Őrség. A környezetvédelmi minisztériumnak a két új nemzeti park elfogadtatására irányuló hiábavaló igyekezete rámutatott arra, hogy manapság a korábbihoz képest sokkal nehezebb összhangba hozni a természetvédelem és a magántulajdon érdekeit.
Érdekek összehangolása
Őrség. A környezetvédelmi minisztériumnak a két új nemzeti park elfogadtatására irányuló hiábavaló igyekezete rámutatott arra, hogy manapság a korábbihoz képest sokkal nehezebb összhangba hozni a természetvédelem és a magántulajdon érdekeit. Mivel Nyugat-Európában ez a konfliktus évtizedek óta jellemző, arrafelé az egyik megoldásként kitalálták a natúrpark fogalmát. Ezek olyan természetvédelmi területek, amelyeken megpróbálják összehangolni a táj értékeinek megőrzését a gazdasági tevékenységgel. Mivel a kérdés nálunk is aktuális, sőt a dunai ártéri erdők esetében fel is merült egy szlovák-magyar natúrpark kialakításának ötlete, érdemes megismerkedni az első magyarországi natúrpark gyakorlatával. Az Őrség Magyarország nyugati hármashatár-vidékén található. Az Ausztriával és Szlovéniával határos térség területe 192 km2, 18 községet foglal magába és 7 ezer fő lakja. Ezen a környéken évtizedekig semmilyen fejlesztés nem valósult meg, az infrastruktúra kiépítettsége hiányos. Ezért kézenfekvőnek látszott a természeti környezetet megóvó gazdálkodás, ezen belül a turizmus, annak is egy sajátos formája: a natúrpark és a hozzá kapcsolódó öko- és agroturizmus fejlesztése. Az Őrség települései között 1992 óta létezik együttműködés. Az elmaradottságot felszámolni igyekvő közös programokat követően az első nagy projektum a natúrpark létrehozása volt. Az együttműködésben részt vesznek dél-burgenlandi települések Ausztriában, Mura vidéki települések Szlovéniában, Magyarországról pedig 21 őrségi, 6 vendvidéki falu, illetve több, az Őrséggel szomszédos Zala megyei település. A természetvédelmi tervezet a még fellelhető kincsek megőrzésére törekszik. Ebbe beletartozik a lakosság körében végzett felvilágosító munka, a turisták számára látogatható területek kijelölése éppen úgy, mint a környék génbankjának létrehozása, illetve a természeti értékeket bemutató oktató és kutató központ létrehozása. Emellett megkezdődtek a gazdaságfejlesztési jellegű akciók, ezek szintén arra törekednek, hogy a határ mindhárom oldalát közös fellépéssel nagyobb esélylyel adják el a turisztikai piacon. Az erre szolgáló feladatok között szerepel egy információs és egy marketingrendszer kiépítése, tapasztalatcserék a három ország vállalkozói között, mintafarmok létrehozása az organikus mezőgazdaság szemléltetésére és a termálvizek turisztikai hasznosítása. A határátlépést gyalogosok és kerékpáros turisták által használható határállomások létesítésével oldják meg. Az Őrség gondja a szennyvízkezelés, a hálózat kiépítésekor kihasználják a határ túloldalán kínálkozó kapacitásokat is. Több hazai elképzelés résztvevői tapasztalhatták, hogy egy projektum megvalósítása akkor válik reálissá, ha annak van gazdája. Az Őrségben erre egy közhasznú társaság alakult, amely vállalta az összes feladat koordinálását. Az összefogás nagyobb lendületet adott a környezetvédelmi beruházásoknak is, ezt tanúsítja a szelektív hulladékkezelés bevezetése és a szennyvíztisztítási program elindítása. (tl)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.