Újabb óvintézkedés bevezetéséről tájékoztatták a napokban az érsekújvári járásbeli nagyközség lakóit. „Tardoskedd önkormányzata úgy döntött, hogy egyenlőre nem az összes, hanem csak néhány, előre kiválasztott közmegvilágítási pontot, azaz néhány utcai lámpát kapcsol ki. Ezzel az intézkedéssel megelőzzük az egész település sötétbe borulását s egyben megtakarításra is sor kerül" – tájékoztatták a lakosokat.
Ésszerű energiatakarékosság Tardoskedden
Tóth Mariánt, a több mint 5100 lakosú község polgármesterét arról kérdeztük, milyen módon tudják hatékonyabban üzemeltetni a község tulajdonában lévő épületeket, és ezzel kapcsolatban milyen konkrét lépéseket tettek eddig. „Az épületek fűtésén oly módon tudunk takarékoskodni, hogy a folyosókon, az alagsorban, illetve a ritkábban használt helyiségekben minimumra állítottuk a fűtést, vagy csak temperáljuk a termeket és a csarnokokat. A bérbeadott ingatlanokat is érinti az intézkedés. Amikor hosszabb ideig nincs használva valamelyik ingatlan, lekapcsoljuk a fűtést. Az általános iskola az egyedüli épület, ahol nem szükséges takarékossági okokból korlátozásokat bevezetni, mivel geotermális vízzel fűtünk" – tájékoztatta lapunkat Tóth Marián. Tardoskedd határában hőforrás található, amelynek hőmérséklete 72 fokos, a víz jótékony hatással van a mozgásszervi betegségekre, elősegíti a kimerült izomzat regenerációját, ezért a helyi termálfürdő látogatói élvezik a nyári időszakban. A forrásvizet 2013-tól használják a helyi magyar és szlovák alapiskola fűtésére. A községben megtudtuk, a közmegvilágítás kapcsán már korábban bevezettek néhány óvintézkedést, például Tardoskedd központjában már hosszabb ideje rendszerint kikapcsolják az utcai lámpákat a járdák mentén, és ahol ez lehetséges, ott csak minden második lámpát kapcsolnak be. „A község ezen kívül a villanyórák számán is próbál takarékoskodni. Az elmúlt időszakban több villanyórát lekötöttünk, épületeken belüli összevonással és a közmegvilágítás esetében egyes szakaszok egybekötésével oldottuk meg a helyzetet. Mindemellett a villanyórák teljesítményének és a fogyasztóink számának csökkentésével próbálunk takarékoskodni" – egészítette ki az elmondottakat Tóth Marián. Különféle szervezési intézkedésekre is sor került a községi termek gazdaságosabb kihasználása érdekében. A nagy kultúrházban a báli szezon befejeztével lezárták a fűtést és a klímaberendezést. Egy épületbe tömörítik a különféle tardoskeddi szervezetek működését, és a foglalkozásaikat ezentúl a Faluházban tartják meg. A szervezetek tagjait is fokozottabb takarékosságra szólították fel a teremhasználat során. Az óvodákban csak minimális módon tudnak takarékoskodni, mert a gyerekek egészsége mindennél fontosabb számukra. „Nem a növekvő energiaárakkal függ össze, de a Tardoskeddi Közhasznú Vállalat is csak a legfontosabb feladatokat látja el, ezzel is próbáljuk csökkenteni az anyagi kiadásainkat. Az önkormányzat által biztosított szolgáltatásokat is korlátoztuk. Ha összefoglalnám az energiaválság következtében foganatosított intézkedéseket, akkor a lényegesebb változás az, hogy a kultúrházat lezártuk, a tevékenységek a Faluházban zajlanak, ezen kívül a sportpályát és a tribünt használaton kívül helyeztük és a sportolók által használt műfüves pályán korszerűbb LED-lámpákra cseréltük a világítást" – tájékoztatott Tóth Marián.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.