LECZO ZOLTÁNKirályhelmec.
Európa-bajnokság Királyhelmecen
LECZO ZOLTÁN
Királyhelmec. A bodrogközi városban a férfi és női egyéni döntőkkel ma ér véget az ötödik alkalommal megrendezett Lábtoll-labda Európa-bajnokság, melyen tíz ország több mint nyolcvan versenyzője vesz részt.
Feke Gábor főszervező, a helyi sportegyesület lábtoll-labda szakosztályának vezetője lapunknak elmondta, az európai szövetség a Szlovákiát képviselő küldöttséget két évvel ezelőtt a marseille-i Európa-bajnokságon – a királyhelmeci csapat korábbi jó eredményeire való tekintettel – kérte fel arra, hogy rendezze meg a soron következő kontinensviadalt. Az országba ez az Ázsiában nagy népszerűségnek örvendő labdajáték épp Feke Gábor által került, aki a magyarországi főiskolai tanulmányai alatt ismerkedett meg a lábtoll-labdázással, majd a helyi gimnázium tanáraként kezdett el foglalkozni az itteni fiatalokkal. A királyhelmeciek 2005-ben vettek részt először nagy versenyen, az Újszászon rendezett Európa-bajnokságon, később a szolnoki vb-n is indultak. A Szlovákiát képviselő helyi játékosok idén már éremesélyesként szállnak harcba. Két évvel ezelőtt a női csapat ugyanis Marseille-ben Európa-bajnoki ezüstérmet szerzett, a férfiak bronzérmesek lettek, 2008-ban pedig Szerbiában a vegyes páros végzett a harmadik helyen. A királyhelmeci megmérettetés végeztével a csapatok az Újszászon rendezendő 17. Nyílt Magyar Nemzetközi Lábtoll-labda Versenyre utaznak, melyen nem csak európai országokból érkező játékosok vetélkednek majd.
A lábtoll-labdázás, mely sokáig a katonai felkészítés része volt Kínában, a labdajátékok csoportjába tartozó mozgalmas, látványos csapatjáték, amelynek célja, hogy a speciális – tollból készült – labda a szabályoknak megfelelően a háló felett úgy kerüljön át az ellenfél térfelére, hogy az ellenfél ne tudja visszaadni. A csapatmérkőzéseket egyszerre három-három játékos játssza 11,88 méter hosszú és 6,10 méter széles, középen a nőknél 150 cm, a férfiaknál 160 cm magas hálóval két térfélre osztott pályán. A korábban csak edzésmódszerként játszott változatai, az egyéni és a páros játék az utóbbi időben önálló versenyszámként is megjelentek. Egy csapat maximum négyszer érintheti a labdát a saját térfelén, mielőtt az ellenfél térfelére juttatja. A negyedik érintéssel a másik térfélre kell juttatni. A négy érintésen belül egy játékos egymás után kétszer érintheti, rúghatja a labdát. A labdát játék közben tilos kézzel vagy karral érinteni. Minden más testrész használata megengedett. A páros játékban szintén négy érintés engedélyezett, az egyéniben csak kettő.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.