A szerdai önkormányzati ülésen szót kértek a nagysurányi akkugyár létesítése ellen tiltakozó Védjük, ami a miénk kezdeményezés tagjai. A képviselő-testület tagjainak többsége támogatta azokat a lakosokat, akik aggodalmukat fejezték ki a tervezett gigagyár környezetre gyakorolt hatásaival kapcsolatban.
Érsekújvár önkormányzata támogatja az akkugyár létesítése ellen harcoló kezdeményezést
A szlovák kormány júniusban írta alá a beruházási szerződést az InoBat és a Gotion csoport konzorciumával, amely zöld utat adott a nagysurányi akkumulátorgyárnak. A gyár építése komoly indulatokat szított, a helyi aktivisták még petíciót is indítottak, szeptemberben pedig lakossági fórumot is tartottak a kérdés kapcsán.
A kínai mintagyárba több térségbeli önkormányzati képviselő is kiutazott, köztük az érsekújvári városi hivatal néhány alkalmazottja. Ők az ülésen elmondták, az általuk megtekintett létesítményben rend és tisztaság volt, a beruházó pedig korszerű, modern technológiával dolgozik. A nagysurányi és bánkeszi aktivisták elsősorban azt kifogásolják, hogy a gigagyár létesítéséről senki sem kérdezte meg a térségben élő lakosokat.
Az érsekújvári önkormányzati ülésen Andrej Čelko, a Védjük, ami a miénk kezdeményezés vezetője azt hangsúlyozta, 17 ezer személy támogatta az akkugyár megépítése elleni petíciót. Egyúttal meghívta az érsekújvári képviselőket egy közeljövőben tervezett kerekasztal beszélgetésre is.
Martin Vyžinkár érsekújvári független képviselő javaslatára a testület végül 13 szavazattal jóváhagyta az állásfoglalást, melyben támogatja a Védjük, ami a miénk kezdeményezést.
Az érsekújvári képviselő-testület a támogatásáról biztosította a szomszédos Bánkeszi község, valamint a Védjük, ami a miénk polgári kezdeményezést, amely az üzem Nagysurányban történő megvalósítására vonatkozó terv alapos felülvizsgálatát követeli. Figyelembe véve az összes olyan hatást, kockázatot és következményt, amellyel annak esetleges működése járna
– olvasható az állásfoglalásban. Martin Vyžinkár szerint a legutóbbi ülésen minden érvet meghallgattak a projektért felelős személyektől, így ideje volt megismerni az ellenérveket is.
A gyárban hatalmas mennyiségű vegyi anyagot használnak fel, azonban szinte semmit sem tudnak arról, hogy mindez milyen hatással lesz a talajvízre, a közeli védett madárterületekre, és az egyébként is apadó Nyitra folyó vizének minőségére, ahonnan a vizet nyernék a gyárba. Máig nagyon sok kérdés maradt megválaszolatlan a tiltakozók szerint, ezért sürgetik az újabb ezzel kapcsolatos fórumokat, egyeztetéseket.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.