonyra. Nagyszombat napján több mint 20 cm-es hó borította a nógrádi tájat.</p>
PUNTIGÁN JÓZSEF
Az idei tél márciusban bőséggel ontotta áldását, ami az utóbbi évekhez viszonyítva szokatlan volt. De valóban szokatlan? Átnézve néhány, az időjárással foglalkozó forrást; megtudtam, hogy 1907-ben hasonló meglepetés érte az embereket. Az akkor leesett hó mennyisége máig rekord. Hasonló volt az időjárás 1942–43-ban is. A korabeli losonci sajtó néhány évfolyamának beszámolói megerősítették, hogy március végi hideg és havazás ha gyakran nem is, de előfordult. A korabeli források arról számolnak be, hogy a történelemkönyvek lapjaira is felkerült rövid győzelmes losonci csata napján, 1849. március 24-én szokatlanul zord, hófúvásos idő volt Losoncon: „(Beniczky támadó csapata) míg a déli harangszókor az iszonyú hózivatarban Losoncz előtt állánk, örömmel tapasztaljuk, hogy a havazás tovább tart és elfedi mozdulatainkat.”
1891 márciusában „a késői havazás 23-án két ízben jelentékenyen történt: a környező hegyeket hó fedte és reggelenként ezt követőleg a hőmérséklet 0 fokon alul volt”.
Az 1899. márciusi beszámolókban olvashatjuk: „A szép márcziusi napokat 19-én erős fagyos idő váltotta fel, mely nap-nap óta napról-napra erős 10–12 fokig terjedő fagyok vannak, sőt volt olyan nap is, 22-ike, mikor a napi közép hőmérsék a fagyó ponton alul volt. E téli időjárás, melynél a tél folytán nagyobb hideg nem volt, öt napig tartott, mikor a gyerekek ugyancsak korcsolyáztak. 24-ére virradóra jókora hó esett.” „Márczius 25-én délben elkezdett a hó esni s oly tömege esett, minő az egész télen összevéve sem. Lett is 26-ra oly hideg, melyet deczember sem produkál. A hegyek mind fehérek ma is. Márczius 27-re ismét hó esett a gácsi utcza (ma Masaryk – P. J.) s vele hasonló fekvésű utczák egyik oldalán napokig olyan havas jégrétegen kellett járni, mintha a városnak a hó eltakarítása érdekében szabályrendelete nem is volna!”
1904. március 20–26-a között fagypont alatti hőmérsékletet jegyeztek (leghidegebb 22-én reggel volt, amikor -5,4 C-fokot mértek), napközben 8–10 fokig emelkedett a hőmérséklet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.