Az idei hídfutást Deák Zsombor nyerte meg, 11 perc 32 másodperc alatt ért célba (forrás: párkányi városháza)
Esztergom - párkányi hídünnep hídfutással, koszorúzással és folklórfesztivállal
Szombaton ünnepelték az esztergomiak és a párkányiak az újjáépített Mária Valéria híd tizennyolcadik születésnapját. A hídünnep kapcsán került sor a Mária-Valéria hídfutásra, az Ister-Granum Regionis Borlovagrend a híd emléktábláját koszorúzta meg, a párkányi Kisbojtár gyemek néptáncegyüttes pedig nemzetközi folklórfesztivált rendezett.
Rengeteg futó, kellemes időjárás, remek hangulat jellemezte a Mária Valéria hídfutás idei évfolyamát. A versenyzők az esztergomi bazilikától indultak és a hídon, majd a párkányi Fő utcán keresztül értek célba a Vadas termálfürdőben. A sorrendben 19. hídfutáson 2800 versenyző teljesítette a közel négy kilométeres távot, köztük a párkányi és esztergom iskolák tanulói és a párkányi üzemek dolgozói is. A versenyt az esztergomi Deák Zsombor nyerte, aki 11 perc 32 másodperces idővel futott be a célba. A legjobb női versenyző Sass Diána és Törőcsik Etelka, ők 14 perc 34 másodperc alatt teljesítették a távot. A hídfutáson minden évben Kis Ferenc-díjat adományoznak annak a futónak is, aki először éri el a hídon a szlovák-magyar határt. A kategória idei győztese Szász Bence, aki 11 perc 55 másodperces idővel futott be a párkányi fürdőbe.
Idén először kapott különdíjat az a szlovákiai, párkányi iskola is, ahonnan a legtöbb résztvevő kapcsolódott be a hídfutásba – az ötvenezer forintos ajándékutalvánnyal a párkányi Ady Endre Alapiskola csapatát jutalmazták. A 19. hídfutás kapcsán a 19-es rajtszámot elárverezték, az ebből befolyó 55 ezer forinttal pedig az esztergomi Vaszary Kolos kórház nőgyógyászati osztályát támogatják. A díjátadón tombolahúzás keretében számos értékes díjat és ajándékot sorsoltak ki. A Párkányban megrendezett Európai Mobilitási Hét kapcsán a helyi buszjáratokon utazók jegyeit is most sorsolták ki. Gocník Tibor párkányi lakos örülhet a szerencsének – ő utazhat egy évig ingyenes bérlettel a helyi buszjáratokon.
A Vinum Ister Granum Regionis borlovagrend a hídünnep kapcsán borlovagokat avatott és megkoszorúzták az újjáépített Mária Valéria híd 2001-es emléktábláját is. Az ünnepségen Drapák Károly a híd történetét elevenítette fel 1895-től napjainkig, hangsúlyozva, hogy míg a híd 2001-es átadását megelőző évben a Párkány és Esztergom közti kompon körülbelül negyvenezer személyautó és 40 ezer személy kelt át a Dunán, az átadás utáni évben már rögtön mintegy a tízszeresére nőtt a forgalom, 427 ezer személyautó ás 1 millió 927 ezer személy kel át a hídon. „Borrendünk is a hídnak köszönheti megalakulását, nekünk a Mária Valéria olyan, mint Párizsnak az Eiffel-torony, ez a büszkeségünk” – mondta Drapák Károly.
Kun Ferenc a híd kapcsán azokról a neves mérnökökről és műszaki zsenikről is megemlékezett, akik az eredeti híd megépítésében közreműködtek. Például a vágsellyei születésű Feketeházy Jánosról, akinek mérnöki munkái többek közt a Duna-hidakhoz, a budapesti Keleti pályaudvar és az Operaház tetőszerkezetéhez kötődnek – ő tervezte a Mária Valéria hidat is -, és a svájci mérnökről, a budai Fogaskerű építőjéről, Cathry Szalézről, mert az ő cége építette az Esztergom-Párkány közti hidat, Cathry számította ki anno az anyagköltségeket és a híd statikai munkáit is ő végezte.
„Verj hidat, ne éket emberek, népek, ég és föld közé“ – ezt a mottót vésték a Mária Valéria híd emléktáblájára és ebben a szellemben zajlott a koszorúzási ünnepség is.
A hídünnepet a párkányi Kisbojtár nagyszabású nemzetközi folklórfesztiválja tette színesebbé, a műsorban farnadi, ipolyszalkai, nagytarcsai és vágkirályfai csoportok is felléptek.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.