A városháza csarnokában és házasságkötő termében az Érsekújvári Vércsepp alkalmából évek óta fogadják a rendszeres önkéntes véradókat, illetve azokat, akik első alkalommal döntenek úgy, hogy csatlakoznak hozzájuk. A Nemzeti Transzfúziós Szolgálat érsekújvári kirendeltsége ezen kívül folyamatosan fogadja a véradókat az Érsekújvári Oktató Kórházban és Rendelőintézetben lévő központjukban.
Érsekújvári Vércsepp: „Véradásával életet mentett, tisztelettel köszönjük!”
Az idei Érsekújvári Vércseppre a tavalyi évhez hasonlóan harminc önkéntes véradó érkezett a városi hivatal és a vértranszfúziós központ közös rendezvényére.
A kérdőívet az előcsarnokban töltötték ki az érkezők, majd rövid orvosi vizsgálat következett, és miután megkapták az érkezők a jó hírt, hogy vért adhatnak, ekkor foglalhattak helyet az ágyakon. Az önkéntesek közt csak néhányan akadtak, akiknek a felmerülő egészségügyi gondok miatt nem javasolták a véradást az egészségügyi dolgozók.
Az érsekújvári vértranszfúziós központ 2005-től szervez kiszállásos vérvételeket, hogy ilyen módon szólítsa meg az állandó és leendő önkéntes véradókat.
Daniela Mészárosová, a Nemzeti Transzfúziós Szolgálat érsekújvári kirendeltségének vezetője a közelmúltban vette át a központ nevében a polgármesteri díjat, a fennállásának huszadik évfordulóját ünneplő központ dolgozóival együtt. A méltatásban elhangzott, hogy fennállása óta szorosan és hatékonyan együttműködik a központ az érsekújvári és a térségbeli önkormányzatokkal, iskolákkal és cégekkel.
Mészárosová mindenkit arra buzdított, hogy akinek az egészsége lehetővé teszi, vegyen részt a véradásokon, és szeretettel invitálta a közönséget a városházi eseményre is.
Az esketőteremben vért adott az érsekújvári, negyvenes éveiben járó Mónika, aki ezt követően a csarnokban fogyasztotta el a frissítőt. Teljes névvel nem vállalta az interjút, de a keresztnevét elárulta és megosztotta velünk a történetét.
Mónika története
Mónika eleinte félt a véradástól. Két kolléganőjével együtt azonban néhány éve úgy döntöttek, mégis felkeresik a vértranszfúziós állomás érsekújvári központját. Időközben kiderült, hogy az egyik kolléganő betegség, a másik egyéb elfoglaltság miatt nem tarthat vele, ő mégis kitartott eredeti elhatározása mellett és vért adott.
Felemelő élmény volt számára az első véradás, ezért is döntött úgy, hogy a városi hivatal felhívására ismét részt vesz az Érsekújvári Vércseppen.
Belső elhatározás volt, ami annál inkább felerősödött bennem, amikor az egyik kedves rokonomról kiderült, hogy mostantól rendszeresen dialízisre szorul
– mondta Mónika, majd elmesélte egy kedves emlékét:
SMS-t kaptam a vértranszfúziós állomásról a következő szöveggel, amit megőriztem és többször elolvastam azóta: Véradásával életet mentett, tisztelettel köszönjük!
Állítása szerint eddig nem ismert érzés kerítette hatalmába, egyfajta hála. Hozzátette, csodálatos dolognak tartja, hogy az egészségi állapota lehetővé teszi a segítségnyújtást. Másokat is próbál motiválni:
A férjem sajnos rosszul van a vérvételtől, de a fiamat a saját példámmal arra ösztönzöm, hogy egyszer csatlakozzon hozzám és adjon ő is vért.
Donorbarát hozzáállás
A Nemzeti Transzfúziós Szolgálat kereken egy évvel ezelőtt kezdett el még intenzívebben kommunikálni az önkéntes véradókkal. Folyamatosan törekednek a donorbarát szemléletre. Az úgynevezett köszönő SMS-t akkor kapják meg a véradók, amikor a leadott vérükből készült transzfúziós termék már úton van a beteghez a kórházi intézményben és segít megmenteni az életét. Ez nagyon sokat jelent az önkéntesek számára, arra ösztönzi őket, hogy állandó véradókká váljanak és másokat is erre biztatnak.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.